kuka auttaisi/valaisisi kun haluaisin perustaa yrityksen ns.veroparatiisiin,muttei kuitenkaan viroo.asialliset yhteydenotot/diili.
yrityksen perustaminen ulkomaille.
Nimetön
122127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi? Kuitenkin sinulla (luullakseni) säilyy kiinteä toimipaikka Suomessa eli elinkeinotoiminta verotetaan ihan normaalisti Suomessa. Tai vaihtoehtoisesti omana ansiotulonasi.
Mitä jos muuttaa virallisesti viroon? Ostaa asunnon sieltä ja myy Suomesta. Ainahan voi suomessa vierailla "sukulaisten omistamassa" asunnossa "silloin tällöin". Ihmisten liikkumista ei kai voi EUssa rajoitaa tai seuratakaan kovin heppoisin perustein?
No jos asut ja toimit Virossa niin sittenhän asia on eri.
Eikös noi yhtiöt maksa veronsa sinne missä niiden pääkonttori on eikä joka maassa erikseen?
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=4143;160256
Tuossa linkki verohallinnon oppaaseen ulkomaisen elinkeinonharjoittajan verotuksessa Suomessa. Ote tekstistä:
Ulkomaiset yritykset ovat Suomessa rajoitetusti verovelvollisia. Tällä tarkoitetaan sitä, että niitä verotetaan Suomessa lähtökohtaisesti vain täältä saaduista tuloista. Suomesta saaduksi tuloksi katsotaan muun ohella täällä harjoitetusta liikkeestä tai ammatista saatu tulo. Kuitenkin silloin, kun ulkomaisella yrityksellä on Suomessa ns. kiinteä toimipaikka, yritys on täällä verovelvollinen kaikesta tähän kiinteään toimipaikkaan kuuluvasta tulosta.
Mitä tarkoitat kiinteällä toimipaikalla? No riippuu tietenkin mitä harjoittaa. Jos olet maanviljelijä, hammaslääkäri, jne. Voi olla että kiinteä toimipaikka säilyy, mutta kaupan harjoittaminen ulkomailta ei välttämättä luo mitään kiinteää toimipaikkaa Suomeen. Kiintä toimipaikka ei tarkoita samaa kuin omistajan asuinpaikka. Yhtiön kotipaikka voi olla missä tahansa.
Mikä on verosuunnittelun ja veronkierron ero?
Jos pienyrittäjä siirtää jonkin toiminnon Cayman saarille se on veronkiertoa, mutta jos valtionyhtiö Finnair tekee saman se ei ole veronkiertoa, vaan kilpailukyvyn ylläpitoa.
Viimeksi selvittelin Venäjän Merirekisterin (vastaava luokituslaitos kuin esim DNV) laskuja. Yhtiöllä ei minkään instanssin mukaan ole kiinteää toimipaikkaa Suomessa (ja laskuttaa myös alv 0), vaikka Suomesta löytyy katuosoitteella konttori, jossa vastataan puhelimeen ja josta työntekijät lähtevät komennukselle. Kyllä maailma on ihmeellinen!
siis jos hyökyaalto vei kaiken,kirjanpidonkin..?
esimerkiksi.
Mitäs jos perustamisen sijaan ostaisit valmiin. Tuossa nettikaupassa niitä näyttäisi olvevan valmiina. http://www.seychellesoffshore.com/ ja onhan niitä vaikka millä mitalla muuallakin, mutta, mutta... paljon on muttia ja mutkia varmaankin.
Mielenkiintoinen kysymys. Mitä sillä sitten tekisi kun sen on ensi ostanut? Kai sitä kysyjällä on joku mielessä. Mahtaisitko hiukan valottaa.
laaja toimiala kaupan puolelta asennushommiin asti,aina joku vetää ku ei oo sytyny peukalo suussa eikä keskel kämmentä.. .pitäs löytää vaa joku kuka laittas paperit kuntoo.
Naurusaaret voisi olla hyvä paikka verotuksen suhteen. Tietäisikö kukaan siitä mitään?