Teette meille Perussuomalaisille ilmaista vaalityötä. Aktiiivimalli, turpeen verotus, polttoaineverojen ja muiden verojen korotukset, pakkofeminismi, pakolaiskiintiön nosto yms. satavat meidän laariimme. Kiitos teille vielä. Voimme muodostaa Kokoomuksen ja Kristillisten kanssa seuraavan hallituksen 2023.
Kiitos hallitus!
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lisää tyhjänpäiväistä lätinää.
Honkain keskellä mökkini lahoo
perussuomeni synkässä salossa.
Honkain välillä siintävä selkä
vilkkuvi aattehen palossa.
Hoi laari-laari-laa! Hoi laari-laari-laa!
Muille maille vierahille lähetämme varamme,tule tule Jussi kulta pelastamaan rahamme.
Muuttakaa perussuomalaiset sinne Italiaan tai Espanjaan, niin saatte joskus sieltä niitä kadehtimianne eläkkeitäkin.
Me kokoomuslaiset emme taatusti muodosta hallitusta persujen kanssa. Puolueenne pitää muuttua radikaalisti ennenkuin yhteistyö on mahdollista.
Jos puolueenne tekisi raadikaalin pesäeron kaikkiin äärianeksiin - mukaanlukien puolueenne puheenjohtajan, niin puoluellanne voisi olla upea tulevaisuus edessä. Kannatus voisi hetkellisesti laskea, mutta nousisi takuuvarmasti hyvinkin korkealle.
Nykymenolla puolueellanne ei ole tulevaisuutta.
Hahaa. Teette mieluummin yhteistyötä siis Vihreiden miesvihaajien ja demareiden ja vasureiden kanssa :D no ettehän te 40 vuoteen mikään oikea oikeistopuolue ole ollutkaan. Turpeestakin kuulemma haluatte eroon.
Kyllä se on niin että teidän puolueellanne ei ole tulevaisuutta kiitos teidän punavihreä feminismi ja ilmastoahdistus siipenne.
Politiikka on nimenmaan yhteisten asioiden hoitoa yhdessä. Tottakai meillä kokoomuksessa on hyvin eri linja kuin demareilla ja vihreillä. Tietyissä talouspoliittisissa asioissa olemme samaa mieltä persujen kanssa, mutta muuten arvomme ovat aivan liian kaukana toisistaan.
Avioliitto voi olla hyvä vaikka rahankäytöstä vähän riideltäisiinkin. Jos avioparin arvot ovat kuin yö ja päivä, niin ei auta vaikka raha-asioista ei riidellä.
Eli asemoitte itsenne liberaalivasemmistoon? Oikeat oikeistopuolueet ovat konservatiivisia kuten Ps ja Kd sekä Britannian konservatiivipuolue tai Usa:n Republikaanit.
Persut saa asemoida kokoomuksen ihan mihin itse haluaa. Kokoomus on kuitenkin isänmaallinen oikeistopuolue. Puolueeseen mahtuu konservatiiveja ja hieman liberaalimpia ihmisiä jolla voi olla jopa vihertäviä arvoja. Kokoomuksen mielestä on upeaa, että Uudenkaupungin hybridiautot menevät kaupaksi emmekä halua mitään Suomi takaisin häkäpönttöihin ajatusmaailmaa. Persuissa on varmaan paljon asiallisen konservatiivisia ihmisiä, mutta he eivät taida saada ääntänsä kuuluviin.
Onko isänmaalista haalia porukkaa joka ei Suomeen sopeudu? Miksi Ruotsalainen veljespuolueenne on tämän ymmärtänyt mutta te ette?
Miten kolme puoluetta, joiden yhteenlaskettu kannatus on 42 prosenttia, pystyisi hallitusta muodostamaan? Eihän se onnistuisi edes vasaroimalla.
Persut saa seuraavissa vaaleissa 20 prosentin kannatuksen, kokoomus 18 prosentin ja kristillisdemokraatit 4 prosentin kannatuksen, ei ole lähelläkään eduskunnan enemmistöä.
Perussuomalaisten puoluesta muut joutuvat työtä tekemään, kun perussuomalaiset makaavat sohvillaan, ja juovat toimeentulotukensa lähikapakassa.
Vittu mitä paskaa ,.
Sellaista se edistys on. Persusuomi pysähtyisi täysin. Näin se vain menee.
Totta , Suomi pysähtyy tämän hallituksen toimilla , ei siis millään toimilla .
Seuraaviin vaaleihin on niin paljon aikaa, ettei opposition kannata vielä aloittaa maailmanlopun maalaamista.
Samoin persujen palstalla nyt tekemä "vaalityö" ei paina paskaakaan vuonna 2023.