Proletariaatin diktauuri: työttömät elää dunarin kustannuksella

Tarkoittiko Karl Marx todellakin sitä, että työläisten selkänahasta revitään rahaa uudelle aatelistolle, jonka valta ei perustu rahaan ja ahkeruuteen vaan rahattomuuteen ja laiskuuteen?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kolhoosissa naiset tekivät suurimmaksi osaksi työt ja miehet ryyppäsivät.Tosin joku Stanovi tai sinne päin teki noin arviolta (ehkä)17 miehen työt, nämä katso vierestä ja varmaankin ajatteli on se hullumies.

Äänestä
  • 17 miehen työt on helppo tehdä, jos on selvin päin ja muut ei.

    Äänestä

Kapitalistinen yhteiskunta on jakautunut luokkiin, työtätekeviin ja työtä tekemättömään luokkaan. Nämä luokat ovat jatkuvassa ja auttamattomassa ristiriidassa ja konfliktissa keskenään kummankin luokan kamppaillessa omien etujensa puolesta.

Äänestä

Muuta Amerikkaan kattoo minkälainen unelmasi on.

Äänestä
  • Muuta sinä, niin päästään yhdestä pummista eroon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tarkoittiko Karl Marx todellakin sitä, että työläisten selkänahasta revitään rahaa uudelle aatelistolle, jonka valta ei perustu rahaan ja ahkeruuteen vaan rahattomuuteen ja laiskuuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu