Katajaa ei pahoinpidelleet persut

Anonyymi

niin ei sanonut edes Yle.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Silti ihan samasta puusta veistettyjä vaikka muodollisesti eivät persuihin kuulukaan.

    • Anonyymi

      No eihän se totuus kelpaa noille suvakeille ja hyysäreille. Ne ei edes ymmärrä ja käsitä mitä sana totuus tarkoittaa. Nehän elävät siinä " Unelmahöttö todellisuudessa " .

    • Eivät niin. Vain toinen vangituista on ollut Perussuomalainen, ensin itse ehdolla edellisissä puheenjohtajavaaleissa ja sitten ehdokkuutensa jättänyt ja siirtynyt Halla-ahon kannattajiin, mutta erotettu puolueesta viime vuonna. Toinen edusti muun muassa Soldiers of Odinia, aikanaan niin ylistettyä mutta sittemmin lähes unohdettua joukkoa, joka luulotteli suojelevansa kansaa kamalilta turvapaikanhakijoilta.

      Silti, vaikka molemmat olisivat olleet nykyisiä Perussuomalaisten jäseniä, niin mikä merkitys sillä asialle olisi? Yhtä tuomittavahan se teko on, olivat tekijät keitä hyvänsä. Tietysti tässä nyt sikäli aika moni viaton säästyy jatkosyyttelyiltä, kun epäillyt eivät olekaan ulkomaalaistaustaisia tai muslimeja tai vihervasemmistoa, jotka kaikki ehdittiin tässä jo demonisoida. Kai nyt joka ikinen Perussuomalainenkin tuomitsisi ihan yhtä lailla, vaikka olisivat omista riveistäkin?

      • Täytyy kyllä sittenkin kyseenalaistaa omat sanomiseni. Jäin miettimään, että reaktio ja tuomitseminen oli välitöntä ja nopeaa alkuvaiheessa. Nyt, kun vangitut edustavat äärioikeistoa, ei vastaavaa olekaan tapahtunut. En minä ole nähnyt samanlaista Perussuomalaisten johdon tai kannattajien taholta tapahtuvaa äärioikeiston leimaamista ja tuomitsemista. En ole nähnyt sitä ollenkaan, mutta varmaan jossain joitakin yksittäisiä kommentteja on? Ei tämä jotenkin sittenkään näytä olevan sama asia.


    • Anonyymi

      Onko noin vaikeaa ymmärtää totuus, että nuo hakkaajat on eroitettu Perus Suomalaisista jo 2019 ?

      • Anonyymi

        Eihän nuo vihreät hanttapuli porukat sitä tajua. Hehän väittävät vakavissaan, että on olemassa satoja eri sukupuolia, ja sukurutsauskin on vissiin joku sukupuoli, jonka takia sekin pitää saada lailliseksi, kuten eläinpornokin.
        Suoraan sanottuna Raamatussa ilmoitettuja riivattuja. Ja vihreät ovat päästäneet ne vapaasti räähkimään pitkin katuja, kun saivat niistä lisää äänestäjiä.

        Vihreille ei todellakaan ole totuudella mitään arvoa.


    • Anonyymi

      Voiko vasemmistoradikaali vastata rehellisesti, että onko se persun vika, jos elämäsi on niin kovin surkeaa?

      • Anonyymi

        Kyllä se on persun vika. Suomi ajettiin alas 2015-2016 persukansanedustajien jaa-äänillä.


      • Anonyymi

        Persuillahan se on elämä surkeaa. Koko ajan haukkuvat suomea ja suomalaisia. Mikseivät muuta pois suomesta niinkuin Vallin, isänmaan mies, yllyttää.


    • Anonyymi

      Uutisselosteesta sai sen käsityksen että hyökkäys liittyi ennemminkin kuntapolitiikan valtataisteluun.
      Kunnathan ovat mukavia pikkudiktatuureja joissa pieni joukko saa päättää kaikesta pienen kylän tapahtumista , eliitin juhlista, köyhien työttömyydestä , palvelujen lopettamisesta jopa siitä annetaanko asukkaille mahdollisuus päästä julkisilla kulkuneuvoilla tiettyihin kauppoihin.

      Pääseekö hammaslääkäriin tai edes lääkäriin, se vasta onkin mukaa määrätä.
      Niin ja luonnon puhtaudesta puhumattakaan. Kuntajohto päättää saako asukkailla olla vähääkään puustoa pihassa tai puhdasta järveä koko kunnassa. Määrää saastutetaanko juomavedet ja kaivetaanko pölyäviä kivikaivoksia tuhoamaan asukkaiden keuhkot.

      Kuntapolitiikka on sitä raainta mahdollista politiikkaa. Sillä tasollahan ne päätti kuinka monta lasten raiskaajaa kuhunkin kylään otettiin ja kuinka monta vietiin jopa lasten tarhoihin tutustumaan pikkutyttöihin. Kuntapoliitikkojen mielisairaudella ei ole rajaa. Melkein hitlerinkin sadismi kalpenee sen rinnalla.

      Joten tätä taustaa vasten, murhayritys on normaali jatkumo.

    • Anonyymi

      Samaa sakkia ne äärioikeistolaiset on, vaikka muuta esittävät.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1293
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      73
      623
    4. 50
      557
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      471
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      148
      406
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      387
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      362
    Aihe