Tervetuloa ruotsin viruslingot Suomeen. Suomalaiset matkustelkaa ruotsiin runsaasti ja saatte koronavilkulta terkkuja. Luvassa myös ruotsista koronan maahamme tuoneet julkinen vasarointi, saamqme Jyväskylän hallituksen jäseneltä ohjeet, myös peukalon katkomiseen. Omat vasarat mukaan.
Rajat auki viikoksi, mitä järkee.
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikä tämä ruotsi oikein on, että pitää olla rähmällään ruotsalaisten edessä jopa takana. On kaksikielisyys, ruskeakielisyys, sekä viikon viruslinkojen saaminen maahamme. Marin ja kuka vitun ämmä on se ministeri kenen aluetta on rajat.
Eiköhän ne ole saaneet ruotsalaiset kuin muunkin maan kansalaiset tulla Ruotsista muutenkin jo; vain suositeltu omaehtoista karanteenia ;DD Näistä hallituksen määräyksistä, suosituksista, ohjeista, kun ei ota pirukaan enää selvää.
Hallitus pysyy kasassa, koska "ei koronakriisi tilanteeseen saa päästää vielä hallituskriisiä" tämä tulee maksamaan ensi vuonna väh. 19mrd kansalaisille ja ainut millä hallitus voi perustella päätöksiä on...poikkeuksellinen tilanne johon ei osattu varautua, korona. Niin ja kun huonosti menee aina vakio selitys maailmantalous!!
Eli koronan pitää levitä ja pahentua vähintään ensi vuoteen. Muuten ei ensivuonna voi ottaa 19mrd päälle vie lisää miljardeja velkaa.
Jotain vastaavaa nyky toimet. Kaupunkilainen muutti malle ja oitis rupesi kanoja kasvattamaa. Osti kylän kanalasta 200 tipua, viikon päästä taas 200, viikko ja 200, samalla kysy, että miksi hänen tipuset kaikki aina kuolee. Kauppias uteli ravinto ym, mutta kaupunkilainen arveli syyksi, että olisiko hän istuttanut tiput liian syvälle peltoon. Syvältä tämäkin. Äkkiä pitäisi saada aikaan rajoituksia, todella turhauttavaa hallituksen toimet, pidä Maski, hopi, hopi.
Kettutytön isä varmaan kanoihin sekoo.