Mormoneilla oli v. 1990 huhtikuuhun saakka kuolemalla rangaistava "verivala"

Anonyymi

Vuoden 1990 huhtikuuhun asti jokainen joka osallistui tietynlaiseen Mormonitemppeleissä käytyyn seremoniaan joutui vannomaan salassapitovalan jonka pettämisestä oli järjestön sisällä määritelty kuolemanrangaistus.

Tosin ei ole tiedossa kuinka monta on kuollut sen paljastamisen takia. Ehkä ei kukaan, vaikka onhan tuolla kirkolla "luurankoja kaapeissaan". Kuten esim. "Mountain Meadows" alueen verilöyly (Mountain Meadows on alue Utahin eteläosassa ja tästä verilöylystä voi lukea vaikkapa Wikipediasta. Englannin kielisessä artikkelissa on enemmän taustatietoa).

Heidän kirkkonsa käyttää aikaa ja työtä sen eteen että ne luurangot pysyvät niissä kaapeissaan.

Tubettaja "NewNameNoah" postitti v.2015 videon nimeltä "Mormon Temple blood oath (Pre-1990) recorded w/ hidden camera".

Tässä seremoniassa osanottajat pantomimeerisivat oman sisälmyksensä poistamista (osana sitä kuolemantuomiota) ja vetivät peukalonsa kurkun yli leikkaavalla liikkeellä sekä tekivät raapivan liikken rintakehän yli (tarkoituksena symbolisoida sitä että heidän sydämensä revittäisiin rinnasta ulos).

22

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä yksi salainen endowmentti jota ei saisi julkaista. Tuossa kohtaa endowmenttia annettaessa täytyy uskoa että Jumala Jehova ja Miikael (enkeli) eli Aadam olivat paikalla kun maapallo luotiin. Alas ei astunutkaan Sana (jumala) ja Pyhä Henki (jumala) kuten Aabrahamin kirja osoittaa puhuessaan jumalista joita on vain kaksi.

      "Temppeliendaumentti avaa tuonkin jakeen todellisen merkityksen. Jumalat jotka astuivat alas ovat endaumentin mukaan Jehova ja Mikael (eli Aadam)."

      Aabraham 4:1
      Ja sitten Herra sanoi. Astukaamme alas. Niin he alussa astuivat alas, ja he, se on jumalat, antoivat järjestyksen ja muodon taivaille ja maalle.

      Temppeliendowmentin mukaan Miikael eli Aadam, joka on 77:s luotu persoona ja joka luotiin 7:en eli lepopäivän alussa kolmantenan seitsemännen päivän alussa luoduista persoonista, oli olemassa ennen maan ja taivaiden luomista.

      • Anonyymi

        Vielä tarkemmin ketkä astuivat alas, ei Jehova eikä Miikael kumpikaan tuolloin "astunut alas"

        Aabraham 4:1
        Ja sitten Herra (Sana) sanoi. Astukaamme alas. Niin he alussa astuivat alas, ja he, se on jumalat (Sana ja Pyhä Henki), antoivat järjestyksen ja muodon taivaille ja maalle.


    • Anonyymi

      kivoja noi vasta-argumentit

    • Anonyymi

      hullu lahko
      mistä rahaa
      usa on hullu

    • Anonyymi

      aika tylsiä ovat koko kristityt

    • Anonyymi

      jauhavat samoja asioita eri pers-perktiivistä
      ei tajua enää mitään
      menen katolilaiseksi back

      • Anonyymi

        Temppeleissä tehdään muitakin salaisia toimituksia joista ei saa ulkopuolisille hiiskua.


    • NallePuhilaisuus olisi vakuuttavampi kuin moronismi, eikä tuo ole kirjoitusvirhe.

      Iljettää edes ajatella että kuulun samaan lajiin, joka pystyy nielemään valheen valheen valheen päälle.

      • Anonyymi

        Ja mormonikirkko ja sen jäsenet pitää näitä endowmenteja, joita tehdään jäsenille, suuressa arvossa vaikka ne perustuvatkin valheelle.


      • Anonyymi

        Anteeksi nyt herra mutta minä olen NallePuhilainen enkä ollenkaan pidä kirjoitussävystänne.


    • Anonyymi

      Tästä ovat mormonit hiljaa.

    • Anonyymi

      Se on varmaan vapaamuurareilta kopioitu

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kun luokittelee itsensä jonkin uskonnon jäseneksi sitä kai ajattelee että se on hienoa että pystyy itse pitämään tälläisiä salaisuuksia.

      Vaikka se sitten tarkoittaisikin sitä että uudet jäsenet eivät tulisi tietämään niistä ennen kuin ovat käyttäneet aikaansa ja rahaansa uskontoon ja menneet kasteelle.

      Hienompi juttu olisi että olisivat avoimia sen kanssa mitä seremonioita kirkossa pidetään ja ANTAISIVAT IHMISTEN ITSE SITTEN PÄÄTTÄÄ HALUAVATKO OLLA MISSÄÄN TEKEMISISSÄ TUOLLAISTEN KANSSA.

    • Anonyymi

      Miten niin 1990 huhtikuuhun saakka. Se sama seremonia on MAP-kirkolla tänäkin päivänä mutta ilman sanoja.

    • Anonyymi

      Jos tämä kaikki on totta, mitä tässä ketjussa kerrotaan, on todella pelottavaa. , kauhistuttavaa. Mutta uskonnon varjolla voi näköjään tehdä mitä vain.

    • Älkää sekoittako. Kirkon historia on tunnettu ja nämä ovat selkeitä ja oikeita asioita.

      • Joo, törkeät pelottelut ovat oikeita asioita.


    • Anonyymi
    • Vastustajat keksivät mitä kummallisimpia asioita ja liioittelevat ja vääristelevät.

      Ja se osa mikä on totta, ei millään tavalla todista kirkkoa virheelliseksi tai vääräksi, vaikka ne valheelliset kyllä todistaisivat, jos olisivat totta.

      Temppeliseremoniat ovat pyhiä ja kauniita ja oikeita ja niistä ei puhuta vain niiden pyhyyden takia.

      Pyhiä asioita ei jaeta epäpyhien kanssa. Ei helmiä sioille. Se on Raamatun opetus. Niitä ei videoida eikä jaeta. Jos joku niin tekee, niin on vihollinen ja vääristelee jo toimenpiteessä.

      • Mitä pyhää ja kaunista on käsimerkeissä, jotka kuvaavat kurkun tai vatsan auki viiltämistä? No, sinullehan pikkutyttöjen moninaintikin on kaunis ja pyhä periaate! SAIRASTA!


    • Anonyymi

      Villiä touhua. Joseph Smith sai noi ideansa kai vapaamuurareilta ja sitten väitti niitä Jumalalta tulleiksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      207
      13946
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      7130
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      194
      6771
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      97
      4699
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      72
      4630
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4451
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      72
      4305
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4102
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3876
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3660
    Aihe