TEM työllisyyskatsaus kesäkuu 2020: työttömät 416 873 sekä työllisyyspalveluissa 98 334 eli yht. 515 207 henkilöä ilman oikeaa työtä. Ulkomaalaisten, joilla ei Suomen kansalaisuutta: työttömät 42 751 ja palveluissa kuten kielikoulutuksessa 23 286, eli yht. 66 037 henkilöä.
https://tem.fi/tyollisyyskatsaus
Työvoimapula?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin matut integroituu Suomeen. Lisää näitä heti meille!
Vaikka työttömiä olisi miten paljon, siellä joukossa ei silti välttämättä ole yhtään osaajaa jollekin alalle, jolla on työvoimapulaa, kun monilla aloilla taas on kovasti ylitarjontaa. Tämä kirjoitus ehkä vähän avaa asiaa:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006639769.html- Anonyymi
Suomessa ei ole työvoimasta pulaa millään alalla. Ainoastaan palkanmaksuhalukkuudesta on pulaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei ole työvoimasta pulaa millään alalla. Ainoastaan palkanmaksuhalukkuudesta on pulaa.
Juuri näin.
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei ole työvoimasta pulaa millään alalla. Ainoastaan palkanmaksuhalukkuudesta on pulaa.
Mikä esimerkiksi lääkäreiden palkkatason sitten pitäisi olla, jos lääkäripula johtuukin siitä, että ei ole tarpeeksi halukkuutta maksaa heille palkkaa? Tai sovellusohjelmoijien?
- Anonyymi
TheUrbanLegends kirjoitti:
Mikä esimerkiksi lääkäreiden palkkatason sitten pitäisi olla, jos lääkäripula johtuukin siitä, että ei ole tarpeeksi halukkuutta maksaa heille palkkaa? Tai sovellusohjelmoijien?
Lääkäripula johtuu ylisuurista palkoista.
Töitä ei tarvitse tehdä kuin osan vuotta. puoli vuotta riittää hyvin. Loppuajan voi viettää laatuaikaa sukellen karibialla, lasketellen alpeilla, kiipeillen himalajalla, purjehtien maailman merillä,.. Lappiinkin eksyy joku. Ansiosidonnaista nostellen tietty - jotain kolme tonnia kuussa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lääkäripula johtuu ylisuurista palkoista.
Töitä ei tarvitse tehdä kuin osan vuotta. puoli vuotta riittää hyvin. Loppuajan voi viettää laatuaikaa sukellen karibialla, lasketellen alpeilla, kiipeillen himalajalla, purjehtien maailman merillä,.. Lappiinkin eksyy joku. Ansiosidonnaista nostellen tietty - jotain kolme tonnia kuussa.Joo-o, ketä ne kävi Tirolissa?
Anonyymi kirjoitti:
Lääkäripula johtuu ylisuurista palkoista.
Töitä ei tarvitse tehdä kuin osan vuotta. puoli vuotta riittää hyvin. Loppuajan voi viettää laatuaikaa sukellen karibialla, lasketellen alpeilla, kiipeillen himalajalla, purjehtien maailman merillä,.. Lappiinkin eksyy joku. Ansiosidonnaista nostellen tietty - jotain kolme tonnia kuussa.Ainakin olemme tässä kovasti yhteisymmärryksessä siitä, että sitä työvoimapulaa tosiaan joillakin aloilla on. Johtuu se sitten palkanmaksuhaluttomuudesta, palkansaantihaluttomuudesta, sopivan koulutuksen puutteesta tai mistä hyvänsä, niin on aloja, joille ei saada tarpeeksi työvoimaa. Huolimatta työttömien moninkertaisesta määrästä avoimiin työpaikkoihin nähden.
- Anonyymi
TheUrbanLegends kirjoitti:
Ainakin olemme tässä kovasti yhteisymmärryksessä siitä, että sitä työvoimapulaa tosiaan joillakin aloilla on. Johtuu se sitten palkanmaksuhaluttomuudesta, palkansaantihaluttomuudesta, sopivan koulutuksen puutteesta tai mistä hyvänsä, niin on aloja, joille ei saada tarpeeksi työvoimaa. Huolimatta työttömien moninkertaisesta määrästä avoimiin työpaikkoihin nähden.
Yhtään lääkäriä ei ole työttömänä.
Lääkärien työvoimapula johtuu lääkärien kartellista. Lääkärien koulutusmäärät pitäisi satakertaistaa jo tällä hallituskaudella.
- Anonyymi
Sitten on vielä YRITTÄJÄT. Heitä on yli 300 000 suomessa, 90 % yksinyrittäjiä. Hehän eivät tietenkään ole työttömiä vaan täysin "työllistettyjä" mutta veikkaan että tulotaso ei silti ole kovin hääviä.
Suomessa on 400 000 matua kirjoilla asumassa, lisäksi 200 000 työluvilla (ja 3 kk oleskeluluvalla), hommimassa, tuomassa huumeita ja mitä tahansa.
On tässä aikamoinen soppa, oikeistohallituksella. Mutta vaikka saisivat "työllisyytensä" 100%:iin, ei velanotolle näy loppua.- Anonyymi
Noista 300 000 valtaosa on pöytälaatikkoyrittäjiä ja bulvaaneja sekä huumerahan pesijöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293215- 1201279
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101185- 58991
- 71988
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu178939olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26927Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38901Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66870Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75804