Keskusta voi lähteä samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa

– Tässä perustelu;
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko linjaa, että keskusta voi olla samassa hallituksessa perussuomalaisten kanssa. Saarikolta kysyttiin puoluejohdon tiedotustilaisuudessa perusteita näkemykselle.
”Suomalaiset äänestysoikeudellaan määrittävät Suomen suuntaa ja arvioivat, kenen kauttaa parhaiten pystyvät vaikuttamaan”, Saarikko sanoi.
”Hallituksessa vaikutetaan ja oppositiossa puhutaan.”
Saarikon viesti on sillanrakentaminen ja ratkaisuhakuisuus, eikä keskusta ole hänen mukaansa puolue, joka haluaa sulkea ketään keskustelusta pois.
”Ei Suomi nouse eristämällä ja pois sulkemalla”

Saarikon mukaan hallitusyhteistyö on keskustalle pragmaattinen kysymys. Perussuomalaisista puolueella on kokemusta hallituskumppanina viime kaudelta, vaikkakin Saarikon mukaan puolue on ”nyt eri näköinen”.
Saarikko oli ministerinä Juha Sipilän hallituksessa, joka aloitti taipaleensa perussuomalaisten ja kokoomuksen kanssa. Vuonna 2017 perussuomalaiset hajosi kahtia ja siitä eronnut siniset jatkoi hallituksessa. Sipilä linjasi tuolloin, ettei arvopohja Jussi Halla-ahon johtamien perussuomalaisten kanssa kohtaa.



Juha Sipilän malli pelastaisi Sanna Marinin.
Näin Sanna Marinin aktiivimalli on kuin Juha Sipilän vastaava
Uusi malli on hyvin lähellä vanhaa aktiivimalli kakkosta.
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen budjettiriihessä lanseeraama ”pohjoismainen työvoimapalvelujen malli” on ehditty jo julkisuudessa ristiä uudeksi aktiivimalli kakkoseksi. Samaa nimeä käytettiin Juha Sipilän hallituksen toteutumatta jääneestä omatoimisen työnhaun mallista. Sitä vastustettiin ankarasti etenkin silloisesta oppositiosta ja ay-liikkeestä.

Tähän mennessä julkisuuteen tulleiden tietojen perusteella vertaukselle on katetta. Mallien erot näyttävät olevan hyvin vähäiset.
Marinin hallituksen mallissa työnhakija velvoitetaan hakemaan lähtökohtaisesti neljää työpaikkaa kuukaudessa karenssin uhalla. Ajatuksena on lisätä myös työnhakijan palveluita haun alkuvaiheessa.

Ensimmäisestä rikkomuksesta työtön saa varoituksen, toisesta viiden päivän karenssin ja kolmannesta kymmenen päivän karenssin. Huomautuksen ja kahden karenssijakson jälkeen työnhaun laiminlyönnistä seuraa nykyisen lainsäädännön mukainen työssäolovelvoite, eli 12 viikkoa. Muiden kuin työnhakuun ja palveluihin liittyvien työttömyysturvaseuraamusten maksimipituus voi olla 45 päivää. Ajatuksena on lisätä myös työnhakijan palveluita haun alkuvaiheessa.

Juha Sipilän hallituksen aikanaan kaavailemassa mallissa työnhakijalta edellytettiin 0-4 työmahdollisuuden hakemista kuukaudessa työllistymissuunnitelman mukaisesti sekä osallistumista työllistymistä edistäviin palveluihin.
Mikäli edellytykset eivät olisi täyttyneet, olisi ensimmäisestä kerrasta seurannut muistutus, toisesta kymmenen päivän karenssi, kolmannesta 20 päivän karenssi ja neljännestä 12 viikon työssäolovelvoite.
Mallien perusrakenteen eroksi jää siis vain toisen ja kolmannen rikkomuksen karenssien pituus.


Niin kauan kuin maakunnat ruokkivat ja elättävät etelän ruuhkasuomea, pitäisi maakunnillekin antaa arvostusta ja tulevaisuuden uskoa. Jos tulee malli, että pitää lakki kädessä mennä Putinin luokse ja pyytää vilja erää Suomeen. Sitäkin oli meillä mm 50 -luvulla kun tuli useampi hallavuosi peräkanaa. Saatiin Ukrainen paksunmullan viljaa, jota jaettiin ympäri Suomea mm myllyt oli jakelijana. Silloin mm sokeri oli kortilla, taloudet sai kaupoistaan lipuketta vastaan sokerin, joka ei ollut suuri määrä
" toppasokeria" -eli sokeri oli " könttä" josta sokerisaksilla leikkattiin pala.

Harakka koettaa epätoivoisesti selittää, että Aktiivimalli 2 ei ole Aktiivimalli 2.
https://www.verkkouutiset.fi/nain-sanna-marinin-aktiivimalli-on-kuin-juha-sipilan-vastaava/#0f91bf53
-meidän kannattaa aina kuulla viisaampia, jää muuten Harakakan tasolle tieto.
2288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Joka neljäs valtion euro tulee nyt velkahanasta. Sipilän aikaan, velkahana saatiin kiinni, jokin tippa vain tuli.

Äänestä
  • Lakkoiltiin 6 minuutintakia sekin maksoi miljardeja
    Neuvostoliiton prosesseista aina sanottiin, että "iso maa iso minuutti". Sitten on toinen sanonta, että "on tehty vennääks" tai "homma on ryssitty".
    Kävi AY lakotkin kommunisti tyyliin, ei mitään hyötyä, haittaa vain työntekijöille, verraten entisiin sopimuksiin.

    Siihen kommunistit ja sosialistit on opetettu ja sen he osaavat: EU:n yhteishankintana tehtäviin maskikauppoihin ilmoittautumiseen meni kuukausi. Hyvä stm! Juna meni jo!

    Tämäkin tapaus vain korostaa ja lisää yhteiskunnan epätasa-arvoa, joka sosialistisessa maassa tosiasiassa on: yltäkylläisyydessä elävä ylimystö, jolla on esim. maskit ja kansa, jolla ei ole. Kaikkein eniten kärsii vähäosaiset. Puheet on puheita, jotka tyhmä kansa nielee, mutta totuus on toinen. Se on melkoinen dilemma sosialismissa, jonka hyvyyttä kirkkain silmin selitetään.

    Toinen esimerkki on valmiin soten kaataminen vuosi sitten tekaistuin syin. Asiaa tahallaan palloteltiin kommunistin johtaman ja demarinaisten koheltaman perustuslakivaliokunnan ja Kiurun johtaman sotevaliokunnan välillä. Hidastelua ja tekaistuja syitä. Omamielisiä "asinatuntijoita" tuotiin kerta toisensa perään jarruttaen ja vieden aikaa. Siinä ei annettu kansalle mahdollisuutta parempaan hoivaan, vaan sen pitää seisoa jonoissa ja olla nurisematta. Se on Rinteen, sittemmin Marinin, Kiurun ja Pekosen markkinamalli!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lakkoiltiin 6 minuutintakia sekin maksoi miljardeja
    Neuvostoliiton prosesseista aina sanottiin, että "iso maa iso minuutti". Sitten on toinen sanonta, että "on tehty vennääks" tai "homma on ryssitty".
    Kävi AY lakotkin kommunisti tyyliin, ei mitään hyötyä, haittaa vain työntekijöille, verraten entisiin sopimuksiin.

    Siihen kommunistit ja sosialistit on opetettu ja sen he osaavat: EU:n yhteishankintana tehtäviin maskikauppoihin ilmoittautumiseen meni kuukausi. Hyvä stm! Juna meni jo!

    Tämäkin tapaus vain korostaa ja lisää yhteiskunnan epätasa-arvoa, joka sosialistisessa maassa tosiasiassa on: yltäkylläisyydessä elävä ylimystö, jolla on esim. maskit ja kansa, jolla ei ole. Kaikkein eniten kärsii vähäosaiset. Puheet on puheita, jotka tyhmä kansa nielee, mutta totuus on toinen. Se on melkoinen dilemma sosialismissa, jonka hyvyyttä kirkkain silmin selitetään.

    Toinen esimerkki on valmiin soten kaataminen vuosi sitten tekaistuin syin. Asiaa tahallaan palloteltiin kommunistin johtaman ja demarinaisten koheltaman perustuslakivaliokunnan ja Kiurun johtaman sotevaliokunnan välillä. Hidastelua ja tekaistuja syitä. Omamielisiä "asinatuntijoita" tuotiin kerta toisensa perään jarruttaen ja vieden aikaa. Siinä ei annettu kansalle mahdollisuutta parempaan hoivaan, vaan sen pitää seisoa jonoissa ja olla nurisematta. Se on Rinteen, sittemmin Marinin, Kiurun ja Pekosen markkinamalli!

    Nyt lakkoilivat kommarimaassa Valkovenäjällä, maan pääluottamusmies Poroshenko sanoi heille, ettei tarvi enää tulla töihin, antoi sillä istumalla heille lopputilin.

    Näin se maailma muuttuu, meilläkäkin kommunisteille lakkkoiltiiin, ja he teki noin.

    Äänestä

  • Joillakin löytyy pokkaa valehdella.

    Äänestä

Saarikon kommentti on omituinen, kun sitä vertaa nimenomaan Sipilän tekoihin, joilla estettiin perussuomalaisten jatko hallituksessa. Sen sijaan hallitukseen valittiin kokonaan uusi puolue eli sininen tulevaisuus ilman, että hallitusta edes hajotettiin, mikä kyllä haiskahti suorastaan laittomalta toimelta. Sipilän Kepu siis sulki Halla-ahon perussuomalaiset pois arvopohjalta.

Tuskinpa persujen arvot ovat tuosta muuttuneet. Muutoksen on tehnyt siis Saarikon johtama Kepu. Nyt siis näyttäisi, että Halla-ahon puolueen arvopohja kelpaakin Kepulle, vaikka se muutama vuosi sitten ei kelvannut. Saarikko ei ole tainnut perustella mitenkään tätä kannan muuttumista eli selittää, miksi Kepun kanta on nyt toinen kuin Sipilän kaudella.

Äänestä

Joillain kepulaisilla on edelleen omituinen luulo, jonka mukaan maakunnat elättäisivät ruuhka-Suomea. Näinhän ei tietenkään ole, ajatushan on täysin järjetön. Sen sijaan ruuhka-Suomi elättää haja-asutus-Suomea. Tämä näkyy erityisesti aluepoliittisina tulonsiirtoina sekä EUn osalta että kuntien valtionosuusjärjestelmässä. Miksi elättäjä tarvitsisi tällaista elätysapua?

Äänestä
  • Nooh äläs nyt. Lintilän neropatin mukaan maakuntiin on lennettävä puolityhjillä koneilla joka päivä, koska kainuulaisella kepusatraapilla voi olla yksi kiinalainen liikekumppani.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nooh äläs nyt. Lintilän neropatin mukaan maakuntiin on lennettävä puolityhjillä koneilla joka päivä, koska kainuulaisella kepusatraapilla voi olla yksi kiinalainen liikekumppani.

    Myös kansanedustajien ja meppien on voitava reissata kotikonnuilleen. Lisäksi vaalien lähestyessä on päästävä todellakin kaikkialle. Pressan- ja EU-vaaleissa kaikki ehdokkaat haalivat ääniä koko maasta, joten kyllä ne reittilennot pitää ainakin vaalien lähestyessä hoitaa.

    Äänestä

Keskusta ei ikinä lähde nykyisten persujen kanssa hallitukseen. Eikä lähde myöskään kokoomus. Kun kysytään, sitä ei yleensä taktisista syistä suljeta pois, mutta tosiasiassa se on poissuljettu. Persut veljeilevät äärioikeistolaisten kanssa ja valtaosalle keskustan ja kokoomuksen kannattajista se ei käy. Kukaan puoluejohtaja ei tällaista riskiä ota. Ei ottanut myöskään Sipilä, joka ei hallapersuja hyväksynyt hallitukseensa.

Äänestä
  • Näin se käytännössä menee. Ja eihän periaatteellisestakaan näkökulmasta ole soveliasta lähteä olettamuksesta, että persut eivät voi muuttua koskaan hallituskelpoisiksi. Ei varmaan 1970-luvullakaan keskustan ja demareiden sisällä mahdottomana tehdä joskus hallitusyhteistyötä SMP:n ja kokoomuksen kanssa. Eikä käytännössä mennytkään kuin vuoteen 1983, kun SMP hyväksyttiin hallitukseen ja muutamaa vuotta myöhemmin hallitus koottiin kokoomuksen voimin.

    Äänestä

Kun perussuomalaiset voittavat seuraavat vaalit, niin ne päättävät ketä ne ottavat mukaan, ei vasemmisto.

Äänestä
  • Missä maailmassa sinä elät? Vaikka persut olisivat suurin puolue, se ei pääsisi hallitukseen, koska kumppaneita ei tule. Hallitus voidaan muodostaa muiden puolueiden pohjalle- vaikka sitten nykyiset hallituspuolueet ja kokoomus yhdessä, jos nykypohja ei riittäisi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä maailmassa sinä elät? Vaikka persut olisivat suurin puolue, se ei pääsisi hallitukseen, koska kumppaneita ei tule. Hallitus voidaan muodostaa muiden puolueiden pohjalle- vaikka sitten nykyiset hallituspuolueet ja kokoomus yhdessä, jos nykypohja ei riittäisi.

    Elämää on muuallakin kuin tupailloissa ja eduskunnassa. Vaikka punavihreä keskusta ei sitä myönnä, ympärillämme tapahtuu päivittäin asioita ja ilmiöitä, jotka vaikuttavat mielipiteisiin ja ajan kuluessa jopa puoluesatraappien näkemyksiin. Varsinkin jos mielii ääniä saada.

    Voi käydä niinkin, että punaviherkeskusta ajaa maan täysin kuralle. Jossain kohtaa he huomaavat avustajineen, että pahalta näyttää, joten antaa menköön samaan malliin vaalikauden loppuun. Päättävät jo ennakkoon, että seuraavien vaalien jälkeen mennään "oppositioon kasvamaan korkoa" ja tarjotaan suoksi muuttunut maa sekä kuokka Jussille. Ja koska olemme tuolloin enää velkainen banaanivaltio, ei jussi tai kukaan muukaan suostu hallitukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä maailmassa sinä elät? Vaikka persut olisivat suurin puolue, se ei pääsisi hallitukseen, koska kumppaneita ei tule. Hallitus voidaan muodostaa muiden puolueiden pohjalle- vaikka sitten nykyiset hallituspuolueet ja kokoomus yhdessä, jos nykypohja ei riittäisi.

    Voittajan kainaloon on aina vetoa. Muuan keskusta romahti viime vaaleissa, mutta niin vaan käänsi kurssinsa äärioikealta äärivasemmistoon ja meni hallitukseen.

    Jos persut voittaa seuraavat eduskuntavaalit, on hallitukseen lähdössä ensimmäisinä takiaispuolueet rkp ja kääpiökeskusta, lisäksi tulee kd. Luulen, että kokkareilla polttelee jo kovin päästä pois oppositiosta. Arvot joustavat ja muuttuvat kuulkaas ihan tilanteen mukaan heilläkin. Ainoat jotka eivät suostuisi persuvetoiseen hallitukseen ovat tulipunademarit ja -vihreät. Heidän vuoronsa tosin onkin hävitä seuraavat vaalit aika reippaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elämää on muuallakin kuin tupailloissa ja eduskunnassa. Vaikka punavihreä keskusta ei sitä myönnä, ympärillämme tapahtuu päivittäin asioita ja ilmiöitä, jotka vaikuttavat mielipiteisiin ja ajan kuluessa jopa puoluesatraappien näkemyksiin. Varsinkin jos mielii ääniä saada.

    Voi käydä niinkin, että punaviherkeskusta ajaa maan täysin kuralle. Jossain kohtaa he huomaavat avustajineen, että pahalta näyttää, joten antaa menköön samaan malliin vaalikauden loppuun. Päättävät jo ennakkoon, että seuraavien vaalien jälkeen mennään "oppositioon kasvamaan korkoa" ja tarjotaan suoksi muuttunut maa sekä kuokka Jussille. Ja koska olemme tuolloin enää velkainen banaanivaltio, ei jussi tai kukaan muukaan suostu hallitukseen.

    Silloin hallituspohja on sinipuna. Kokoomuksella on kova hinku demareiden kainaloon. Demarit ehkä haluavat tukea vasemmistoliitosta ja vihreistä, joten pohja on sateenkaari. Persut silloinkin öyhöttävät oppositiossa. Keskusta olisi silloin lopullisesti eväänsä syönyt. En usko, että keskusta siihen malliin asiansa päästää.

    Äänestä

sipilän aktiivimalli 2. oli tulossa aktiivimalli 1.sen päälle. Se on purettu leikkureineen, kyllä nyt tuleva malli on aivan eri kuin sipilän 1. 2. malli. Myös itse asian esitellyt Lindström piti jälkikäteen virheenä leikkurimallia.

Äänestä

Eikös Annika Saarikko sanonut linjapuheessaan: "Olemme puolue, jonka kone ei käy vihalla eikä katkeruudella".

Ei perussuomalaiset pysty kenenkään kanssa toimimaan hallituksessa, koska heiltä puuttuu yhteistyökyky ja heidän ideologiansa perustuu vihamielisyyteen ja vihapuheisiin ja rasismiin.

Äänestä
  • Persut on paikkanneet kommunistit.

    Äänestä

Pankkopölhö kirjoittelee päiväuniaan nettiin. Utopistikkona.

Äänestä

Rasimille ja ihmisvihalle ei tilaa suomalaisessa yhteiskunnassa - hienoa!

Äänestä

Saarikon+"puhuvapää"+syleilee+joka+suuntaan...+huvitti+kun+se+kutsui+ilmastoahdistusta+potevia+nuoria+mukaan+keskustan+"ilmastotalkoosiin"eli+tekoihin!Siis+ei+mitään+rajoitusta+millekkään+luontoa+tuhoavalle+toiminnalle+jos+joku+kepulainen+"yrittäjä,joka+elää+yhteiskunnan+tuella"+saa+edes+kausiluonteisesti+toimeentuloa+siitä+esim.turvetuottajat!Suomen+päästöt+itämereen+on90%+maatalouden+päästöjä,joiden+estämiseksi+maksetaan+miljarditukea,tosin+tulokset+on++/-+0.Mutta+tuet+virtaa,,

Äänestä
  • Taitaa hesan lehmät sontia itämereen. Maalla lannnasta tehdään luomua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yliväpeli_Orhonen kirjoitti:

– Tässä perustelu;
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko linjaa, että keskusta voi olla samassa hallituksessa perussuomalaisten kanssa. Saarikolta kysyttiin puoluejohdon tiedotustilaisuudessa perusteita näkemykselle.
”Suomalaiset äänestysoikeudellaan määrittävät Suomen suuntaa ja arvioivat, kenen kauttaa parhaiten pystyvät vaikuttamaan”, Saarikko sanoi.
”Hallituksessa vaikutetaan ja oppositiossa puhutaan.”
Saarikon viesti on sillanrakentaminen ja ratkaisuhakuisuus, eikä keskusta ole hänen mukaansa puolue, joka haluaa sulkea ketään keskustelusta pois.
”Ei Suomi nouse eristämällä ja pois sulkemalla”

Saarikon mukaan hallitusyhteistyö on keskustalle pragmaattinen kysymys. Perussuomalaisista puolueella on kokemusta hallituskumppanina viime kaudelta, vaikkakin Saarikon mukaan puolue on ”nyt eri näköinen”.
Saarikko oli ministerinä Juha Sipilän hallituksessa, joka aloitti taipaleensa perussuomalaisten ja kokoomuksen kanssa. Vuonna 2017 perussuomalaiset hajosi kahtia ja siitä eronnut siniset jatkoi hallituksessa. Sipilä linjasi tuolloin, ettei arvopohja Jussi Halla-ahon johtamien perussuomalaisten kanssa kohtaa.



Juha Sipilän malli pelastaisi Sanna Marinin.
Näin Sanna Marinin aktiivimalli on kuin Juha Sipilän vastaava
Uusi malli on hyvin lähellä vanhaa aktiivimalli kakkosta.
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen budjettiriihessä lanseeraama ”pohjoismainen työvoimapalvelujen malli” on ehditty jo julkisuudessa ristiä uudeksi aktiivimalli kakkoseksi. Samaa nimeä käytettiin Juha Sipilän hallituksen toteutumatta jääneestä omatoimisen työnhaun mallista. Sitä vastustettiin ankarasti etenkin silloisesta oppositiosta ja ay-liikkeestä.

Tähän mennessä julkisuuteen tulleiden tietojen perusteella vertaukselle on katetta. Mallien erot näyttävät olevan hyvin vähäiset.
Marinin hallituksen mallissa työnhakija velvoitetaan hakemaan lähtökohtaisesti neljää työpaikkaa kuukaudessa karenssin uhalla. Ajatuksena on lisätä myös työnhakijan palveluita haun alkuvaiheessa.

Ensimmäisestä rikkomuksesta työtön saa varoituksen, toisesta viiden päivän karenssin ja kolmannesta kymmenen päivän karenssin. Huomautuksen ja kahden karenssijakson jälkeen työnhaun laiminlyönnistä seuraa nykyisen lainsäädännön mukainen työssäolovelvoite, eli 12 viikkoa. Muiden kuin työnhakuun ja palveluihin liittyvien työttömyysturvaseuraamusten maksimipituus voi olla 45 päivää. Ajatuksena on lisätä myös työnhakijan palveluita haun alkuvaiheessa.

Juha Sipilän hallituksen aikanaan kaavailemassa mallissa työnhakijalta edellytettiin 0-4 työmahdollisuuden hakemista kuukaudessa työllistymissuunnitelman mukaisesti sekä osallistumista työllistymistä edistäviin palveluihin.
Mikäli edellytykset eivät olisi täyttyneet, olisi ensimmäisestä kerrasta seurannut muistutus, toisesta kymmenen päivän karenssi, kolmannesta 20 päivän karenssi ja neljännestä 12 viikon työssäolovelvoite.
Mallien perusrakenteen eroksi jää siis vain toisen ja kolmannen rikkomuksen karenssien pituus.


Niin kauan kuin maakunnat ruokkivat ja elättävät etelän ruuhkasuomea, pitäisi maakunnillekin antaa arvostusta ja tulevaisuuden uskoa. Jos tulee malli, että pitää lakki kädessä mennä Putinin luokse ja pyytää vilja erää Suomeen. Sitäkin oli meillä mm 50 -luvulla kun tuli useampi hallavuosi peräkanaa. Saatiin Ukrainen paksunmullan viljaa, jota jaettiin ympäri Suomea mm myllyt oli jakelijana. Silloin mm sokeri oli kortilla, taloudet sai kaupoistaan lipuketta vastaan sokerin, joka ei ollut suuri määrä
" toppasokeria" -eli sokeri oli " könttä" josta sokerisaksilla leikkattiin pala.

Harakka koettaa epätoivoisesti selittää, että Aktiivimalli 2 ei ole Aktiivimalli 2.
https://www.verkkouutiset.fi/nain-sanna-marinin-aktiivimalli-on-kuin-juha-sipilan-vastaava/#0f91bf53
-meidän kannattaa aina kuulla viisaampia, jää muuten Harakakan tasolle tieto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu