Sain vihjeen että siperianhernepensas on hyvä ja nopeasti kasvava "aitapensas" rivitalopihaamme. Voiko kasvin istuttaa heti lumien lähdettyä(sulaan maahan), vai täytyykö odottaa esim. syksyyn ? Onko muita vinkkejä ko. kasvin kasvatukseen ? Olen hyvinkin aloittelija puutarhan hoidossani.
Siperianhernepensas
8
24377
Vastaukset
- kokemus
Voipi olla nopeasti kasvava pensas...mutta..
on kovin herkkä homeen kanssa...
Loppukesästä on sitten harmaa ja pölyinen.
Meiltä ne poistettiin ja uusia ei tule ikinä! - "viherpeukku"
meillä on pitkä tienvierusaita siperianhernepensaasta ja se on ollut todellä hyvä näkösuoja, homehtumisesta emme ole ottaneet stressiä ,kun se ei kuitenkaan ole koko aita harmaa. aita kukkii kauniista keltaisin kukin ja syksyllä on kiva kuunnella kun "herneenpalot" poksahtelevat( eivät tosin ole syötäviä).
Olemme olleet tyytyväisiä, ehkä en kuitenkaan hankkisi sitä aivan pieneen pihaan kun kasvaa kuitenkin melo reheväksi ja jos sitä pitää paljon joka vuosi leikata niin aidan rehevä kauneus kyllä kärsii,moi!!!!!!!!- muuta
Voit istuttaa keväällä, mutta muista leikata sitä joka kevät tai heinäkuulla, silloin saat siitä tuuhean aidan.
Luin jostain että nykyään on myös 'homeetonta' siperianhernepensasta. Omani kyllä on vanhaa kantaa ja joka kesä se on homeessa.
Älä päästä liian pitkäksi, silloin sitä on kamala leikata.
No, en minäkään sitä laittaisi pieneen pihaan,keksi mieluimmin jotain muuta. - amppari
APUA!
Homehtuuko siperianhernepensas tosiaan joka kesä??? Haiseeko se homeelta vai muuttaako vaan värin harmaaksi?
Ja mulla on jo taimia, kun sain niitä. Uskallanko laittaa pihaamme niitä kuitenkaan...?
Tiesin kyllä, että voi saada tautitartunnan, mutta en tajunnut, että se voi olla sitten jokakesäinen riesa! amppari kirjoitti:
APUA!
Homehtuuko siperianhernepensas tosiaan joka kesä??? Haiseeko se homeelta vai muuttaako vaan värin harmaaksi?
Ja mulla on jo taimia, kun sain niitä. Uskallanko laittaa pihaamme niitä kuitenkaan...?
Tiesin kyllä, että voi saada tautitartunnan, mutta en tajunnut, että se voi olla sitten jokakesäinen riesa!siperianhernepensas kasvaa nopeasti on vähän homeinen , minusta ei haittaa on sitkeä ja vaatimaton kasvaa jopa koivun allaauringon paahteessa.
- suivis
amppari kirjoitti:
APUA!
Homehtuuko siperianhernepensas tosiaan joka kesä??? Haiseeko se homeelta vai muuttaako vaan värin harmaaksi?
Ja mulla on jo taimia, kun sain niitä. Uskallanko laittaa pihaamme niitä kuitenkaan...?
Tiesin kyllä, että voi saada tautitartunnan, mutta en tajunnut, että se voi olla sitten jokakesäinen riesa!En ole huomannut hometta. Siitä saa hyviä saunapuita, kun varret hiukan tukevoituvat.
- hoitaja
En todellakaan suosittele. Olen koko ammattiurani (tarhuri) aikana nähnyt vain härmäsieni-tartunnan saaneita yksilöitä. Ei mitenkään silmiä hivelevä näky kesäpaahteella.
Hernepensas on kuivahkon, hiekkapohjaisen paikan pensas ja jos, jotakin vaihtoehtoja tuolle etsitte kokeilkaa vaikka upean punaisen syysvärin saavaa koristearoniaa tai isotuomipihlajaa.- Onttomukulakiurunkannus
Siperianhernepensas saa helposti härmää - ei hometta - jos sitä leikataan. Minulla kasvaa kaksi koko ikänsä leikkaamatonta hernepensasta eikä niissä ole koskaan ollut härmää. Luulenpa, että siitä on niin monia eri kantoja, että jotkut härmöittyvät, toiset eivät. Siperianhernepensaan kukinta on kimalaisille kovasti mieleen, joten näiden pölyttäjien hyvinvoinnin kannalta siperianhernepensas on suositeltava. Siitä voi hyvin tehdä vapaasti kasvavan aidanteen, jos on tilaa eikä haittaa, vaikka kasvaa korkeuttakin.
Aronian syysväri on kieltämättä upea ja pysyykin ilahduttavan pitkään. Sen huono puoli on kuitenkin se, että kun linnut käyvät syömässä marjoja, niiden kakat värjäävät tummia, vaikeasti poistettavia länttejä puutarhakalusteisiin, terasseille, patioille ja kiveyksille. Isotuomipihlaja puolestaan ei ole suositeltava sen vuoksi, että linnut levittävät sitä ympäristöön ja se on haitallinen vieraslaji, joka valtaa alaa omilta luonnonvaraisilta kasveiltamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14611311- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565840Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584503Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314296Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814152- 843448
- 803196
- 471679
- 391592