" luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. " (1. Kor. 2:14)
Yllä oleva Raamatun profetia toteutuu silmiemme edessä. Tuskin kukaan osaisi riittävillä sanoilla kuvailla perisynnin turmeluksen aiheuttamaa pimeyttä, joka kietoo ja vangitsee ilman Jumalan Hengen valaisemista vaeltavan ihmisen orjakseen. Sillä kuka taitaisi luetella kaiken sen jumalattomuuden ja pahuuden jossa me ihmiskunta elämme hamasta syntymästämme saakka!
Mutta tutkikaamme ja nähkäämme, että vieläkin syvempi on sydämen suuri pimeys joka syvältä helvetin syvyydestä kumpuaa. Yhtäkään tekoa suurempi on se syntymälahjana ihmisessä oleva ominaisuus, paha taipumus jota kutsutaan perisynniksi, jonka vallassa ihminen syntyy tähän syntiseen maailmaan, tehdäkseen elämänsä jokaisena päivänä niin paljon pahaa kuin voi ja uskaltaa. Jopa ihmisen nekin teot, joita hän pitää hyvänä, ovat kuin inhottava saastainen vaate, itsekkyyden, ahneuden ja omankunnian pyytöä!
Ajattelisihan jo tämän riittävän, olevan kylliksi, mutta miten onkaan? Ei synnin mitta tule täyteen, vaan hän pystyttää vielä kaiken tämän jälkeen omavanhurskauttaan ja kuvittelee pahoilla teoillaan, joita kuvittelee hyviksi- tulevansa ansiolliseksi Kaikkivaltiaan edessä ja Jumalan olevan velkapää palkitsemaan pahantekijää.
Ihmistä ei paranna vaikka hänet lyötäisiin yhdellä iskulla, maahan kuoliaaksi. Ei hän sittenkään parane, niin suuri on synnin voima! Se riippuu kiinni synnintekijässä kuin haamo eikä irrota otettaan kuolemassakaan vaan synnit seuraavat ja raskauttavat sielua toisella puolellakin sillä Jumalan lakia ei voi paeta mihinkään. Ei edes Tuonelassa ihminen ole päässyt velastaan eikä syyllisyyttä pyyhitä pois.
Tämän kaiken tajutessaan tulisi ihmisen paeta Kristuksen armotyön turviin, uskomaan synnit anteeksi ja tekemän aidon kokosydämisen parannuksen.
Mutta jos ei, niin viimeisenä päivänä, jolloin Kristus on saapuva kunniassaan tuomitsemaan eläviä ja kuolleita, ihmisellä ei ole pakopaikkaa. Jokainen elämän päivä, jokainen jo unohtamammekin synti on kirjoitettu kirjaan.
Kunpa me ihmiset vielä armonaikana ymmärtäisimme mikä rauhaamme sopii?
Epäuskon pimeydessä
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Minä en tee pahaa, koska olen ateisti.
- Anonyymi
Minä en tee pahaa koska uskon Karmaan ja reinkarnaatioon. Kaikki heijastuu takaisin, hyväkin heijastuu. Jopa ajatus heijastuu.
- Anonyymi
<<...LUONNOLLINEN ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus...<<
Kerrankin Paavali puhuu oikein. Minä en tiedä mistä ovat syntyneet ne luonnottomat ihmiset, joilla on niin musta sielu, että heille Jumalakin on niin karmean kiero ja katala, että päästää saatanan paratiisiin houkuttelemaan omaksi kuvakseen tekemäänsä viatonta ihmistä. Koko ajatuskin on täysin luonnoton. - Anonyymi
<<Mutta tutkikaamme ja nähkäämme, että vieläkin syvempi on sydämen suuri pimeys joka syvältä helvetin syvyydestä kumpuaa.<<
Pitää huomioida, että tämä nyt koskee vain näitä luonnottomia ihmisiä - en tiedä mistä he tulevat ja ovatko he ihimisiä ollenkaan, kun ovat näin käsittämättömän pahoja, ja vaikea uskoa, että heitä nyt ainakaan uskovaisten ulkopuolelta löytyisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1568345KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4337428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei713831Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521503522Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1112998Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512567- 1262016
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530