Työttömän ihmisoikeudet myllätään

Anonyymi

Niitä ei ole. Ylen mukaan Eduskunta on "mylläämässä" työttömien työnhakijoiden elämää. Joku Te-toimiston palkkaama henkilö alkaa niin sanotun yksilällisen työllistämissunnitelman laatimesen riippumatta haluaako työnhakija sitä. Eikö se ole ihmisen yksilällisyyteen puuttumista ja oman elämäntahdon viemistä.

Toiseksi työttömät olaan työllistämässä kuntakokeiluun. Mitä kokeilemista työssä aikuisella muka on? Kunnissa ei edes ole työpaikkoja kaikille, jos kenellekään. Palkaton työ rikkoo myös lakeja. Kokeiluksi saattaa jäädä ja jää taukotiloissa maleksiminen.

Jos työnhakijoiden on haetava 1-4 työpaikkaa kuukaudessa, kuormittuu samat työtä tarjoavat työnantajat vuoden aikana miljoonilla hakemuksilla. Aika erikoista! Jos tarkoitus ei olekaan hakemusten lähettely, on tarkoitus laikautta peruistoimeentuloa. Sekin on ihmisoikueksien loukkaamista.

Jos edellä mainittuihin hakemuksiin liitetään sosiaaliturvatunnuksia, on Tietosuojavaltuuten toimistolle työitä. Ihmisoikeuksia loukataan jos työttömien henkilötietoja käytetään tämän vuoksi väärin.

Ihmisoikeukset tai perusoikeudet, ihan sama. Toisten elämän myllääminen on ilmeisesti kivaa Ylen toimittajien ja Eduskunnan mielestä. Suut ainakin ovat yhtä hymyä eikä mitään kritiikkiä haluta esittää. Sekopäistä. Eduskunnan oikeusasiamieskin taputtaa varmaan käsiään. Suomi on ensimmäinen valtio joka kuolee liaalliseen hyvinvointiin. Sitä ei kestetä. Siksi työtömien elämää pitää myllätä.

3

129

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin... Ylen jutussa kerrotaan yli 5-kymppisestä työttömästä, joka paljastaa ongelman ytimen: työnantajien asenteet.

      Jutussa sanotaan myös että 2/3 osa työttömistä työnhakijoista siirtyy kuntakokeiluihin, eli 250 000. Näin ollen työttömiä työnhakijoita on oikeasti ainakin about 375 000. Kokeilujen ulkopuolelle jäävät ansiosidonnaista työttömyysturvaa saavat 140 000.

      Ensin korona vie hautaan ”epäedulliset”, sitten menee työttömät, ja lopuksi jäljelle jääneet kilpailevat avaruuden rajattomista mahdollisuuksista.

      Vaihtoehto 2: siirretään valtakunnan tasolla kaikki 250 000 työtöntä perustulokokeiluun tai myönnetään heille vapaus tehdä vapaaehtoista palkatonta työtä tai perustaa yritys.

      Jos ja kun työttömät tajuavat että saavat äänensä kuuluviin yrittäjinä, asennemuutokset muuttavat yleistä käsitystä yrittäjien asenteista. Pitkässä juoksussa syntyy uutta työtä mikä voi mahdollistaa työn ja talouden erottamisen, jotta kaikilla olisi vapaus tehdä työtä ja olla vapaa talouden orjuudesta.

    • Anonyymi

      Jos työnantajien periaate on se, että vanhempia työntekijöitä laitetaan ensimmäisenä ulos, eikä yli 55-vuotiaita palkata, niin kertokaa minulle selvästi, miten eläkeputken poistaminen auttaa tätä perusasiaa, Ketä kiinnosta enää työn teko kun vero pitää
      maksaa haukottelustakin vaikka olis tekevinään töitä harva osaa tehdä tänä päivänä
      suurin osa on seinän pystyssä pitäjiä NOJAILIJOITA

      • Anonyymi

        Kyllä vika on politikoissa jos työtä ei saa ja tietnkin työnantajat kuuntelee politikoita Koulutin 12 vuotta työttömiä ja turhauduin valtion päättäjien toimintaan , kun kursseille määrättiiin vääriä ihmisiä . kun huomasin että kurssista ei ollut mitään hyötyä. menin sihteerin kanssa työvoimatoimistoon ja sanoin lopetan tämän turhan koulutuksen jos ei valita oikeita opiskelijoita. pitkän kinuamisen jälkeen saimme luvan siltä kurssilta jokainen sai työpaikan.
        kävin työvoimatoimsitolla sanomassa että kaikki työlistyivät eivät sanoneetr päivääkään sen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe