Mikä on seuraava firma

joka irtisanoo porukkaa? Arvauksia kehiin...Lintilä ei suostunut kertomaan paikkakuntaa.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

En haluu nimetä mutta on sattumoisin IT-alalta.

Äänestä

Fazer? Valio? Neste? S-ryhmä? Joku iso vaateketju? Kesport?

Äänestä

Päivän uutisoinnin perusteella CGI ja Konecranes.

Äänestä
  • Tulee kepulais-lintilän "mä-tiedän-mut-mä-en-kerro"-jorinoista ihan mieleen entiset kansakoulun alaluokkien pikkulikat: "läl-läl-lää, enpäs kerro, häh-häh-hää"- räkätykset.

    Vaikuttaa todella lapselliselta.

    KEPU PETTÄÄ AINA.

    Äänestä

  • Konecranes on jo sulkenut tuotantolaitoksensa Ranskassa.

    Äänestä

CGI on.

Äänestä

Kepu pitää politiikkaa jonkinlaisena leikkinä, mutta kun veronmaksajien rahaa palaa ja verot nousee niin se ei ole enää maksavalle osapuolelle leikkiä.

Äänestä

Molemmilla näillä laivayhtiöillä on aika hyvin väkeä töissä,

Silja line, henkilöstö ...........1.379 hlöä
Viking line, henkilöstö .......2.746 hlöä

Matkustajia on vain 1/10 laivan kapasiteetista, joka kävi ilmi mm. Amorellan tapauksen yhteydessä.

Viking ilmoitti elokuulla maahenkilöstönsä määräksi 570 henkeä, joista noin 200 lomautetaan. Millaisilla työsopimuksilla mahtaa toimia laivojen henkilökunta, ja koska sitä väkeä aletaan lempata pellolle.

Äänestä
  • Ne on AUTOlauttoja. Ne pärjää valtion tuilla vaikkei olisi yhttään halvatun matkustajaa. Rekkojen kuljetus maasta toiseen on niiden päätarkoitus.

    Äänestä

Lintilän lista vuotanut julkisuuteen.
Nokia
Stora Enso
UPM-Kymmene
Metsäliitto
KONE
Suomen Posti
Kesko
Metso
YIT-Yhtymä
Elcoteq
SanomaWSOY
Huhtamäki
Tieto-Enator
ISS Palvelut
Wärtsilä
Fazer
Rautaruukki
VR-Yhtymä
Sampo
Stockmann
Nordea Pankki Suomi
Finnair
Kemira
Fortum
Outokumpu
Lemminkäinen
Cargotec
SOL-Yhtiöt
Salcomp
Sanitec
Perlos
SOK
Konecranes
Amer Sports
Lassila & Tikanoja
Eltel Networks
Luvata
Pöyry
Telia-Sonera Finland
Atria
Ahlstrom
Consolis
Osuuspankkikeskus
HOK-Elanto
Tradeka
Tamro
Neste Oil
Wihuri
Onvest

Äänestä
  • Eli käytännössä kaikki muut kuin pk-yritykset

    Äänestä

Helsinkiin ja Turkuun tilattiin yli 100 sähköbussia Kiinasta – Scania lakkauttaa bussikorituotantonsa Lahdessa

Helsingissä ja Turussa aletaan pian liikkua kiinalaisilla sähköbusseilla. Liikennöitsijä Nobina Oy on solminut kiinalaisen BYD:n kanssa kaupan yli sadasta sähkölinja-autosta, jotka otetaan käyttöön vuoden 2021 aikana, uutisoi Iltasanomat tänään keskiviikkona.

Äänestä

>> Ne on AUTOlauttoja. Ne pärjää valtion tuilla vaikkei olisi yhttään halvatun matkustajaa.

Valtio tukee autolauttoja, että saadaan Suomen rekkarahdit kuljetettua,

Mutta Valtio ei edellytä että laivayhtiöiden täytyy pitää palkkalistoillaan matkustajien palvelemisen koko henkilökunta, jos matkustajamäärät ovat pudonneet 1/10 osaan.

Äänestä
  • Eipä tuonne Siljalle mieli tee kun viimeksi oli se kolibakteeri ja liukasteli toisten oksennuksessa...

    Äänestä

  • Ehkä ne työntekijät voisi laittaa pakastimeen siksi aikaa kun Marinin punikkihallitus arpoo matkustusrajoituksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

joka irtisanoo porukkaa? Arvauksia kehiin...Lintilä ei suostunut kertomaan paikkakuntaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu