Andrei Kashkarov ajoi Pietarista Ristijärvelle käydäkseen Valentin Ivanovitsh Golubevin haudalla ja tavatakseen Golubevin hautaa vuosikymmenet hoitaneen Vilho Konttisen .
Golubev putosi neuvostohävittäjällään maahan lähellä Kalliokosken siltaa 26. helmikuuta 1940. Sotapoliisi Oskari Heikkinen hautasi hylyn läheltä löytyneen päättömän ruumiin.
Tuolloin 15-vuotias Konttinen löysi vainajan pään ja nosti sen kuusen oksalle, mistä se hävisi.
Sen jälkeen Konttinen teki ensin puusta haudalle ristin ja teetti siihen myöhemmin vielä metalliristin ja aitauksen.
Kalliokosken siltaa maalanneet rakentajat toivat haudalle kiven ja kaiversivat sihen tekstin Pro Patria mortui AD 1940.
Joku muukin on käynyt haudalla, sillä sinne on tuotu kukkia, viimeksi pari vuotta sitten
Kashkarovia kiinnosti kysyä Konttiselta ainakin se, miksi suomalainen hoiti vuosikymmenien ajan venäläisen sotilaan hautaa. Mikä häntä motivoi?
Tietokirjailija, toimittaja Andrei Kashkarov pitää haudan hoitamista harvinaisena ja mielenkiintoisena. Venäjällä ei ole tapana hoitaa saksalaisten ja suomalaisten sodissa kaatuneiden hautoja.
Nyt 94-vuotias Konttinen tapasi Kashkarovin Ristijärven terveyskeskuksen vuodeosastolla.
Mukana tapaammisessa olivat tulkki Valentina Sinisalo ja miehet yhteen saattanut ristijärveläissyntyinen kulttuurituottaja Paavo Romppainen.
Mutta miksi Vilho Konttinen siis hoiti hautaa vuosikymmenet?
Tällä viikolla asiasta haastateltu Konttinen ei pidä tekoaan kovinkaan erikoisena. Haudan hoitaminenhan on tapana ja sitä pitää tehdä.
Romppainen arvioi, että ehkä Konttisen vasemmistolainen ajattelutapa vaikutti asiaan. Konttinen lienee saanut haudanhoitoon apua muiltakin ristijärveläisiltä skdl:läisiltä.
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/jokikylan-vainajasta-lisatietoa-venajalta-188261625/
Korpikommunistit hoiti venäläisen hyökkääjän hautaa
8
51
Vastaukset
- Anonyymi
Ainutlaatuista typeryyttä. Suomalaiset oli tarkoitus viedä kaikki Siperiaan jos valloitus olisi onnistunut.
- Anonyymi
Kommenttisi ei suinkaan ole ainutlaatuista typeryyttä. Suomen vankileireille suljetut itäkarjalaiset oli tarkoitus karkoittaa Stalinin armoille tai antaa Hitlerille murhattaviksi jos natsien Operaatio Barbarossa -hakaristiretki olisi onnistunut.
-Vertigo
- Anonyymi
Vasemmistoliittolaiset ovat silloisten kommunistien työn jatkajia.
- Anonyymi
Konservatiivit ja nationalistit ovat silloisten fasistien työn jatkajia.
- Anonyymi
Suomalaiset kommunistit käyvät edelleen pitämässä puheita ja viemässä kukkia Suomessa olevien neuvostosotilaiden muistomerkeille.
Varsinkin vanhoille stalinisteille on edelleen kova paikka, ettei Neuvostoliitto onnistunut Suomen valloitusyrityksissään, mikä olisi näiden stalinistien mielestä varmistanut kommunismiin siirtymisen maassamme.
Uskovaisia on tätäkin sorttia.
Neuvostoliiton kommunismin lopputulos nähtiin sitten vuonna 1991 kun toimimattomuutensa lopulta ymmärtäneen neuvostojärjestelmän johtajisto lakkautti valtionsa. - Anonyymi
Tämä esimerkki kertoo tavallaan sen suuren eron meissä suomalaisissa ja idän örkeissä.
Venäläiset fasistit tuhoavat suomalaisia hautoja ja muistomerkkejä kun taas me suomalaiset hoidamme niitä emmekä unohda historiaa. - Anonyymi
Ei ole mitään ihmeellistä. Minäkin olen hoitanut hautaa, jonka omaiset eivät enää sitä hoida, joten ihan hyvää hyvyttään sitä ihminen voi tehdä. Ei siihen tarvita syytä, eikä politiikkaa sotkea mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1435187Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei864478Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka504240Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73973Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113749Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403643Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313605Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.553353Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12373- 1892245