Miksi sallitaan jo 17 v kortti. Tämä viikonloppukin taas paljasti noitten aivottomuuden !!!!!!!!
18 vuotiaille ajokortti
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vain aiheellinen ajo sallitaan. Kouluun, töihin, harrastuksiin. Ajokielto klo 21.00- 7.00. Loppui ne yölliset taidon näyttelemiset. Järki ihmiset olivat tässäkin oikeassa.
Mutta ajatelkaa että Sipilän, Orpon ja Soinin tolkuton kepu-kokoomus-porvaripersujen hallitus halusi päästää keskenkasvuiset tehorajoittamattomien henkilöautojen rattiin "kevytauto"lailla. Se että auto on rajoitettu kulkemaan 60km/h ei paljon auta kun kehittymättömillä näyttämisenhaluisilla lasposilla talla on joko pohjassa tai jalka pois kaasulta. Bemari, Audit ja muut lähtee käsistä kun tehoja ei ole rajoitettu. 17-vuotiaiden pääsy rattiin on jo näyttänyt miten alaikäiset eivät ole kypsiä auton rattiin. Porvarien ajatuksenjuoksua ei ymmärrä, vai pitikö porvarisvesojen näyttää pappa betalar autoilla kuka on kuka? Onneksi SDP:n ja EU:n tolkku voitti.
Ikää voisi huoletta nostaa sen pari vuotta.
Autoilun alkuperämaassa ajokortin saa jo 16 vuotiaana ja ajoluvan jo ennen korttia, kun läpäisee kirjallisen kokeen ja ajaessa autossa on täysi-ikäinen kortillinen mukana. Autoon ei tarvitse laittaa mitään lisäpolkimia tms. Kun on riittävästi ajellut autolla, voi mennä inssiin. Lääkärintodistuksia ei tarvita.
Viranomaismaksu on muutaman kymmenen taalaa.
Näin siis amerikkalaisissa miljoonakaupungeissakin. Suomessa ei onnistu edes maaseudulla.
Vika täytyy olla suomalaisissa itsessään.
Ajokortin saanti on Euroopan kalleinta ja vaikeaa. Tarvitaan lääkärintodistus. Ajoharjoitteluun pitää olla katsastetut polkimet ja ajattajan pitää käydä myös kokeissa.
Pohjois-Koreassa henkilöautokortin saa vain valikoidut ja nekin kuorma-autokortin jälkeen. Yksityisautoilun suhteen Suomi on nykyhallituksen ideologia mukaan matkalla samaan suuntaan.
Kaikesta tästä huolimatta suomalaiselta ei onnistu se, mikä amerikkalaiselta teiniltä onnistuu jo 16 vuotiaana.
Ajokortti-ikä nostettava ainakin 30 vuoteen.