Nimimerkille RaamattuOnTotuus

Anonyymi

Oisitko ystävällinen ja lukisit tän tutkimuksen? Musta tässä selvästi sanotaan, että kontrolli epigeneettisen säätelyn taustalla on usein geneettisissä muutoksissa. Eli DNA sekvenssit kontrolloivat paljon epigeneettistä säätelyä. Jos tosiaan viittisit lukea kokonaan ton tutkimuksen ennen ku kommentoit mitään.

https://www.nature.com/articles/s41525-020-00145-w

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DNA:n metylaatiomarkkerit (CH3) kiinnittyvät enimmäkseen sytosiiniemäksiin. Metyloitunut sytosiini on altis vaihtumaan tymiiniksi deaminaatiossa eikä korjausentsyymi glykosylaasi korjaa tällaista vaihdosta erityisesti jos solu ehtii replikoitua. Seurauksena on C>T vaihdos ja jotta DNA:n kielioppi olisi kunnossa, vaihtaa solun mekanismit vastinjuosteen guaniinin adeniiniksi. Näin siis GC-pari vaihtuu AT-pariksi. Tämä on yleisin geneettinen vaihdos kaikissa aitotumaisissa eliöissä ja sen on arvioitu olevan jopa 20 kertaa yleisempi kuin ns. satunnainen vaihdos (mutaatio) esim. kopiointivirheen seurauksena. On siis perusteltua sanoa, että epigeneettiset modifikaatiot altistavat genomin GC>AT -vaihdoksille. Solu käyttää metyloituneita CpG-pareja (p=phosphate) epigeneettisinä informaatioprofiileina ja markkereina. Jopa yksittäisellä CpG-parilla voi olla epigeneettinen markkeri- tai säätelytehtävä. Tärkeimpiä säätelyalueita ovat kuitenkin CpG-saarekkeet, eli DNA:n alueet, joissa on runsaasti CpG-pareja toisiaan lähekkäin. Näitä solu käyttää mm. transkription promoottoreina, jotka toimivat transkription aloituskohtina. Yhtä geenituotetta kohden voi olla useita promoottoreita eli puolilla genomia, eli kyse on ns. multiple transcription start site -promoottoreista. Solu siis valitsee epigeneettisten mekanismien avulla genomista sellaisia kelvollisia DNA-jaksoja, joita voi käyttää geenituotteiden eli RNA-molekyylien valmistukseen. Tämä ymmärrys vahvistaa käsitystä passiivisesta DNA:sta. Myös koko geenikäsite tulisi määritellä uudelleen.

      Jos promoottorialue tai muuhun säätelytehtävään tarkoitettu CpG-saareke menettää runsaasti CG-pareja, on selvää, ettei transkriptio toimi, kuten sen on suunniteltu toimivan. Tämä johtaa usein sairauksiin tai erilaisiin häiriöihin. CpG-alueita solu käyttää toisinaan myös DNA:n vaimentamiseen (esim. endogeeniset retrovirukset) ja jos tuo vaimennus epäonnistuu, voi viruksen DNA:ta päätyä transkriptioon.

      • Anonyymi

        Kuugle-tohtori taas vauhdissa.

        Missä vakavasti otettavissa tiedejulkaisuissa (mm. Science, Nature) näitä sinun "tutkimuksiasi" on julkaistu?

        Ja mistä yliopistosta sinulla olikaan biologian tutkinto?

        PS. kannattaa käyttää hakusanoja "Why do people laugh at creationists".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuugle-tohtori taas vauhdissa.

        Missä vakavasti otettavissa tiedejulkaisuissa (mm. Science, Nature) näitä sinun "tutkimuksiasi" on julkaistu?

        Ja mistä yliopistosta sinulla olikaan biologian tutkinto?

        PS. kannattaa käyttää hakusanoja "Why do people laugh at creationists".

        Niuvanniemen hihhulistisestä eristyssellistä saamansa tutkimuksen mukaan
        ja hän sai Mensan testistä täydet 10 pistettä kun kirjoitti nimensä oikein
        "Novak" - kun uskoo olevansa Jumala.
        Jyri nauraa tälle rotalle.


      • "Solu siis valitsee..."

        Mikä mekanismi siinä solussa valitsee?


      • Anonyymi

        Älä kirjoita aiheesta josta et tiedä mitään RoT.


    • Anonyymi

      Kretut ovat harhaantuneet uskossaan pahasti alkaessaan kuvitella, että kehon toimintoja muka ohjailisivat jotkin kemialliset prosessit 🤭

      Eikö ihminen sitten olekaan henkiolento ja ruumis pelkkää kuollutta ainetta? Solujenhan täytyisi olla kuolleita kuin kivi ellei niitä ohjaisi henki!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      105
      8257
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      112
      5774
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      56
      5246
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5206
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3861
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3041
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2757
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2558
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2532
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2501
    Aihe