Koronaa siellä ylen mukaan paljon maan ilmoitusta enemmän. Mutta Ruotsin lukuja ei epäillä. Vaikka syytä olisi. Eiköhän nuo tahdo tahdo turisteiksi levittämään tautia ?
Ylen sairas Amerikanviha
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ruotsissa on kuten Suomessakin hyvä väestökirjan pito, USA:ssa taas ei, joten on erittäin hyvät perusteet väittää että USA:ssa on todennäköisesti koronaan kuolleita paljon enemmän kuin viralliset tilastot kertovat. Se ei välttämättä tarkoita sitä, että USA:n tapauksessa lukuja olisi poliittisista syistä peukaloitu, kuten on varmaan Venäjän ja Kiinan tapauksessa, vaan yksinkertaisesti siitä syystä että asunottomien ja laittomasti maassa olevien kohdalla on hyvin vaikeata tilastoida koronakuolemia. USA:ssa tilastot ovat luotettavia vain niiden keskiluokkaisten ja äveriäimpien ihmisten kohdalla joilla ylipäätään oli varaa hakeutua sairaalahoitoon.
Ja mitä suomelle kuuluu jokapäiväiset amerikan uutiset. suomesta puhutaan vähemmän ylessä kuin amerikasta. Erikoista jokapäiväistä.
Ja tyypillisenä oikeistolaisena et ilmeisesti kykene älyllisiin kommentointiin.
Kun+katsoi+äsken+tuota+TV-uutisten+kirjeenvaihtajakierrosta.+Siinä+näkyi+YLEn+sukupuolipainotus+3+akkaa+++ja+yksi+miesreportteri.+YLEn+hommissa+naisilla+75%+osuus,+miehiä+loput+jos+on.+Koko+ajan+nalkutetaan+naisten+"vähyyttä".+Jutuissa+sukupuoli+kyllä+vaikuttaa+jutun+sisältöökin.+Sanokaa+mitä+sanotte.
Olihan tuo ylelle järkytys kun Trump onkin pärjännyt ihan hyvin tuon taudin kanssa vaikka on annettu ymmärtää aivan muuta
Tosi ärsyttävä katsoa tuota Ylen Mika Hentusta joka virnuilee antaessaan haastatteluja amerikasta ja Trumpista.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/
Tuon perusteella on kyllä aika vaikea mitenkään väittää että Trump olisi pärjännyt taudin kanssa hyvin. Pikemminkin näyttäisi siltä, että hän on pärjännyt hyvin huonosti ja alusta asti valehdellut taudin vakavuudesta.
Virallisestikin on nyt koronaan kuollut enemmän ihmisiä kuin mitä olivat USA:n tappiot Korean sodassa, Vietnamin sodassa ja kaikissa niiden jälkeen käydyissä pienemmissä sodissa on yhteensä.
Päivässä siellä kuolee virallisesti noin 1000 ihmistä koronaan. Viikossa kuolee USA:ssa koronaan reilusti enemmän ihmisiä kuin mitä kuoli 9/11 iskussa. Kevääseen mennessä voivat saavuttaa tilanteen, jossa koronan kuolleita on enemmän kuin mitä USA:n sotilaita menehtyi toisessa maailmansodassa.
Trumpin kannattajille tuota asiaa on tietenkin aivan turha kertoa kun sillä ei ole mitään merkitystä heidän äänestyspäätöksensä kannalta katsottuna. Heille tärkeää ei ole se, miten Trump pärjää vaan se, että ei äänestetä demokraattia. Tämä on kaksipuoluejärjestelmän aiheuttama tilanne.
Mika Hentunen pursuu Trump vihaa. Kauankohan kestää ennenkuin päänsä räjähtää ! Varsinaisen kahjon Yle sinne lähettänyt ! Kas kun ei yle vielä pyssyä sille mukaan laittanut ?
Mitä tekemistä jollakin Hentusella on sen kanssa mitä tilastot kertovat koronaepidemian hallitsemattomasta leviämisestä USA:ssa ja siitä aiheutuvista sadoista tuhansista kuolemantapauksista? Tuo mitä siellä tapahtuu on kyllä ihan Trumpin oma show ja kunnia kuolleista menee hänen piikkiinsä.
Melkoinen oma maali sanoisin. Toisen maailmansodan päättäneet Hiroshimaan ja Nagasakiin pudotetut atomipommit tappoivat yhteensä noin 200000 japanilaista. Trump on saanut koronaviruksen vähättelyllään aikaan yhtä paljon kuolleita USA:n rajojen sisäpuolella. Tällä hetkellä virallinen kuolleiden määrä on 198000 ja todellinen luku sitä paljon suurempi.
Ehkä amerikkalaiset ansaitsivat tuollaisen presidentin. Sääliksi käy se enemmistö joka ei Trumpia äänestänyt ja joka silti saa oman osansa kärsimyksestä.
Ruotsissa on koronaan kuollut valtavasti enemmän kuin ruotsalaisia on kuollut sodissa, taitaa olla maailman ennätys kuolleisuudessa
Kymmenessä maassa on tautiin kuolleita enemmän kuin usa.ssa
(Lähde worldometers)
YLE toimitusjohtajan naama senkin levenee veronmaksajien rahoilla.
Tosiasiassa kyse on kuitenkin vain persujen kummallisesta ylevihasta.
Perustele väitteesi.
"Mustien elämillä väliä" -riehumisliikettä johtavat valkoiset kommunistit, antifat. Tummaihoiset, latinot ovat töissään tienaamassa elantoaan. Työtilanne Trumpin aikana ollut hyvä. Koronaepidemiaa ei mitkään hallitukset pysty saamaan hillintään, jos ihmiset elävät entiseen malliin, eivätkä noudata terveysviranomaisten ohjeita. Ylen, maikkarin kirjeenvaihtajien tullessa ruutuun, kannattaa nopeasti vaihtaa kanavaa tai laittaa tv äänettömälle, sikseen paksua asioiden vierestä paasaamista, että hävettää ja nolottaa.
Mutta niin joo-oh kalifornialaiset polttavat itseään, maastopaloja hirviömäisesti kymmenittäin, josta tuli mieleen tuollainen amerikkalaisten Zippo-bensiinisytytin, sellaien heittää palavana metsään niin voi syttyä tulipallo siitä, kun sellaisia juuri mitä voi jättää palamaan kuin kynttilänä pöydällekin.
Amerikassa on samanlainen kahtiajako kuin Suomessa.
Suomessa mediat on vihervasemmistosetalaisten hallinnassa. He asuvat Kalliossa ja Helsingissä.
Muu Suomi on normaalien Suomalaisten hallinnassa.
Amerikassa mediat on rannikoilla asuvien liberaalien hallinnassa, mutta keskiamerikka on konservatiivien hallinnassa.
Trump on pelimies. Mustia kuolee tautiin yli kaksinkertainen määrä valkoisiin verrattuna.
Ruotsissa virukseen kuolleita asukasta kohti on paljon enemmän kuin USA:ssa. USA ei ole lähelläkään kärkeä maiden vertailussa.