Onko kellään tietoa, onko Taksvärkki ry julkistanut missään yhteydessä tilinpäätöstään?
Toimintaohjelmia löytyi netin puolelta, ja viittauksia 1,5Meur vuosibudjettiin. Jossakin ohjelmassa oli kymmenet tai sadat tuhannet mainittuna kyseisen tukiohjelman hintana, muttei sitä, miten tuo raha on loppupeleissä jakautunut.
Täysin epäselvää minulle osallistujana (tai sitten en) on se, mikä osuus tuosta rahasta päätyy kohteeseen suoraan saajille, mikä kuluu kyseisen yhdistyksen toimihenkilöiden kohteessa tekemään työhön ja mikä osuus jää yhdistyksen hallintoon.
Näillä näkymin meidän muksut eivät osallistu, kunnes jotain läpinäkyvyyttä löytyy.
Pitkäikäinen yhdistys, joten sikäli vähän jännää, ettei tietoja suoraan ole saatavilla.
Vinkkejä?
Taksvärkkiä pukkaa koulussa
6
144
Vastaukset
- Anonyymi
Rahat menee näissä suurimmaksi osaksi organisaatiolle. Parempi ei niille röykiomyksille anna lanttiakaan.
- Anonyymi
Sama Nenäpäiväkeräyksen suhteen! Jos ei kerätä kotimaan kohteisiin, ei tarvitse kerjätä pohjattomaan kaivoonkaan!! Ei anneta kalaa, vaan onki, niin oppivat itse hoitamaan asiansa!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama Nenäpäiväkeräyksen suhteen! Jos ei kerätä kotimaan kohteisiin, ei tarvitse kerjätä pohjattomaan kaivoonkaan!! Ei anneta kalaa, vaan onki, niin oppivat itse hoitamaan asiansa!!
Täysin samaa mieltä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysin samaa mieltä!
Juuri näin! Nenäpäivärahat Suomeen!
- Anonyymi
Suosittelen esim. tätä kotimaan kohdetta:
https://www.mll.fi/tue-tyotamme/lahjoita/kertalahjoitus
Voit valita kohteen, jolla tuetaan lapsia.- Anonyymi
Vanhustenhuolto meillä rahanpuutteen vuoksi retuperällä! Pari miljoonaa heitettiin kankkulan kaivoon muualle!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3604286Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1443739KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti882608Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei122236Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181818- 1191808
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095