Työttömänä jaksaa tehdä paljon asioita mitä työssä oleva ei. Minulla on joka viikon arkipäivälle oma harrastus, kaikki pohjautuu musiikkiin. Harrastukset saavat minut leijumaan pilvissä, kun jaksaa antaa kaikkensa harrasuksille.
Kun olin töissä en harrastanut mitään kodin ulkopuolella, kotona soittelin omaksi ilokseni.
Kaikki tuntemani työttömät ovat virkeitä ja jaksavia. Mustan kun olimme töissä niin emme nähneet toisiammme kuin lomilla, se oli raatavaa, kukaan ei jakanut töiden jälkeen muuta kun mennä suoraan päätä nukkumaan.
Vaikka työ oli ikkunasta katsomista ja sillai pääsi helpommalla kuin kotona, niin se tekemättömyys 8 tuntia rasittaa yhtä lailla.
Kun olin töissä en harrastanut mitään kodin ulkopuolella, kotona soittelin omaksi ilokseni.
Kaikki tuntemani työttömät ovat virkeitä ja jaksavia. Mustan kun olimme töissä niin emme nähneet toisiammme kuin lomilla, se oli raatavaa, kukaan ei jakanut töiden jälkeen muuta kun mennä suoraan päätä nukkumaan.
Vaikka työ oli ikkunasta katsomista ja sillai pääsi helpommalla kuin kotona, niin se tekemättömyys 8 tuntia rasittaa yhtä lailla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuet pois niin loppuu sunkin haaveilut. Vastenmielinen ajatus varmaankin mennä töihin iiik pelkää töitä.
Kateellisen puhetta. Näihin pitää tottua, eikä tunnu enää missään.
Hyvä kun on ryhtiä sanoa oma mielipide. Mutta mitään merkitystä niillä ei ole mulle eikä monelle muulle. Onhan se katkeraa saada orjapalkalla rahaa kun muille tulee helpommalla ja ja on jaksuja tehdä muutakin kuin orjatyötä.
On kiva keskustella ihmisen kanssa joka kateellisena ei muuta osaa kuin arvostella muita.
Hyvä ett on innostusta ottaa oppia meistä.
Tuo on totta, on vastenmielistä mennä töihin jos ei saa kunnon aplkkaa, jos korvauksia saa enempi niin onhan se hölöä mennä.
Suomesta ei oeteta tukia pois jos otettaisiin sillon alenisi palkatkin ja rankasti.
Vai niin. Tukia maksetaan selvästi liikaa jos ei kiinnosta töihin meneminen. Tuet veks ja heti töihin.
Kaikki menisi töihin jos siitä maksettaisiin, se on sinunkin sanomasi. Tuet pois ja töihin, se on minunkin kanta.
Ei kannata mennä töihin jos palkan päälle pitää hakea vielä tukia.
Jos elää tuilla paremmin.
Palkan tarkoitus on ettei tukia tarvi hakea. Näin me kaikki ajatellaan.
Niin kauan kun palkan päälle pitää hakea tukia, ei kannata mennä duunaan kuka haluu raataa ilmaseksi? Ei kukaan.
Mä viihdyn työttömänä, tämä on ihana olotila. Siksi olen työtön kun palkat on niin sukreet. Heti jos joku maksaa palkkaa 5 tonnia kuussa niin lähden vaikka samana päivänä, muuten en.
En menis. En jaksa herää aamulla enkä haluu sit olla yöllkä ja illaalla duunailees jotain sämpylöitä. En tykkää olla hoitoalalla, en leipurina, ei lehtienjakajana, en lasten kansa, en koulussa, en kaupassa, en ulkotöissä en metsässä.
Ainoo mikä kiinnostaa on ministerin pesti, mitään ei tarvi tehdä, muut tekee kaiken, senkun meet auton takapenkillä vaan edustamaan. Kun olet paikalla saata 10 000 e . Kiva homma.