Sami Kivivasara toteaa, että jo lähivuosina voi tulla tilanne, jolloin syntyvälle lapselle ei riitä uutta henkilötunnusta. Mitenhän se voi olla mahdollista, kun syntyvien määrä on ollut jo vuosia vähenemässä ja isoimmilaankin tunnukset riittivät ihan hyvn.
On vain kaksi selitystä. Toinen on rikollisuus. Uusi henkilötunnus, josta ei voi nähdä ihmiset ikää eikä sukupuolta, on helpompi väärentää ja väärinkäyttää. Vääriin papereihin ei enää tarvitse etsiä edes suurin piirtein oikean ikäistä ja sukupuolista henkilöä.
Toinen on mahdollistaa tuoda maahan todella suuri määrä maahanmuuttajia. Mistä niitä sitten tuodaan, on hyvä kysymys. Ainoastaan pakolaiset ja heistäkin vain osa, kaikkein köyhimmät, ovat kiinnostuneita Suomesta.
Kolmas syy on tietysti nörttien ja muiden tyhjäntoimittajien pyrkimys lypsää valtiota, mukaan lukien majoitusbisneksen halu elättää itsensä vokkeina, Niihinhän tietysti työllistyy myös suuri määrä poliittikojen sukulaisia kuluttamaan veronmaksajien varoja.
Tunnuksen muuttaminen tulee aiheuttamaan suuren määrän ongelmia pitkän aikaa muutoksen jälkeenkin. Jokaisesta selvityksestä nörttifirmat laskuttavat yhteiskunnalta ja erilaisilta toimijoilta suuret summat, pääosin verovaroja.
On vain kaksi selitystä. Toinen on rikollisuus. Uusi henkilötunnus, josta ei voi nähdä ihmiset ikää eikä sukupuolta, on helpompi väärentää ja väärinkäyttää. Vääriin papereihin ei enää tarvitse etsiä edes suurin piirtein oikean ikäistä ja sukupuolista henkilöä.
Toinen on mahdollistaa tuoda maahan todella suuri määrä maahanmuuttajia. Mistä niitä sitten tuodaan, on hyvä kysymys. Ainoastaan pakolaiset ja heistäkin vain osa, kaikkein köyhimmät, ovat kiinnostuneita Suomesta.
Kolmas syy on tietysti nörttien ja muiden tyhjäntoimittajien pyrkimys lypsää valtiota, mukaan lukien majoitusbisneksen halu elättää itsensä vokkeina, Niihinhän tietysti työllistyy myös suuri määrä poliittikojen sukulaisia kuluttamaan veronmaksajien varoja.
Tunnuksen muuttaminen tulee aiheuttamaan suuren määrän ongelmia pitkän aikaa muutoksen jälkeenkin. Jokaisesta selvityksestä nörttifirmat laskuttavat yhteiskunnalta ja erilaisilta toimijoilta suuret summat, pääosin verovaroja.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei muka numerot riitä. Iso vale! Numerot jos mitkä ovat päättymätön sarja, joka alkaa aina ykkösellä tasaluku nollan jälkeen. Päättymättä koskaan. Ei nörtit siellä asialla valtion hyväntahtoisella säestyksellä takana loppuikänsä duuneja, demarihommia siis.
Nettipersuillehan tämä tietenkin voi tulla yllätyksenä, mutta sotu-tunnuksen alkuosia on vain 365 per vuosi ja väliviivan jälkeiset nelimerkkiset osat alkavat loppua. Kyse on ihan perustason matematiikasta. Mikä onkin ehkä syy siihen miksi asia menee nettipersulta yli hilseen.
Loppuosa on vain kolmimerkkinen. Neljäs merkki on tarkistusmerkki joka on laskettu sitä edeltävistä yhdeksästä numerosta (jakojäännös).
Välimerkki ei ole aina viiva, vaan syntymävuosisadan ilmaiseva merkki, niin että ' '=1800-luku, '-'=1900-luku ja 'A'=2000-luku.
Koska useissa järjestelmissä hetu on henkilön yksilöivä avain ilman välimerkkiä (' ', '-' tai 'A') niin se tarkoittaa, että vaikkapa kaikille 3.3.1933 ja 3.3.2033 syntyneille pitää antaa erilainen kolmimerkkinen loppuosa hetuun (hetuhan jää elämään järjestelmiin, vaikka sen omistaja kuolee). Loppuosaa sitoo vielä se sääntö, että pojille se pitää olla pariton ja tytöille parillinen kolmunumeroinen luku eikä syntyvien sukupuolijakauma ole joka päivä 50/50, joten parillisia ja parittomia lukuja kuluu eri määrä per päivä.
Kovin suuri uhka lukujen loppuminen ei ole koska Suomen syntyvyysennätys per päivä on ollut 495 syntynyttä (teoriassa tähän päälle tulee muualla tuona päivänä syntyneet myöhemmin Suomen kansalaisuuden saaneet). Jos kaksi tällaista päivää sattuisi tasan 100 vuoden välein niin silloin väestörekisteri olisi ns. kusessa.
Pää tarkoitus saada hyvä järjestelmä paikattua ja typerälle kynänpyörittäjille töitä valtion organisaatioissa.
Terveisin Tampereen mies 46v.
Tarkoitin pilattua.
Ainoa syy numeroiden riitämättömyyteen on maahanmuuttajien suuri määrä jonakin vuonna. Jos jonkun ikimuitsoisen ihmeellisen lain mukaan heille pitää antaa lähes kaikille syntymäajaksi 1.1.xxxx, niin tottakai numerot loppuvat. Jos tuota ikimuistoista lakia hiukan muutettaisiin tai tulkittaisiin toisin, niin osalle voisi laittaa syntymäajaksi 2.1.xxxx. Ja jos tuokaan ei riitä, niin kyllä noita päiviä riittää koko vuodeksi.
Yksi tarkoitus on piilottaa kela ym. tukien epätasainen jakaantuminen 1.1. syntyneille.
Tämäkin tosiaan voi olla eräs syy.
Salaliittosekoilusta kärsiville hiukan hetu-faktoja:
https://www.tuomas.salste.net/doc/hetu/tunnus.html
Aivot omaava voi tuolta myös löytää perusteet sille miksi uudistusta tarvitaan.
Aivan liian pitkä ja monta liian vaikeata sanaa sisältävä teksti näiden nettihörhöjen sisäistettäväksi.
Tämän+luulisi+em.+salaliittohörhöjäkin+erityisesti+kiinnostavan:
Henkilötunnuksen+4-merkkistä+loppuosaa+käytetään+joskus+”tunnuslukuna”.+Se+on+ikävä+kyllä+heikko+tunnusluku.
Erilaisia+loppuosia+on+käytössä+27+838.+Jos+tietää+sukupuolen,+jää+vaihtoehtoja+vielä+13+919.+Satunnaisesti+arvaamalla+tällaisen+loppuosan+keksiminen+on+toki+hankalaa.+Lisätietojen+avulla+se+onnistuu+sukkelammin.
Loppuosan+arvaamista+helpottaa,+jos+tuntee+sukupuolen+lisäksi+syntymäpäivän.+Sehän+on+useinkin+julkisesti+saatavilla+oleva+tieto.+Tällöin+vaihtoehtoja+loppuosaksi+jää+maksimissaankin+vain+449:+jokin+numero+väliltä+002–899+++tarkistusmerkki.+Tuntemalla+henkilötunnusten+rakentumista+edes+auttavasti+voi+vaihtoehtoja+rajata+vieläkin+tiukemmin.+Oletetaan,+että+1900-luvun+loppupuolella+syntyneen+yksilönumero+on+tavallisesti+välillä+002–400+(vauvatilaston+mukaanhan+syntyneitä+oli+yleensä+150–250/pv).+Vaihtoehtoja+jää+vain+noin+200.+Tällöin+todennäköisyys+”salasanan”+murtumiseen+jo+yhdellä+satunnaisella+arvauksella+on+0,5+%.
Valistunut+arvaaja+ei+tietenkään+arvaa+sokkona.+Hän+aloittaa+todennäköisimmistä+numeroista+ja+jatkaa,+kunnes+osuu+kohdalle.+Tarvitaan+alle+100+arvausta,+ja+”salasana”+on+todennäköisesti+murtunut.
Jos+sukupuolen+ja+syntymäpäivän+lisäksi+pystyy+onkimaan+vielä+henkilötunnuksen+tarkistusmerkin,+jää+vaihtoehtoja+käytännössä+enää+6–8.+Henkilötunnuksen+loppuosa+on+siis+jo+melkein+paljastunut.+Tie+toisen+ihmisen+salaisiin+tietoihin+on+nyt+lähes+vapaa.+Jo+4+yrityksellä+pääsee+todennäköisesti+käsiksi+tietoihin,+jotka+on+suojattu+pelkällä+henkilötunnuksen+loppuosalla.
Ainoastaan uutta henkilötunnusta kannattavat ihmiset ovat niin typeriä, että käyttävät henkiötunnuksensa loppuosaa salasanana.
Eli ei käytännössä juuri kukaan ja hekin ovat niin typeriä, että ei toisenlainen henkilötunnus estä heitä saatamasta itseään vaikeuksiin.
Aloitus sen sijaan kartoitti erinomaisesti sen, mitä kaikkea haittaa koituu henkilötunnuksen täysin turhasta uusimisesta.
Maailma on pullollaan "typeryksiä". Siksi asioita pitääkin muuttaa, jotta typerysten typeryyksien teko vaikeutuisi.
70-luku meni jo.
Ei suinkaan vaikeaa. Minulle selvisi onnenlukuni, tähtimerkkini Kiinassa, ja horoskooppini kahdella merkillä. Terveysvärini on vihreä, joten kaiketi pitää syödä salaattia ja äänestää vihreitä. Onnenpäiväni on sunnuntai ja myöskin perjantai.
Olen syntynyt täysikuun aikana. Roomalaisen Apollon aikana myös.
Tarviikos sitä tämän enempää henkilötunnuksesta tietoja saada? Ei minun mielestä.
Taas sotketaan hyvin toiminut järjestelmä. Pakoloiset ulos suomesta niin ei tartte kajota tai muuttaa yhtään mitään sotuja.
Yli+80+%+ulkomaalaissyntyisistä+Suomen+hetun+saajista+on+syntyisin+kolmesta+maasta:+Venäjä,+Viro+ja+Ruotsi.
Juuri se sotkeminen on tarkoituskin, sillä softatalot tienaavat, laskuttamalla omien virheidensä korjaamisesta asiakkailta.
Rikolliset tietysti hyötyvät kyllä.
Nykyinen henkilötunnusjärjestelmä on aikansa elänyt. Aikoinaan riitti pelkkä luuta oven edessä pitämään ventovieraat poissa kotoa, kun isäntäväki oli muualla.
Vastaavasti ennen muinoin ei tarvinnut olla huolissaan identiteettivarkauksista tai muusta henkilön ominaisuuksiin liittyvästä häiriköinnistä.
Uuden henkilötunnuksen tulee olla kuten passin numero. Se on pelkkä yksilöivä tieto, eikä sisällä mitään henkilöön liittyvää dataa.
Passihan on henkilöllisyysdokumentti, josta selviää varsinaiset henkilötiedot. Passiin on merkitty (passin numeron lisäksi) se monien kaipaama syntymäaika, kuten myös sukupuoli. Kuvakin toki löyty – ja yllätys yllätys, myös henkilötunnus.
Mutta kun persu ei halua! Persu haluaa että kaikki on kuin 50-luvulla!
Onkin pohdittava uusien lasten tarpeellisuutta vielä kerran.
Numerot ja kirjaimet eivät noin vain lopu. Henkilötunnusuudistuksella ei oikeasti ole mikään kiire. Tässä taloudellisessa tilanteessa ei todellakaan pitäisi mennä tekemään miljoonia maksavaa uudistusta, kun rahareikiä on tarpeeksi muutenkin.
Kyse ei ole mistään merkkien riittämisestä, vaan siitä, että henkilötunnus ei ole tällä hetkellä mikään aito tunnus, koska se sisältää myös henkilötietoja.