Haluavat verolle työpaikan parkkeerauksen voi tsiisus taas..
Demareiden kädet taas toisten taskuissa
Anonyymi
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eikö noilla Demareilla ole mitään muuta järkevää asiaa, kun vaikeuttaa työssä käyntiä Suomessa ? On paljon ihmisiä joiden on pakko käydä töissä omalla autolla: Syy voi olla terveydellinen tai asuinpaikasta, ei ole julkista liikennettä työpaikalle.
Pitäähän sitä rahaa jotenkin saada tovereille, matuille ja italiaanoille.
SDP:n Myrkynvihreä Vassarihallitus Kepu ja RKP iskee puukon työssä kulkevien selkään, tämäkö on kannustamista työssä jaksamiseen ? eli oman auton parkkipaikasta isketään vero, MITEN TE KEHTAATTE ? ?
Onneksi On PerusSuomalaiset Puolustamassa Kansaa Ja Kansa Antaa Kannatuksen
SDP:n kannatus ROMAHTAA NYT, samoin koko Myrkynvihreän hallituksen
Massatyöttömyys odottaa.
Bensiini kun myydään vähemmän niin jotain muuta veroa keksivät tilalle
Loppuuko kommareilla rahat tuleeko pieruvero vielä.
No, se on veronalaista etuutta. Pitää maksaa veroa. Monet muut joutuvat maksamaan työnantajalle autopaikastaan. Joten....
https://www.verkkouutiset.fi/uusi-keino-vahentaa-autoilua-tyopysakointi-halutaan-verolle/
Uusi keino vähentää autoilua: Työpysäköinti halutaan verolle
KASPERI SUMMANEN | 03.01.2019 | 07:50- päivitetty 08.01.2019 | 13:20
Autoilun kustannuksien kasvattaminen nähdään tehokkaana keinona vähentää päästöjä.
Helsingin seudun tulevat liikennesuunnitelmat iskevät autoilijoiden kukkaroihin. Pääkaupunkiseudulla ja ympäryskunnissa kaavaillaan yksityisautoiluun liittyvien maksujen kasvattamista liikenteen päästöjen vähentämiseksi. Tiemaksujen käyttöön ottamisen lisäksi suunnitelmissa pyöritellään pysäköintimaksujen kasvattamista, maksullisen pysäköinnin vyöhykkeiden laajentamista sekä esimerkiksi työnantajan ilmaiseksi tarjoaman pysäköinnin säätämistä työntekijän verotettavaksi eduksi.
Asia ilmenee tulevasta Helsingin seudun kuntien maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL 2019 -suunnitelmasta. Siinä esitetään ratkaisuja muun muassa liikenteen päästöjen vähentämiseen. MAL 2019 on parhaillaan lausuntokierroksella.
Tästä löytyvän suunnitelmaluonnoksen mukaan liikenteen päästövähennystavoite perustuu Suomen sitoutumiseen Pariisin ilmastosopimukseen ja sen perusteella eri taakanjakosektoreille jaettuun päästövähennystavoitteeseen. Liikenteen osalta kyse on päästöjen vähentämisestä 50 prosentilla vuoden 2005 tasosta vuoteen 2030 mennessä.
https://www.verkkouutiset.fi/eiko-autovihamielisyydelle-ole-mitaan-rajaa/
”Eikö autovihamielisyydelle ole mitään rajaa?”
SIINA EKBERG | 08.09.2020 | 17:26
Kansanedustaja ihmettelee, miksi työssäkäyvien verorasitusta halutaan yhä lisätä.
Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho tyrmää suunnitelman asettaa työpysäköinti veronalaiseksi eduksi.
Päästöpohjaista veromuutosta valmisteleva valtiovarainministeriön työryhmä esittää tiistaina julkaistussa raportissaan, että työpaikalla tapahtuvaa pysäköintiä kohdeltaisiin jatkossa veronalaisena luontaisetuna. Työryhmä arvioi nykyisen käytännön johtavan autoilun suosimiseen muiden liikennemuotojen kustannuksella.
− Voi jessus tätä menoa. Eikö tälle autovihamielisyydelle ole mitään rajaa? Työssäkäyvien verorasitusta haluttaisiin edelleen lisätä, Mia Laiho kommentoi Twitterissä.
− Tällaisella politiikalla ei saada ainakaan lisää työllisiä, hän lisää.
Työryhmän raportissa viitataan liikenne- ja viestintäministeriön vuonna 2018 tekemään arvioon, jonka perusteella kaupallisen pysäköinnin kuukausihinnat vaihtelevat pääkaupunkiseudulla 33 eurosta noin 300 euroon kuukaudessa.
