Olen kiinnostunut talosta, josta noin puolet tulisi yrityksen toimitiloiksi ja puolet omaan asumiskäyttöön. Miten kannattaisi talon osto hoitaa? Onko kaikista paras vaihtoehto maksaa itse koko talo ja ehkä sitten vuokrata toimitiloja yritykselleni? Ostaa talo yrityslainalla ja sitten myydä puolet itselle? Ostaa talo puoliksi yrityksen kanssa?
Talon ostaminen yritykselle vs itselle
3
1778
Vastaukset
- Anonyymi
Onko kaikista paras vaihtoehto maksaa itse koko talo ja ehkä sitten vuokrata toimitiloja yritykselleni?
- itse olen valinnut tämän vaihtoehdon, koska se on helpoin ja selkein.... omistat heti alkuun itse tämän koko kiinteistön. Vuokratuotoista maksat pääomaveron pääoman voitto osuudesta... mieti !
Yritys saa vuokramenot vähennyksiin.
Ostaa talo yrityslainalla ja sitten myydä puolet itselle?
- maksat kaksin kertaiset varainsiirtovelat tehdessäsi kaksi kauppaa, kun ostat ehkäpä joskus sen puolikaan itsellesi.
Ostaa talo puoliksi yrityksen kanssa?
- entä kun yritysksellä menee huonosti, niin kuka sen loppuosan lopulta lunastaa ? ehkäpä sinä, mutta maksat 2x varainsiirtovelat kun joskus sen itselle lunastat yriykseltä.- Anonyymi
Olen samaa miettinyt kuin ap, eli asumisen ja yrityksen yhdistämistä.
Mikä ero tilanteeseen tulee, jos kyseessä on toiminimi? Toiminimihän ei voi vuokrata omalta itseltään toimitilaa.
Olisiko mahdollista ostaa koko kiinteistö asumiskäyttöön ja tehdä käytetyistä työtiloista vähennykset? Kiinteistön ostaminen yrityksen käyttöön ja sitten siinä asuminen taitaa olla se vaikein vaihtoehto.
- Anonyymi
Osta yritykselle ja takaa itse. Konkurssissa kämppä menee ja velat jää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838