"Kun vasemmisto tukee islamisteja, se ampuu itseään jalkaan"

Anonyymi

sanoo Suomeen muuttanut pilapiirtäjä, iranilainen Kianoush Ramezani Voima-lehden haastattelussa.

"Ramezania turhauttaa erityisesti sanan ”islamofobia” väärinkäyttö: jos arvostelee islamismia, islamistit syyttävät islamofobiasta. Ramezanin mukaan islamismia pitää arvostella ankarasti, ja varsinkin ihmisoikeusaktivistien pitäisi olla hereillä.

”Euroopassa on pitkään puhuttu ihmisoikeuksista ja sananvapaudesta. Kuitenkin islamistit käyttävät nimenomaan näitä vapauksia hyväkseen saaden aikaan enemmän rajoituksia”, muistuttaa Ramezani, ja kertoo miten herkästi islamistit syyttävät eurooppalaista rasistiksi, jos tämä kritisoi esimerkiksi arabimaiden naisten huonoa kohtelua. ”Ja erityisesti naisten elämää rajoitetaan. Heidän oikeuksiaan poljetaan.”

Eräs rajoitus on tiukka poliittinen pukeutumiskoodi. Naisten hiukset peittävät huivit tai mustat koko vartalon ja kasvot peittävät kaavut ovat islamistisen politiikan normeja. ”Ne eivät kuulu kulttuuriin eikä uskontoon. Ne ovat alistamisen tunnusmerkkejä”, Ramezani painottaa.

12

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja niin se muuten tukee.

      • Anonyymi

        Ja mikä hassua, myös "naisten oikeuksia" ajavat "naisasiasiaihmiset" eli feministit. Nämähän ovat ihan lääpällään islamiin.


    • Ramezani tuo esiin tärkeän asian, ei ensimmäisenä tai ainoana, mutta tätä on hyvä pitää esillä. On kuitenkin hyvä myös tiedostaa, millaisessa diskurssissa islamismia voidaan tai ei voida kritisoida. Mainittu islamofobia on osaltaan rampauttanut mahdollisuuksia kritisoida islamismia. Kun kaikki muslimit saavat leiman otsaansa, ihmisoikeuskysymykseksi helposti nousee niiden muslimien asema, jotka eivät ole islamisteja. Tämä vaikeuttaa todellisten islamistien kritisointia ja keskustelu junnaa paikallaan. Ongelma on siten olemassa myös siihen suuntaan kuin Ramezani mainitsee; pelkästään ääri-islamia kritisoivan ei tule saada islamofoobikon leimaa.

      Tästä onkin syytä ottaa koppi vähän jokaisen jollain tasolla keskusteluun osallistuvan. Mikäli todella näkee radikaalin islamismin ongelmana, ei kannata omalta osaltaan vaikeuttaa keskustelua joko pyrkimällä tekemään puheissaan kaikista muslimeista ääriajattelijoita, tai toisaalta pyrkimällä kaunistelemaan kaikkien muslimien toimia.

      • Anonyymi

        Jopa fiksuimmat muslimit ovat sanoneet, että mitään islamofobiaa ei ole olemassa. Taisi myös Seida Sohrabi sanoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jopa fiksuimmat muslimit ovat sanoneet, että mitään islamofobiaa ei ole olemassa. Taisi myös Seida Sohrabi sanoa.

        Urbaani on nuori ja naiivi.


    • Anonyymi

      Vasemmistossa on nimenomaan se ajatusharha, että vedottuaan siihen etteivät kaikki muslimit ole islamisteja, tulkitsee vasemmistolainen myös kaiken islamismin arvostelemisen olevan kaikkiin muslimeihin kohdistuvaa.

      • Anonyymi

        Hyvä kommentti!


    • Anonyymi

      Faktaa on että vasemmistossa ja vihreissä tykätään muslimeista.

    • Anonyymi

      Johan Koivisto ampui koipeensa inkeriläisillä. Siinä nyt SDP yrittää rimpuilla kokkareita pienempänä puolueena.

      • Anonyymi

        Johan Koivisto ampui koipeensa inkeriläisillä. Siinä nyt SDP yrittää rimpuilla kokkareita pienempänä puolueena.

        Mikkä vika on Inkeriläisissä? He ovat Kristittyjä?
        Mielummin Kristittyjä Suomeen mutta ei muslimeja.


    • Anonyymi

      Kulttuuri joka on takapajuinen,osaamaton,alistava,väkivaltainen ja teloitukset on osa elämää(kuten Irani paska valtio)
      Tätä Li vasuri ja vihreät rakastavat...hyi yök!!
      NIIN SE GAZAN RAJAN PIIKKIAITA LEIKKURI KOMMARI IHANOI MYÖS!

    • Anonyymi

      Mikä siinä on että Muslimit eivät hakeudu pakolaisiksi muslimivaltioihin. Koraani sanoo selvästi että muslimi ei saa olla kritityn/juutalaisen suojeluksessa eli jos paiskaisimme heidät laivaan ME noudattaisimme koraani paremmin kun he.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe