Minulla on neljä lasta ja heillä on hyvä koulutus ja jokainen pärjää elämässä hyvin. Lapsen lapsiakin on jo tullut.
Jumalalla ei mennyt ihan nappiin tämä homma. Ainoa lapsi ja sekin naulattiin ristiin.
Jumalalla ei mennyt ihan nappiin tämä homma. Ainoa lapsi ja sekin naulattiin ristiin.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Olisi kiva tietää mitä Josef pähkäili kun paljastui, että Jesse ei ole hänen poikansa.
Siis kukaan paimen tai kamelikuski se ei voi olla HHmmmm okei,,,sen on pakko olla jumala. Ei ole muuta vaihtoehtoa. Minun vaimoni ei muiden miesten kanssa ikinä rilluttelisi.
Kyllä silloin tiedettiin, kuka on lapsen isä
"Talmudissa kerrotaan Jeesuksen olleen juutalaisen naisen ja Pantera-nimisen roomalaisen sotilaan avioton lapsi"
Huono kotikasvatus. Se siitä seuraa.
Sinulla on ainoastaa neljä lasta. Jumalalla on 100 000 000 000 000 000 lasta. Siinä se ero.
OHO. No sehän on melkoinen naisten mies.
Kaikkien aikojen panomies. Jokaisen maailman naisen kanssa ollut!
Loiro on jumalann ruumillistuma!
Siinä Ron Jeremy jää hopealle.
Tottahan toki.
Jumala on luonnut kaiken elämän: homot, kaalimadot, turkulaiset, eksoplaneetat, galaksit, ajan, peruSSuomalaiset, kuunatsit, Laura Huhtasaaren, narkkarit, ilmastonmuutoksen, hyttyset, toivoryynäsen, Neuvostoliiton, Lennu-koiran ja pirkules viekoon jopa korona-viruksen.
Siinä on palstan persuille puputeltavaa sekä öyhöttämisen aihetta kolmen viikon ajaksi.
Minun ja jumalan välinen ero on se, että minä olen olemassa.
Mistä tiedät olevasi olemassa? Perustele lyhyesti.
"Ajattelen, siis olen". Sanoiko ton Descartes vai kuka.
Joo mistäkö tiedän olevani olemassa? No verottaja kertoo sen minulle joka vuosi.
Tuota on varmasti parin vuosisadan aikana puitu eri kanteilta mutta äskettäin huomasin erään mutkan joka vedetään suoraksi kun sanotaan "ajattelen, siis olen". Niin, JOKU kyllä ajattelee, koska pystyn havaitsemaan ajatusten olemassaolon, mutta onko se joku (tai jokin?) välttämättä kuitenkaan aivan yksi yhteen sama entiteetti kuin se, joka peilistä töllöttää?
Niin tai ajatukset tulevat valmiina datana jostain, ties mistä ja kuvioon kuuluu tunne, että me ajattelemme ja teemme itsenäisiä päätöksiä. Tuotakin on tutkittu aivoja kuvantamalla ja on löydetty viitteitä, että ennen kuin teemme päätöksen (joka näkyy aivojen toiminnassa), hiukan sitä ennen aivoissa tapahtuu "jotain" selittämätöntä.
Varsin mielenkiintoista. Kenties meitä ohjaillaan kuin videopelihahmoja.
Tuohon pölhöyteenkö sinäkin Brutukseni alennuit. Mistä tiedät Descartesin ajattelevan tai tiesikö Descartes itse ajattelevansa ? Onneksi Jumala ei ajattele joten tukeutukaamme Häneen.
Allegorisesti olen alkanut viime aikoina ajatella niin, että ajatukset ovat Saatanan pelikenttää. Ihmisen tulee siksi olla alati varuillaan sen suhteen, mitä ajatuksia hän sallii tietoisuudessaan. Ne kaikki tulevat nimenomaan jostakin, emmekä voi tietää mistä.
Siltä se tosiaan näyttää että Jumala ei ajattele kun katsoo tätä juostenkustua kaaosta jota me elämäksi kutsumme ja joka siis on Jumalan luomus.
No joo ei mennyt jubella ja Jessellä ihan kuin Strömsössä. Jesse soitti suutaan niin kauan että papisto sai tarpeekseen.
Ei kai se yksi ATTE vaan kilahtanut tästäkin ketjusta? En ole aloittaja, mutta minusta nämä ovat tervetulleita aiheita siinä missä muutkin - ei ole pakko klikata, eikä häiritse muita viestejä.
JUmalan ainoa lapsi tunnetaan joka puolella, aloittajan lapset poliisilaitoksella.
