Minkälainen ihminen työskentelee ihmiskunnan puolest tai vastaan? Jätetään Jeesus, jumala ja ilosanoman levittäminen pois nyt vaihteeksi.
Mikä on elämän tarkoitus?
Anonyymi
1357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kysyt muka elämän tarkoitusta, mutta rajaat pois sellaiset vastaukset, joita et itse hyväksy.
Olet epärehellinen ateisti. Et haluakaan tietää totuutta. Oma evankeliumisi on kieltää Jumala, Jeesus ja evankeliumi, tämän itsellesi ja muillekin sallit, samalla rajoittaen kristittyjen sananvapautta.
Eli: sen joka tunnustaa Kristusta ainoana elämäntarkoituksena, pitää pysyä pois tästä ateistista sananvapauden kukkasta edustavasta ketjusta: mitä saa sanoa ja mitä ei.
Elämän tarkoitus on olla homo? Bi-seksuaali? Pedo? Kissanraiskaaja? Kaikissa hyväksytyissä sateenkaaren väreissä, mutta johon ei Kristus - tietenkään! - voi kuuluakaan.
Eikö tuo nyt ole hiukan liioittelua. Eihän nyt lähellekkään kaikki uskonnottomat tai toisin uskovat ole listaamiasi.
Pitäisi mielipide löytyä ajattelevalta ihmiseltä ilman uskontoakin. Voin vastata itselleni että esimerkiksi lääkärit työskentelevät ihmiskunnan puolesta ja vastaan taas sellaiset jotka suunnittelevat aseita. Elämän tarkoitus taa on mielestäni henkinen kehitys parempaan suuntaan elämien helminauhassa.
Aseen suunnittelija puolustaa myös elämää antamalla työkalut elämän suojelemiseen. Asiat eivät ole mustavalkoisia.
Itsekäs vastaan ja epäitsekäs kulkee mukana
Kulkea elämän mukana eikä tarrautua menneeseen tai kuvitella huomisia, elää tässä ja nyt ☝️☀️🙌
Ihan hieno vastaus. Toisaalta tuo huomisen kuvittelu, tietenkin vähän riippuu siitä mitä tuossa tarkoitit mutta kyllähän tavoitteita ja tietentynlaisia haaveita ihmisellä on hyvä olla . Luonnollisesti tuossa on tietty raja , sairaaksi se menee silloin jos ihminen ikäänkuin hamuaa jatkuvasti vain lisää ja lisää, eikä ikinä saavuta tilaa jossa voisi olla, edes hetken tyytyväinen.
Mutta jos ei ole haaveita tai tavoitteita niin on kiitollinen siinä missä juurikin nyt on... Rauha.
Sitten voi alkaa näkemään mihin on menossa 🤷♂️
Vastaus on ilmiselvä: luterilainen.
Ihmistyyppejä on monia erilaisia ja jokaisella Israelin 12 heimosta oli oma erillinen siunauksensa.
Itse olen äkännyt neljä eri ihmiselementtiä:
1. Ihmiskeskeinen Ihminen
2. Asiakeskeinen ihminen
3. Nautintokeskeinen ihminen
4. Konekeskeinen ihminen
Lisäsksi on kaksi eri ihmiskohtaloa:
1. Metsästäjä ihminen joka on eettinen
2. Keräilijä ihminen, joka on esteettinen
Erilaisia lajitteluja on mahdollista tehdä. Huolimatta Ranskan vallankumouksen Vapaus, Veljeys ja Tasa-arvo aatteesta on ihmiset mahdollista luokitella moniin eri luokkiin.
Eräät Kiinalaiset muistuttava ulkonäöltään vähän orankia
Eräät Eurooppalaiset muistuttavat simpanssia
Eräät Afrikkalaiset gorillaa
Lisäksi on vielä paviaaneja sekä marakattejakin muistuttavia rotuja.. Niin kuin ei voida pitää Orankia ja paviaania samana lajina niin on ihmistenkin suhteen asian laita. Ollaan eri planeetalta kotoisin olevia lajeja ja asukkaita?
Jokaisella eri ihmislajilla on oma elämän tarkoituksensa. Intialaisten mukaan lopulta tulee olemaan 8400000 eri lajia joista 400000 on eri ihmislajeja.
Eli voi olla jopa 400 000 eri elämän tarkoitusta.
Ei elämällä ole tarkoitusta on vain heikkouksia joihin sorrutaan ja se johtaa asioihin.
Jos et syö , kuolet nälkään.
Jos et juo , kuolet janoon.
Jos et lisäänny, katoat ajan kuluessa.
Mutta jos vain syöt, juot, nait ja naitat jälkeläisiäsi, niin olet suuressa vaarassa kadota Ihmisen Pojan tulemuksen yhteydessä.
Vedenpaisumuksen edellä ihmiset söivät ja joivat, menivät naimisiin ja naittivat tyttäriään aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin. Kukaan ei aavistanut mitään, ennen kuin tulva tuli ja vei heidät kaikki mennessään. Samoin käy, kun Ihmisen Poika tulee.
Matt.24:38,39