Ajatukset kuolemanjälkeisestä elämästä

Anonyymi

Onko niistä jo luovuttu?

8

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On. Tämän palstan voi nyt poistaa turhana. Kiitos.

      • Anonyymi

        Miksi niistä on luovuttu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi niistä on luovuttu?

        Taistelevat ateistit kuvittelevat monenlaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taistelevat ateistit kuvittelevat monenlaista.

        Onko Jumala olemassa?


    • Anonyymi

      Paljonko maksat ?

    • Anonyymi

      Viimeisinä oljenkorsinaan uskovat yritti käyttää NDE:tä ja jälleensyntymäkertomuksia "todistamaan" sielun olemassaolo. Kun lyötiin objektiiviset faktat pöytään, niin uskovat katosi palstalta. Taisi olla shokeeraava tietoannos.

      • Anonyymi

        Ei asian kokijoita pysty vakuuttamaan tietoisuuden jatkumattomuudesta. Voit pystyä vaikuttamaan joihinkin agnostikkoihin, ei niinkään ns uskovaisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei asian kokijoita pysty vakuuttamaan tietoisuuden jatkumattomuudesta. Voit pystyä vaikuttamaan joihinkin agnostikkoihin, ei niinkään ns uskovaisiin.

        Omien kokemustensa omintakeisiin tulkitsijoihin pikemminkin. Ja miksi pitäisikään, jos usko tuo tullessaan positiivisia asioita?

        Hallusinaatioille on ominaista, ettei kokija pysty mitenkään erottamaan niitä todellisuudesta. Olen pannut merkille, että omien kokemustensa todellisuuteen uskova hakee vertaistukea, sen sijaan että yrittäisi ymmärtää koko sitä hallusinaatioitten kirjoa mihin mieli kykenee. On kivempi vaan poimia rusinoita pullasta.

        Tyypillisessä OBE:ssa syntyy vaikutelma, että on jakaantunut kahtia, "sieluun" ja ruumiiseen. Tämä on vain yksi tämän hallusinaatiotyypin alalaji. On tapauksia, joissa on kokenut jakaantuneensa kolmeen, neljään tai vielä useampaan osaan. Tai sen sijaan että "sielu" katselee huoneen nurkasta omaa kehoaan, omia kehoja onkin katseltavana koko huoneen täydeltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      51
      3383
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      52
      3066
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      135
      1379
    Aihe