Enpä kävisi kerskailemaan neljällä kouluja käyneellä lapsella ja heidän lapsillaan. Kuinka moni heistä pystyy parantamaan sairaita olematta lääkäri, ruokkimaan ihmisiä olematta rikas ja elämään syntiä tekemättä? Ja kuinka moni noista neljästä kuoleman kohdattuaan nousee kuolleista ja ihmisiä nimeltä kutumalla muuttaa heidän elämänsä? Herra rakastaa oikeutta eikä hylkää hurskaitansa; heidät varjellaan iankaikkisesti, mutta jumalattomain siemen hävitetään.
Herää elämään.
Minut herätettiin elämään ja näkemään; Saarnaaja 2:24.
Säälittävää yksinkertaisuutta.
Et voi ymmärtää, eikä kaikkia ole tarkoitettu ymmärtämään. Et ymmärrä mitä minut pakotettiin ymmärtämään. Minulle jäi vain kaksi vaihtoehtoa. Toinen niistä oli kuolema. Tulet lopulta syyttämään itseäsi, jos suljet Jumalan pois elämästäsi.
Onko sairautesi jo diagnostisoitu?
Taruolennot eivät ole milloinkaan kuuluneet elämääni.
Eivät ole kuulu minunkaan elämääni, mutta Jumala kuuluu.
Usko Jumalaan ei ole sairaus, mutta usko omaan kaikkivoipaisuuteen voi olla merkki skitsofreniasta.
Jumalan ainoa poika on kristittyjen propagandaa. Kun lukee Raamattua saamme tietää, että Jumalalla oli enemmänkin poikia. Tyttäreistä ei ole mainintaa, mutta niistää nyt ei muutenkaan pidetty lukua - miksi olisi?
Jobin kirja alkaa (ensimmäsen luvun ensimmäinen jae):
"Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat taas koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan."
Eli ainakin Saatana oli myös Jumalan poika. Aika velikultia: Saatana ja Jeesus.
Ehkä velipuolikultia?
PS. Se että myös Saatana oli Jumalan poika ei tietenkään paranna Jumalan mainetta kasvattajana.
Elämme kaikesta päätellen siinä osassa valtakuntaa, jonka Jumala on antanut tämän luopiopoikansa Saatanan hallittavaksi.
"Myös Saatana oli heidän joukossaan."
Liekö joku Arhinmäen esivanhempi?
Saatana on se, jota tarkoitetaan 1. Moos. 3:1 kohdassa, kiusaaja. Saatanalla oli valta antaa kaikki maailman loisto Jeesukselle, jos hän olisi kumartanut Saatanaa. Jeesus kieltäytyi: hän ei rikkonut ensimmäistä käskyä 2 Moos. 2:20:2-6. Silloin Saatana jätti Jeesuksen rauhaan. Ja mitä tulee aineelliseen menestykseen: Matt.6: 24 »Kukaan ei voi palvella kahta herraa. Jos hän toista rakastaa, hän vihaa toista; jos hän toista pitää arvossa, hän halveksii toista. Te ette voi palvella sekä Jumalaa että mammonaa."
"Taivaanpojat tulivat ja naivat maantyttäriä", sanotaan Raamatussa.
Hm, näikö on?
Sinun ja jumalan (tai jumalien, niitähän on tuhansia) suurin on se että mitä todennäköisimmin sinä olet olemassa.
Jumalan rakkaus on ihmiselle ehtymätön voima vara, sinun aloittajan rakkaus materiallisuuteen perustuvaapinta kiiltävää kissankultaa sekä sisältö hevonpaskaa. Lasten / oma menestys sekä taalat loppu on rakkaus loppu 😈😈😈
Luojan luoma turhake.
Mulla menee paremmin , kun mulla on yksi joka taatusti lukee pitemmälle kuin yksikään sinun kersasi.Sulla on 3 rasitetta liikaa.
Ketjussa oli pientä ideaa ja älyllisyyttäkin mutta TAAS KERRAN uskovaispellet tulivat lässyttämään ja sammuttivat liekin.
Mikä se idea ja mikä se älyllisyys alunperinkään keskustelussa oli, kun se alkoi itsensä ja lastensa kehumisella, Jumalan vähättelyllä ja varsin tökeröllä vitsin yrityksellä Jeesuksen kuolemasta: "Minulla on neljä lasta ja heillä on hyvä koulutus ja jokainen pärjää elämässä hyvin. Lapsen lapsiakin on jo tullut. Jumalalla ei mennyt ihan nappiin tämä homma. Ainoa lapsi ja sekin naulattiin ristiin."
"Mikä on minun ja jumalan ero?"
No tuskin olet yhtä komea ja taitava futaaja kuin Cristiano Ronaldo.