Kokemuksia viitta/family cruiser veneistä

Kiinnostaisi ostaa family cruiser tai viittavene ensikesäksi. kertokaahan mielipiteitä t.7 vuotta veneillyt.
1581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Family Cruiserista löytyy artikkeli ainakin Kippari lehden arkistosta. Veneenä se on hyvä ja olen ollut tyytyväinen, jos jotain huonoa pitää sanoa niin yllättävän paljon on puuta mikä vaatii huolenpitoa. Tyyppivika liittyy kansirakenteisiin, jokaiseen Family Cruiseriin on luultavasti tehty kansiremontti jossain vaiheessa. Kaikissa näyttäisi olevan alkuperäinen Perkins moottori syystä että niitä ei ole tarvinnut vaihtaa. Matkanopeus on 7,5 solmua ja kulutus alle litran meripeninkulmalla, mielestäni olen päässyt puoleenkin tuosta tukipurjeen kanssa ja laskemalla hieman nopeutta. Vene käyttäytyy hyvin merenkäynnissä, mutta taipumusta rullaamiseen on niinkun tämäntyyppisillä veneillä on. Rullaamista on hillitsemässä sivukölit ja tukipurje. Ennakkoon kaipasin veneeseen salongista erotettua etukajuuttaa ja istuimia avotilaan mutta tuo on hyvä noin. Tilat on hyvät ja järkevät, nuorisolle löytyy oma peräkajuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kiinnostaisi ostaa family cruiser tai viittavene ensikesäksi. kertokaahan mielipiteitä t.7 vuotta veneillyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu