Ei palkata somaleja eikä romaneja.

Miksi esimerkiksi ruotsinkieliseen Närpiön puutarhoille ei palkata työttömiä somaleja ja romaneja, vain aasialaistaustaisia työntekijöitä. Onko kyseessä tahallinen rasismi ja syrjintä?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Syy on finassipoliittinen. Sikäli kun palkkaisivat somaleja tai romaneja niin joutuisivat kuitenkin palkkaamaan myös aasialaisia. Jonkunhan ne työtkin ontehtävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi esimerkiksi ruotsinkieliseen Närpiön puutarhoille ei palkata työttömiä somaleja ja romaneja, vain aasialaistaustaisia työntekijöitä. Onko kyseessä tahallinen rasismi ja syrjintä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu