Päätoimittaja Reijo Ruokanen TM panikoi !

Hän kirjoittaa:
- HYVÄ LUKIJA, juuri nyt tieteen ja tiedon tarve on suurempi kuin koskaan.
- TM haluaa pitää huolta siitä että lukijamme pysyvät ajan tasalla tieteen saavutuksista. Samalla haluamme tehdä kaiken mahdollisen torjuaksemme uskomusten ja huhujen levittämisen tietona.
Tue vastuullista journalismia. Tilaa TM. (kirjoitusvirheet korjattu)

Pysyisivät rengastesteissä ja jättäisivät pois avaruutta koskevat aikuisten sadut.
Ymmärrän toki että vaaditun sivumäärän täyttöön tarvitaan muutakin mutta jättäisivät nämä hömppälehdilleen kuten Tieteen Kuvalehti.

14

199

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hävisikö oma autosi taas vertailutestin vai mistä moinen kauna ja epäluottamus?

      • Anonyymi

        Palstahäirikkö sai bannit jälleen. Yritti samaa kuin tekee täällä. Ei toiminut. Kukaan ei yllättynyt. Paitsi harhainen nasupelle. Taas.


    • Anonyymi

      Vituttaako uusnatsi-idioottia taas?

      • Minua aina naurattaa useimpien vastaväittäjieni täydellinen idiotismi.

        Toki älykkäitäkin on; heidät tunnistaa useimmiten rekisteröidyistä nimimerkeistään.

        Lainasin aloituksessani sanatarkasti TM:n päätoimiitajan Reijo Ruokasen kirjoitusta lehdessään 23.01.2019.
        En voine toki kantaa syyllisyyden taakkaa Ruokasen tölväisyistä?


      • Anonyymi
        nasuvaan kirjoitti:

        Minua aina naurattaa useimpien vastaväittäjieni täydellinen idiotismi.

        Toki älykkäitäkin on; heidät tunnistaa useimmiten rekisteröidyistä nimimerkeistään.

        Lainasin aloituksessani sanatarkasti TM:n päätoimiitajan Reijo Ruokasen kirjoitusta lehdessään 23.01.2019.
        En voine toki kantaa syyllisyyden taakkaa Ruokasen tölväisyistä?

        Miten voi edes väitellä vastaan ihmistä joka puhuu avaruudesta satuna?


      • Anonyymi
        nasuvaan kirjoitti:

        Minua aina naurattaa useimpien vastaväittäjieni täydellinen idiotismi.

        Toki älykkäitäkin on; heidät tunnistaa useimmiten rekisteröidyistä nimimerkeistään.

        Lainasin aloituksessani sanatarkasti TM:n päätoimiitajan Reijo Ruokasen kirjoitusta lehdessään 23.01.2019.
        En voine toki kantaa syyllisyyden taakkaa Ruokasen tölväisyistä?

        En nähnyt tuon päätoimittajan jutussa tölvöisyä, sen enempää kuin paniikkiakaan.
        Nasu toki hämmästyy ja hämmentyy, kun joku puhuu asiaa, Nasulle se on täysin käsittämätön juttu, että joku kirjoittaa totta.


    • Anonyymi

      Tyhjäntoimittaja lehti. Mihin jotain helkkarin rengas testejä tarvitaan? Senkun ostaa kaupasta renkaat. Ei niillä mitään eroa ole. Pelkkää kusettamista että jollain kuminpaloilla olisi jotain eroa.

      • Anonyymi

        On niillä. Halpisrenkaan ja hyvän renkaan erottaa jo tavallinen kuski ilman mittareita kun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On niillä. Halpisrenkaan ja hyvän renkaan erottaa jo tavallinen kuski ilman mittareita kun.

        No ei tietenkään erota. Pelkkää huijausta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei tietenkään erota. Pelkkää huijausta.

        Ei erota koska niillä ei ole mitään eroa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei erota koska niillä ei ole mitään eroa!

        On sulla luja usko harhoisisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei tietenkään erota. Pelkkää huijausta.

        Kyllä halpikset erottaa merkkirenkaista, tiedän ihan kokemuksesta, ikävä kyllä. Tarkemmilla mittauksilla huomaa tietty pienemmätkin erot kärkirenkaiden välillä. Eri juttu sitten mitä käytännön merkitystä niillä on. Viisainta varmaan katsoa mitkä merkit ovat laatutuotteita ja ostaa niistä se jonka jostain halvimmalla saa.


    • Anonyymi

      Aloittaja voi taas seuraavalla Suomen reissulla kerjätä käytettyjä renkaita.

    • Anonyymi

      Onko tämä henkilö nyt ihan oikeasti sopiva/pätevä Tekniikan Maailman päätoimittajaksi?

      Itse insinöörinä miellän tämän alan (tekniikka) niin että siihen ei kuulu asenteelliset kirjoitukset ja kannanotot VAAN siellä pelataan enemmän fakta pohjalta. Pari vuotta takaperin oli TM:ssä monen sivun kirjoitus liikenneturvallisuudesta MUTTA käytännössä koko artikkeli painottui käytännössä siihen että KAMERAVALVONNALLA ongelma ratkeaa! Ei mitään TM:n omaa pohdintaa tai tilastoja/tutkimuksia näistä onnettomuuksista!

      No tänään kyseinen herra kirjoittaa IS:n kolumnissa että "Suuri virushuijaus". TAAS on kirjoitus kaukana siitä mitä odottaisi teknisen alan lehden päätoimittajalta! Vaikka aihe ei suoraan TM:n piiriin kuulukaan niin "alan miehenä" Ruokasen pitäisi tietää TESTAAMISEN MERKITYS sitähän hänen edustamansa lehtikin nimenomaan tekee! Rengastestejäkin taidetaan tehdä melkein JOKA VUOSI!

      Ruokanen päinvastoin haukkuu opportunisteiksi ja tolloiksi kansanedustajat jotka ovat rokotteen turvallisuuden suhteen epävarmoja sen nopean kehityksen ja lyhyeksi jääneen testaamisen takia - Ettei vaan nyt tekisi itsestään tolloa!

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007700299.html

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2074
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      980
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      129
      907
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      91
      565
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      543
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      39
      509
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      113
      459
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe