KKO määräsi PVL:n lopetettavaksi mutta rautatieasemalla, ostareilla ja metroasemilla yms rehottaa poliisien silmien alla julkinen kovien huumeiden kauppa. Kenen etua se suojelee?
Onko PVL vaarallisempi kuin huumeet
Anonyymi
4353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Vasemmisto ja huumeet sopii yhteen mutta oikeisto ja huumeet ei, siinä syy. Kun oikeistolainen ottaa huumeita tai alkoholia,hän alkaa kuvittelemaan että on voittamaton super sankarivoittaja jolle kukaan ei mahda mitään,ja alkaa tuhoamaan toisten elämää mutta vasemmistolainen vain käpertyy omaan nurkkaansa ihmettelemään maailmanmenoa, hyväolon tunteen vallatessa kehon.
Siinä syy miksi oikeistolaiselle ja yleensä narsisteille ei oikein voi suositella mitään huumaavaa ainetta.
Huumeet eivät voi enää vaurioittaa lisää vasurin aivoja.
Oikeistolaisella ne on jo valmiiks pilalla. Ei mitään pitäis antaa niin loppuis väkivalta.
Kyllä nationalisti piireissäkin huumeita käytetään.
Ainoastaan Finnlandia Vodkaa.
Onhan suomessa terrorismiakin kuten nähty ei vaan löydy sen voittajaa ja oikeus ei voi mitään.
Montako ihmistä on PVL tappanut?
Montako ihmistä ovat huumeet tappaneet?
"Montako ihmistä ovat huumeet tappaneet?"
Kannabis ei ainakaan ole tappanut yhtäkään, koska kuolemaan johtavaa yliannostusta on mahdoton ottaa. Se vaatisi useiden kilojen käyttämistä kerralla.
Jesse Torniainen on tappanut enemmän ihmisiä kuin kannabis.
Jesse ei ole tappanut yhtäkään. Runopoika tappoi itsensä sairaalasta päästyään huumeilla.
PVL tavoite oli lakkauttaa Suomi niminen valtio kokonaan. Eli ovat todella paljon vaarallisempi kuin huumeet jotka tuhoaa vain käyttäjänsä.
'PVL tavoite oli lakkauttaa Suomi niminen valtio kokonaan.'
Eikös sama tavoite ole myös EU:n kannattajilla ja suvakeilla?
Ei.
On. EU-liittovaltio, kansallisvaltioiden loppu!
Vantaan matukoulutkin ovat vaarallisempia kuin PVL.
Montakohan ihmistä henkilöautot ovat tappaneet?
Moniko on käynyt autolla töissä, että sinä voit elellä Kelan tuilla?
Pvl on maanpetturiliike. Kahjot luulee sen olevan (esi. Eerolan avustaja aikoinaan) isänmaallinen vaikka se ajaa suomelta itsenäisyyttä pois osaksi ruotsia. Eivät noi mustavihreät vähäpojatkaan tajua johtajiensa tavoitteita. Lisäksi hitler.
Minä lakkauttaisin Suomesta ja pohjoismaista moskeijat yhteiskunnalle vaarallisina aivopesupaikkoina.
Kyllä KLS on vaarallisempi.
Entä KKO?
Korkein oikeus (KKO) on määrännyt uusnatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) lakkautettavaksi. KKO:n mukaan yhdistys on toiminut olennaisesti vastoin lakia.
KKO:n mukaan PVL:n lainvastainen toiminta on loukannut tai pyrkinyt loukkaamaan perustuslaissa ja kansainvälisissä ihmisoikeussopimuksissa turvattuja perus- ja ihmisoikeuksia. Osa toiminnasta on ollut suoraan rikoslain vastaista. Lainvastaisiksi katsotut toimintatavat olivat merkittävä osa yhdistyksen toimintaa, ja sillä oli vain vähäisessä määrin muunlaista toimintaa, KKO sanoo.
- PVL:n tavoitteena on pitkälti natsi-Saksassa vallinnutta kansallissosialismia vastaava valtiojärjestys. PVL:n tavoitteena on luoda yhteiskunta, jossa tietty kansanryhmä on nostettu muiden yläpuolelle ja jossa rajoitetaan voimakkaasti useiden muiden tahojen perus- ja ihmisoikeuksia. Korkein oikeus katsoo, että edellä mainitut tavoitteet ovat perustuslaissa ja rikoslaissa säädettyjen kansanvaltaisen yhteiskunnan perusteiden ja mainittujen säännösten ilmentämien tausta-arvojen vastaisia, KKO sanoo.
Ei ole irtisanoutunut jäsentensä rikoksista
KKO:n mukaan PVL:n verkkosivuilla julkaistut kirjoitukset olivat kohdistuneet eri kansanryhmiin tavalla, joka oli katsottava kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan ja siten kriminalisoitu.
- Kirjoitukset ovat luonteeltaan omiaan herättämään yleisössä suvaitsemattomuutta, halveksuntaa ja jopa vihaa kirjoitusten kohteena olevia eri tahoja kohtaan. Levitetty materiaali on osaksi rasistista. Kirjoituksissa vahvistetaan tiettyihin ryhmiin kokonaisuudessaan kohdistuvia ennakkoluuloja ja esitetään osittain valheellisia väitteitä, KKO katsoo ratkaisussaan.
Lisäksi yhdistyksen toimintaan liittyvä väkivallan käyttö oli katsottava osaksi yhdistyksen toimintaa, KKO sanoo.
- Väkivallan käyttö on PVL:ssä vähintään hiljaisesti hyväksytty toimintatapa. Väkivallan käyttämisen ja muunlaisten edellä kohdassa 24 ja hovioikeuden tuomiosssa kuvattujen rikosten tekemisen voidaan katsoa olevan osa yhdistyksen toimintaa.
KKO kiinnitti huomiota siihen, että PVL:n jäsenistössä rikostuomioihin johtaneita väkivaltaa tai häirintää sisältäneitä tekoja on ollut useita, ja niitä on tehty valtaosin PVL:n tai muiden tahojen poliittisissa tai aatteellisissa tapahtumissa.
- PVL korostaa toiminnassaan voimaa ja aggressiivisuutta. PVL ei ole millään tavoin irtisanoutunut näistä teoista, vaan niitä on käsitelty puolustelevaan sävyyn esimerkiksi sen vuosikertomuksissa ja verkkosivujen kirjoituksissa. Väkivaltaisesti käyttäytyneet jäsenet ovat saaneet jatkaa toimintaansa yhdistyksessä, eivätkä teot ja tuomiot ole johtaneet sanktioihin PVL:n sisällä.
Jos laittaa PVL:n tilalle PS niin päteekö teksti edelleen suurilta osin?
Niinpä.
Eipä oikein. Vasemmistoliiton, vihreiden, BLM-liikkeen ja anarkistien kohdalla pätee hyvinkin. Rikollinen terrorijärjestö SDP luonnollisesti kärjessä, jonka sivuhaara tuo Kansallis-SOSIALISTINEN pellekerho onkin.
Valetta. Mutta persut on todistettavasti pitäneet PVL:n kanssa yhteisiä ampumaleirejä joissa on muun muassa ammuttu Suomen hallituksen ministereiden kuvia. Persut ja PVL ovat myös usein osallistuneet yhdessä eri kulkueisiin ja tapahtumiin.
Entäs jos Pvl vaatii KKOta lakkautettavaksi. Kiähkiäh.
Paljon tuohon shown kului taas yhteiskunnan kuluja? tuomioistuin pystyy rajoittamaan ainoastaan Suomeen rekisteröidyn PVL:n sivuosaston toimia, ei puuttumaan tai vaikuttamaan PVL:n muiden pohjoismaiden osastojen toimintaan.
Alkoholihuume on paljon vaarilesempi kuin pvl ja muut kuin alkohuume yhteensä alkohuume tapaaa suomessa monin verroin enemän vuodessa kuin muut huumet ja pvl yhteensä.
Kun mennään PVL:n hierarkiassa ylöspäin, niin sieltä löytyy tällä hetkellä Sanna Marin.
Säälittävä yritys. Koita edes keksiä jotain vähän uskottavampaa.
Mielestäni PVL ja odinit voitaisiin palkata yhteiskunnallisesti merkittävään työhön, valvomaan järjestystä Vantaan ja Helsingin tietyissä kouluissa, niin oppilailla olisi työrauha, eikä myöskään tarvitsisi pelätä välituntisin.
Mikä on PVL? Onko se Päivitetyt Vanhoillis Lestadiolaiset?
Koulukiusaaminen loppuisi yhteen sukupolveen persujen steriloinnilla.
Kyllä kaikkia ihmisiä tarvitaan demokratiassa. Sitten tarvitaan myös persuja sekä muita hyödyllisiä eläimiä.
Tottahan PVL piti lakkauttaa poliisin, vasemmiston ja vihreiden huumekaupan häivyttämiseksi.
"Huumepoliisi" on tuhat kertaa vaaralisempi kuin PVL vaarallisimmillaan, eli marssiessaan rauhanomaisesti kadulla Suomen puolesta.
PVL:n lakkauttaminen oli piripäisten vihervasemmistolaisten ja "huumepoliisin" yhteinen orgasmi.
Natseilla vaikeaa?
Peiton Väliin Lorottelijat menestyy vankilassa, eteenkin yläpetillä ollessaan muut saavat kultaisen suihkun
Joka tapauksessa järjestäytyneen yhteiskunnan voitto.
Koska väkivaltaisimmat poliisi ja armeija lakkautetaan. ?
Peiton Väliin Lorottelijat Saavat olla jotta poliisit saisivat kultaisia kädenpuristuksia
Herralle työtä tehdessä tuollainen ei ihan heti tule mieleen.