Työryhmän raportin mukaan palkansaaja voi korkeimmillaan saada verottoman pysäköintiedun myötä 3 600 euron verotonta ansiotuloa vuositasolla, mutta edun määrä vaihtelee hyvin voimakkaasti eri alueilla.
Jopa kotihoitaja joutuvat maksamaan autopaikastaan työnantajalle, vaikka käyttävät päivittäin omaa autoaan kotikäynneillä vanhusten luona.
Vassareiden uusi kikka haitata työssäkäyntiä.
Ei mitään järkeä tässä Marinin hallituksessa. Työssäkäynnistä tehdään kannattamatonta ja maalla asuvat matalapalkkaiset on jo verotettu hengiltä polttoaineiden verotuksella.
Eikö tätä vihervasemmisto hallitusta hävetä.
Lisätään julkisia menoja ja tuodaan elätettäviä Kreikasta, mutta suomalaiset saavat nääntyä maksujen alle.
Missä vaiheessa alkaa mielenosoitukset Suomessa tätä hallitusta vastaan ?
No kansa halusi tällaisen hallituksen, huono siihen on mitään demokratiassa sanoa. Jos eivät sitten jotenkin manipuloineet vaalitulosta.
Äänestihän kansa kahdesti Halosenkin pressaksi, joten olen alkanut epäillä kroonista älyn puutosta Suomen katajaisessa kansassa. Aina vaan hakataan päätä mäntyyn.
Taisi olla vaan sattumaa se 1900-luvun alkupuoliskon menestys. Silloin kansan arvot olivat tosin koti, uskonto ja isänmaa mikä on nykyisin kirous. Siitä varmaan johtuu, että kansaa on aivopesty vuosikymmenet mädättävällä vassaripropagandalla.
Kansa ei halunnut tuommoista moraalittomuutta ajavia rupusakkipuolueita hallitukseen. Se oli arvopohjaantti, joka tajua arvoista paskankaan vertaa.
Myös työsuhdematkalipun verotusta suunnitellaan korotettavaksi. Että silleen.
Firmat lähtee vittuun Suomesta tai pistää lapun luukulle.
Tasapuolisuuden nimissä, maksakaa veroa edusta.
Ratkaisu on jo olemassa ja se on tullut tutummaksi monelle koronan vuoksi. Verotuksella pitää kannustaa ihmisiä pysymään pysyvästi etätöissä. Monet työt voidaan tehdä kotoa käsin ja pitää etsiä ratkaisuja, että yhä useampi voi tehdä työtä pysyvästi kotona. Monissa töissä ihmisten ei ole välttämätöntä tavata toisiaan fyysisesti koskaan. Suomessa tälläisten töiden määrä on jo nyt maailman kärkiluokkaa ja meidän pitäisi pyrkiä olemaan tässä maailman paras. Tällöin voidaan säästää valtava määrä turhia työmatkakilometrejä ja suuri määrä turhaa toimistotilaa voidaan ajaa alas. Paljon parkkitilaa voidaan vapauttaa muuhun käyttöön. Tämä auttaa Suomea saavuttamaan kestävän kehityksen tavoitteita tulevina vuosina.
Ja verotuksessa työhuonevähennys.
Tai uutena asiana etätyövähennys, joka maksettaisiin niille joilla on mahdollisuus valita etätyön ja konttorin välillä. Konttorille meno tehtäisiin niin paljon kalliimmaksi, että ihmiset yksinkertaisesti mieluummin jäävät pysyvästi kotitöihin.
Demarit,Vihreet ja Vassarit on muutenkin kotona pierusohvalla.
Lopetetaan työnteko kannattamattomana.
Muutetaan norjaan joukolla.
Antaa kommareiden pössytellä ja leikkiä maailmanpelastajaa.
Suomessa verotus ohjaa työttömyyteen.
Älkää valittako. Pienipalkkaisten pitää maksaa työnantajalle autopaikasta täysi maksu. Verotuksessa ei saa vähennystä.
Nyt maristaan sitten siitä, jos ilmaispaikasta verotetaan.
Ahneita olette!
Juuri näin. Pienipalkkaiset on maailman sivu maksaneet pysäköinnistä vaikka se olisi työkeikka. Ei ole ennen porvari korvaansa lotkauttanut. Kas kun kokoomuslaisetkin heräsivät kun parempipalkkaisilta ollaan viemässä joku ilmaisetu.