Trump tiesi koronan tappavuuden jo helmikuussa

Näin kertoo toimittaja Bob Woodward, joka haastatteli tuolloin Trumpia. Woodward julkaisee kirjan, jossa kertoo asiasta. Hänellä on tallennettuna ääninauhalla mitä Trump sanoi, eli voi siis todistaa asian.

Trump kertoi maaliskuun 19. päivä toimittajalle vähättelevänsä tietoisesti edelleen, koska ei halua lietsoa paniikkia.

Trump oli sanonut toimittajalle puhelussa helmikuun 7. päivä, että Covid-19 on "tappavaa kamaa", ei tapa vain vanhoja vaan paljon nuoriakin, ja on paljon flunssavirusta tappavampi.

No niin Trumpin puolustajat. Kertokaa nyt että teidän mielestä Trump toimi ihan oikein. Ja ihan varmasti kerrottekin, mutta koittakaa perustella järkeenkäyvästi.

Ja eihän Trump edes ruvennut tiukkoihin toimiin vaikka tiesi miten vaarallinen Covid-19 on. Täydellistä piittamattomuutta ihmishengistä, pani talouden niiden edelle.

Valehteli ja seisoi tumput suorina tekemättä mitään viruksen leviämisen estämiseksi.

Lähde, NBC News
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kaikkialla sen vaarallisuus on tiedetty alusta lähtien. Miksi kuvittelet että ei olisi? Miksi et syytä Ruotsia, joka vielä Yhdysvaltoja enemmän on mennyt talous edellä, tai Iso-Britanniaa joka myös alussa alkoi toimia Ruotsin lailla eli tekemättä mitään? Meillä Suomessakin hallitus ja terveysviranomaiset tietoisesti vähättelivät koronaa maaliskuun puoleenväliin saakka, jolloin he yhtäkkiä muuttivat mielensä. Ehkä viikkoa ennen Trumpia? Miksi et syytä Marinia, joka ei halunnut järjestää "spektaakkeleita" torjuntatoimien muodossa?

Äänestä
  • Koko siltä ajalta, jonka olen tätä palstaa seurannut, karmivia ja kornein kirjoitus on ollut selvästi persusuuntautuneen yksilön kirjoitus, jossa hän vaati kuolemantuomiota koko hallitukselle. Koronaan oli tuolloin kuollut muutama suomalainen. Olisikin ollut mielenkiintoista kuulla vannoutuneet persun selvitys miksi hän aateveljineen kehui samoihin aikoihin Trumppia ja hänen suhtautumistaan koronaan. Etenkin kun huomioitiin koronakuolemien lukumäärä, tietysti väkilukuun suhteutettuna, kummassakin maassa.

    Äänestä

Trump toimi täsmälleen samalla tavalla kuin Marin.

Ainoa ero on siinä, että mikään trumpin tekeminen tai tekemättä jättäminen ei voi vannoutuneen trumpinvihaaja-vasurin mielestä olla mitään muuta kuin suunnaton rikos ihmiskuntaa vastaan.

Marin puolestaan ei voi tehdä mitään väärää. Hänet on liturgiassa jo kanonisoitu Jumalan yläpuolelle.

Äänestä
  • Siinäpä se kiteytettynä juuri noin on asian laita, niin hullua kuin se onkin. Mikä kummallinen voima mahtaa ohjailla vasureita ja heidän mielenliikkeitään, 100-prosenttisesti ennustettavia ne joka tapauksessa ovat.

    Äänestä

  • En nyt oikein saa otetta ajatuksiisi. Missä asiassa Trump toimii kuin Marin? Jos nyt aiheena on Korona, täytyy sinun rehellisesti myöntää, että Trumpin politiikka Korona-kriisissä on ollut epidemian/pandemian torjunnan kannalta hyvin kyseenalaista. Machomainen, jopa persumainen kasvosuojusten vastustaminen ja vähättelevä asennoituminen koko virukseen niin puheissa kuin teoissakin on maksanut melkoisen määrän ihmishenkiä.

    Äänestä

Yritän nyt ymmärtää sun trumpppipelkoa.
Älä jää siihen jumiin.
Media suomen oma media on levittänyt sitä kuin tautia

Jenkeillä on aina ollut erikoisia pressoja.
Filmitähtiä, busseja 2kpl ...jälkimmäinen vaan julisti itsensä voittajaksi

EU vihaa trumppia ja EU ajattaa vihakampanjaa eurooppaan
SINUN PELOLLA on tärkeä funktio - ettet näe mitä ympärilläsi tapahtuu.
Ettet kyselisi mitä euroopassa tapahtuu.


se viha on kaikenlisäksi assosioitu joka jäsenmaassa johonkin paikalliseen.
EU on mediasodassa jäsenmaiden kansalaisia vastaan.
Ne käyttää trumppivihaa - luodakseen paikallista riitaa.

sinä et kysele leipää - koska trumppiviha vie kaiken huomiosi

Äänestä

Trump sai tiedon asiasta jo tammikuun lopulla. Julisti asian salaiseksi. Tärkeintä oli edessä olevat vaalit ja niiden voittaminen keinolla millä hyvänsä. Siinä ei miljoonan äänestäjän henki merkitse mitään, sillä enemmistö heistä on tilastollisesti hänen vastustajiaan.

Näin Trump toimii aina.

Äänestä
  • Trump sulki Kiinan rajan jo tammikuussa koronaviruksen takia. Heti vähän tämän jälkeen hän sulki matkustamisen Euroopasta USA:han helmikuussa. Tämän julkisemmin ei kukaan olisi voinut asiaa käsitellä. Suomessa media ihmetteli Trumpin toimia, että mitä hän oikein hätiköi. Suomi sulki rajansa vasta maaliskuun puolivälin jälkeen. Eli siinä hieman faktaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Trump sulki Kiinan rajan jo tammikuussa koronaviruksen takia. Heti vähän tämän jälkeen hän sulki matkustamisen Euroopasta USA:han helmikuussa. Tämän julkisemmin ei kukaan olisi voinut asiaa käsitellä. Suomessa media ihmetteli Trumpin toimia, että mitä hän oikein hätiköi. Suomi sulki rajansa vasta maaliskuun puolivälin jälkeen. Eli siinä hieman faktaa.

    Täyttä puppua. Trump ei tehnyt tuossa vaiheessa yhtikäs mitään. Oli golffaamassa.

    Äänestä

Vaalit (3.11) lähestyy, sen suuremmalla volyymillä ***** lentää.

Äänestä
  • Demokraatit ovat mestareita valheellisen loan heitossa.

    Äänestä

Tietääköhän Sauli Niinistö vielläkään ei se ainakaan kansalle ole kertonut suositteleeko se maskien käyttöä
kansa odottaa milloin presidentti kertoo...

Äänestä
  • Sauli piilottelee vain koiraansa kun pelkää että saa haukkuja kehitysvammaisen koirarodun suosimisesta.

    Äänestä

  • Niin, USAn pääministerillehän asian hoito olisi kuulunut?

    Äänestä

Voi nyt Equalizer , ei Trump voi kutsua toista Woodwardia , eli Edwardia McCallin muodossa apuun......

Äänestä
  • Kyllä sillä on täydet valtuudet siirtää terrorismistä epäillyt Guantanamon vankileirille ja kiduttaa ne hengiltä näin sanoo USA:n laki
    Itse kyllä epäilisin surutta sen vastaehdokkaita terrorismi kytkennöistä
    Joe Biden ei huomispäivää näkis jos Trumppi noudattas LAKIA

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Näin kertoo toimittaja Bob Woodward, joka haastatteli tuolloin Trumpia. Woodward julkaisee kirjan, jossa kertoo asiasta. Hänellä on tallennettuna ääninauhalla mitä Trump sanoi, eli voi siis todistaa asian.

Trump kertoi maaliskuun 19. päivä toimittajalle vähättelevänsä tietoisesti edelleen, koska ei halua lietsoa paniikkia.

Trump oli sanonut toimittajalle puhelussa helmikuun 7. päivä, että Covid-19 on "tappavaa kamaa", ei tapa vain vanhoja vaan paljon nuoriakin, ja on paljon flunssavirusta tappavampi.

No niin Trumpin puolustajat. Kertokaa nyt että teidän mielestä Trump toimi ihan oikein. Ja ihan varmasti kerrottekin, mutta koittakaa perustella järkeenkäyvästi.

Ja eihän Trump edes ruvennut tiukkoihin toimiin vaikka tiesi miten vaarallinen Covid-19 on. Täydellistä piittamattomuutta ihmishengistä, pani talouden niiden edelle.

Valehteli ja seisoi tumput suorina tekemättä mitään viruksen leviämisen estämiseksi.

Lähde, NBC News

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu