Aloitin lukio, ja rehtori kertoi, että en voi suorittaa elämänkatsomustiedon kursseja, koska olen kirkon jäsen. Mitä tehdä?
Miten saan ET-kelpoisuuden?
Anonyymi
5489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Lyhyesti sanoen, pitää erota kirkosta.
Näin se on nähtävä. Kirkosta eron jälkeen kaste jää voimaan, joten voit liittyä takaisin ilman aikuiskastetta.
Ajattele ja päättele... "koska olen kirkon jäsen". Jos ei sytytä kysy reksiltä neuvoa. Paitsi jos lukion aloituksesta on kulunut 50 vuotta.
Opiskele matematiikkaa ja luonnontieteitä takaavat jatko-opinnot
Suomi hyvin kieliopillisesti koska se tukee vieraiden kielten opiskelua
Kielet suomi englanti ja sen jälkeen saksa/ranska
Enempää ainakaan ei millään koulussa ehdi
Sekundasta sitten uskonnon voi lukea historiana vältä heikosti tuotettua kulttimateriaalia kuten ET ja sosialismin teoria ja käytäntö
Jos olet aivan varma että aiot romaanisten kielten professoriksi ja otat palettiin ne lopulta kaikki mukaan lukien romanian katalaanin argentiinan ... niin voit ottaa jo koulussa espanjan, Kimmo Sundströn vapareissa opettaa pat ateistit
Ek-palvelusta löytyy nyt räätälöity lomakeautomaatti nuorelle, 15-17-vuotiaalle.
Pitää kuitenkin tulostaa ja allekirjoittaa - ja hankkia molempien huoltajien allekirjoitukset. Sekä lähettää Digi- ja väestöötietovirastoon. Ei liene ylivoimaista.
Kyllä kai se voi jotenkin onnistua, jos oikein sitä haluaa. Uskonto on kyllä ihan mukava aine, joten ei sitäkään kannata pelätä. Siitä saa hyvän käsityksen myös yhteiskunnasta. Kristillinen kirkko on vaikuttanut länsimaisiin yhteiskuntiin valtavasti. Kyllä uskonnossa myös lähes kaikki samat asiat käydään läpi kuin elämänkatsomustiedossakin. Lisänä vielä saa tästä omasta kulttuuristamme aimo annoksen. Kirkon satojen vuosien olemassa olon vaikutus näkyy nyky-yhteiskunnassakin monissa asioissa. Tsempit!
Opit polttamaan noitia, halveksumaan homoja, vääränvärisiä, vääräuskoisia, väärin ajattelevia ja tiedät paikkasi naisena tai osaat osoittaa naiselle paikkansa.
Mikäpä sen hienompaa!
Saa kyllä ei oikeaa kokonaisvaltaista kuvaa, vaan uskonnon merkitystä epäluonnollisesti paisuttelevaa kuvaa.
Onnistuuko huoltajien suostumuksen saaminen? Kerro, mikä tilanne, niin katsotaan tarvittaessa jatkotoimia.
Valitsin kuitenkin uskonnon, siitä on jatkossakin hyötyä, tuo ET vaikuttaa hölynpölyltä.
Huoltajat saa ojennukseen viimeistään klassisilla lastenkasvatusmenetelmillä: uhkailu, lahjonta ja kiristys.
Kyllä kai elämänkatsomustietokin oppiaineena on ihan hyvä, mutta uskonnossa kyllä käydään samoja asioita läpi ja lisäksi vielä omaa valtauskontoa ja kirkon vaikutusta yhteiskuntaan. Eli tulee vähän kulttuuria ja yhteiskuntaoppia sekä historiaakin samalla. Ei kannata pelätä uskontoa missään nimessä. Mielestäni kannattaisi valita, vaikka ei kuuluisi kirkkoonkaan. Yleissivistävä aine tämäkin.
Tänä syksynä lukion aloittanut ehtii saada ET-kelpoisuuden eroamalla nyt kirkkosta. Ei siis mene UE1.kurssille, vaan ET1-kurssille sitten kun se on tarjonnassa.
Repäise se irti ja rillaa vaikka.
Pitää erota kirkosta ennen kuin ET1-kurssin oeptus alkaa. Mieluiten heti.
Nyt on eroamista helpottava työkalu lomakkeen luomiseen (tekemiseen). Siihen sitten huoltajien allekirjoitukset.
Vieläkin ehtii erota kirkosta, jos ei ole vielä aloittanut UE1-kurssia, ja sitten voit suorittaa ET:n kurssin. Monessa lukiossa ET1 on 3. tai 4. jaksolla.
Onko siis niin että aloitettu uskonnon kurssi ja sen suoritus estää vaihdon ET-kusseille?
ET:n 1. kurssi voi olla tarjolla 4. tai 5. jaksolla. Kirkosta pitää vaan erota. Huoltajien nimi paperiin myös.
Kiirettä pitää, jos nelosjakdon ET-kurssille aikoo. Ehtii.
Hei, tämä voi tosi tärkeä tieto monelle lapselle ja nuorelle.
Voiko enempää hölynpölyä olla kuin joku elämänkatsomus oppiaineena/kurssina!
Jokainenhan meistä muodostaa oman "elämänkatsomuksensa", oli se sitten uskonnollinen tai ei, niin sen perusteella mitä kaikkea on elämänsä aikana lähinnä kuullut, lukenut ja nähnyt!
Jos nyt ajatellaan jotain maailmanlaajuisia uskontoja joilla on vaikutus miljardeihin ihmisiin niin jos et ole mitenkään tutustunut näihin uskontoihin niin aika suppealta pohjalta joudut oman elämänkatsomuksesi perustamaan!
Vähän sama asia kuin jos et koskaan elämäsi aikana olisi tekemisissä ulkomaalaisten ihmisten kanssa MUTTA siitä huolimatta sinulla olisi vankka ja vahva mielipide kaikista ulkomaalaisista!
Lukio0n jakso 4 alkaa pian eli 9.2. tai 10.2. Mutta vielä ehtii hyvin erota kirkosta ja ilmoittautua ET:n 1-kurssille.
Miten minä olen selvinnyt elämässä ilman ET-opetuksen viisautta.
Ala- ja yläluokilla oli uskonnonopetusta, enkä kokenut sitä minään uskonnon pakkosyöttönä - päinvastoin. Ne tunnit olivat ihan mielenkiitoisia, vaikka en uskossa ollutkaan.
Uskoon (Herraan Jeesukseen Kristukseen) tulin 18-vuotiaana omasta vapaasta tahdostani v. 1973 ja siitä olen iloinen ja kiitollinen Jumalalle.
Johanneksen evankeliumi: 3:16
*Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.*
Neljä tosiasiaa:
https://docplayer.fi/6227163-Jumala-rakastaa-sinua-nelja-tosiasiaa.html
Viisainta on hankki ET-kelpoisuus jo ennen lukion aloittamista. Eroamalla kirkosta.
Lukiossa voi alittaa ET:n, vaikka peruskoulussa olisi lukenut uskontoa.
Ei vieläkään muu auta kuin erota kirkosta. Tue kansalaisaloitetta ETn avaamiseksi.
Lukion ET- opintojen aloittaminen ei edellytä peruskoulun ET-opintoja.
Älä mene lukioon opiskelemaan jotain ET
Lue uskonto heikkona historia kurssina
Älä riitele
Älä lue einstein- höpötyksiä Vaparilehden hömppämaallikoilta
Mene ammattikorkeaan jos haluat ammatin kuten putkimestariksi 4000 kuussa eikä työt lopu
Älä lue humanistiksi niillä ei ole edes koulutuspaikkoja jotain valtiotieteellistä tai historiaa työttöminä valtion tukipelletyöllistettyjä filosofeeraajia
Joudut poliitikoksi jos luet kieliä, Halla- aho LiAndersson venäjää, aivan turha kieli opiskelijalle ( ellei äiti ole , ven isä ei riitä kielitaitoon, Hannu KarpoVitsi)
Jos haluat tietää miten energia/ liikemäärätensorin avulla lasketaan Einsteinin dynamiikasta newtonilaiset suureet kuten voima
niin sitten 5- 6 vuotta fysiikkaa jossa mukana on teoreettista
Hyvä työpaikka sellaiselle on finanssiala, pankit, vakuutus
Syy: bittinikkarit eivät osaa, makaavat takakenossa tuolissa räpyttämässä ikänsä
Matemaattikko on liian snobi ratkaistakseen diffyhtälöitä haluaa todistuken epsilonympäristössä lim sup -suppenevuudelle joukon peitteenä
Jäljelle jää fyysikko joka hoitaa pörssin ja sijoitukset tai insinööri, jos osaa suhteellisuusteioraa tms.
Hyvin ehtii hoitaa kirkosta eroamisen ennen lukio-opintojen alkua.
Lukiolainen, jos UE1 ei ole ykkösjaksolla, nyt hipi-hipi eroamaan kirkosta, niin pääset ET:n 1-kurssille vielä seuraavilla jakoilla.
Eroa kirkosta! Sinä olet se, joka eroaa. Hanki eropaperiin molempien huoltajien allekirjoitukset. Vie digi- ja väestötietovirastoon tai postita.
Ikioman asiasi lisäksi voisit "kostoksi" jakaa linkkiä tästä; kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
Eria kiireesti, niin ehdit aloittaa et:n jollakin tämän lukuvuoden jaksolla. Tai sitte ensi syksynä.
Eroa kirkosta hipi hipi. Neloskurssilla ET, kyllä.
Kannattaa erota kirkosta ennen opintojen aloittamista elokuussa 2022.
Jos et ole suorittanut vielä uskonnon kurssia ja lukiossasi on viimeisellä jaksolla ET1-kurssi tarjolla, voit erota kirkosta ja alkaa suorittaa katsomusainetta ET:llä.
Tästä tietoa peruskoulun 9. Lk oppilaille nyt keväänä.
ET-uskontokirjan mukaan mieskin voi synnyttää!!!!
Pakene ET:n valhetiedon nimellä kulkevia oppeja !!!
⛔EI ET-LLE⛔
No hyvä ihminen, voit erota kirkosta. Huoltajien luvalla.
Voit vain erota kirkosta.
Ennakoi tuleva tilan e. Hoidan ero tällä viikolla.
>>>Miten saan ET-kelpoisuuden?<<<
Voit myös kysyä:
Missä vietän iäisyyteni?
*Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.*
(Johanneksen evankeliumi 3:16)
Eroa kirkosta valitse ET1 kolmos-tai nelosjaksolla.
Rehtorin pitäisi pyytää anteeksi.
Eroa kirkosta ja katso, onko ET1 tarjolla 4. jaksolla.
Jo 15-vuotias voi erota kirkosta huoltajien luvalla.
Eroa kirkosta.
Eroa kirkosta jo keväällä.
Prutu kaipaa puhdistusta vihersossuista putinmuslimhyysäreistä
Tietääkö rehtori, kuka on kirkon jäsen ja kuka ei.
Kirkosta eroa.
Liittymällä punaiseen hämärään. Vasemmistolaiset pyrkivät levittämään punaista agitaatiota kouluissa ET - opin kautta (entisten taistolaisten ET elämänkatsomustieto ET)
Opetushallituksen johtaja Minna Kelhä on vasemmistoliittolainen
Puopolo kommentoi opetushallituksen propagandajulkaisua
https://twitter.com/ivanpuopolo/status/1678360929052794881
Harvoin törmää näin täysimittaiseen poliittiseen propagandaan ei-poliittiselta toimijalta. Tasa-arvokin on kuulemma "resurssien tasapuolista jakautumista".
Opetushallituksessa on tajuttu, että minkä lapsena oppii, se aikuisena muuttuu äänestyspäätökseksi! https://www.oph.fi/fi/opettajat-ja-kasvattajat/kasitteet
Peruskoulun ET ei ole edellytys lukion ET:lle.