Onko Järvenpäässä mitään pajoja ikääntyville?

Anonyymi

Useimmat pajat yms. varmaan suljettu, mutta onko senioreille jotain pajatoimintaa? Meinaan siis käsillä tekemistä, eikä mitään lastenhoitoa tai keskustelutukiryhmiä. Tai seniori jumppia. Vaan esimerkiksi savitöitä tai kipsitöitä?
Kysyn, koska monia eläkeläisiä tuntuu turhauttavan, ettei ole mitään tekemistä ja he vielä pystyvät ainakin käsillään jotain työstämään, vaikka selkä ja jalat voi olla jo huonot juoksemiseen. Ja minun sukulaisia asuu juuri Järvenpäässä.

Tiedän, että muillekin tällaisia tekemisen ryhmiä löytyy vasta kun olet tarpeeksi huonossa kunnossa mielenterveydellisesti, mutta luulisi, että eläkeläisille löytyy ja saa perustettua tällaisia helpommin? Ainakin muuten on senioreille tarjolla kaikenlasta, mutta jotenkin puuttuu tuo käsin tekemisen mahdollisuus.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järvenpään vanhuksille pitäis olla jotain toimintaa ehdottomasti, nyt ne käyräselät notkuu Prismassa yms tukkeena kun työssäkäyvät on ostoksilla. Kaduillakin joutuu väistelemään aamusta iltaan, pysykää kotona stna, kukaan jaksa katsella teitä.

      • Anonyymi

        "Prismassa tukkeena kun työssäkäyvät on ostoksilla"
        Aika erikoista että voi samaan aikaan työssäkäydä ja olla prismassa ostoksilla
        "Kaduillakin joutuu väistelemään aamusta iltaan"
        No jos oot kadulla aamusta iltaan niin millä ajalla töissäkäydä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Prismassa tukkeena kun työssäkäyvät on ostoksilla"
        Aika erikoista että voi samaan aikaan työssäkäydä ja olla prismassa ostoksilla
        "Kaduillakin joutuu väistelemään aamusta iltaan"
        No jos oot kadulla aamusta iltaan niin millä ajalla töissäkäydä

        Nyt on yksinkertainen tapaus liikenteessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on yksinkertainen tapaus liikenteessä.

        Hyvä että kaksinkertainen tapaus huomasi asian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2564
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2426
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2333
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2040
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1769
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1579
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      17
      1273
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1133
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      957
    Aihe