Onko kukaan törmäänyt valkoiseen Volvoon suomen rekisterikilvillä jossa kaksi Italialaista miestä, ovat olevinaan lahjoittamassa vanhuksille takkeja muta yksi takki pitäisi maksaa....kiertelevät huijaamassa vanhuksia?
Huijarit liikkeellä
3
158
Vastaukset
- Anonyymi
Aiemmin noita liikkui Turun suunnalla Piikkiössä.
Kaveri osti kaksi takkia, toisen sopivan ja toisen liian iso. Hän antoi ison minulle. Se oli sopiva, mutta vetoketju hajosi melkein heti. Ei taatusti ollut oikeaa nahkaa nuo takit. Taisi saada halvalla, ehkä 50€ yhteensä.
Joskus esiintyy italialaisina esiintyviä työkalujen ja romukoneiden kauppiaita. Ovat uuden näköisiä, ilmeisesti kiinalaisia toivottomia aggregaatteja, joissa on vikaa. Voidaan kaupata kalliimman merkin laatulaitteina. Tarina on sama. Ovat tulossa työkalumessuilta vaikka Helsingistä, ja heidä kannata olla myymättä esittelylaitteitaan, koska palaavat lentokoneella takaisin Italiaan. Kerran laitoin kauppiaan suomalaisen rek.numeron muistiin. Se oli autovuokraamon auto.
Joskus myynnissä on ollut myös ruokailuvälinesarjoja, siis veistä, haarukkaa yms.
Siihen aikaan sai vielä ilmaiseksi Trafilta tietoja. Nyt pelästyivät ja tiedot ajoneuvoista ovat niukempia. Taitaa kaikki tällaiset tiedonannot olla ulkoistettu. - Anonyymi
Etelänpänä noiden huijaukset ei onnistu joten täältä löysivät otollisen työmaan. Vuosikausiahan nuo ovat samoinen tarinoineen pyörineet ympäri Suomea. Voi siinä maksun yhteydessä kadota jotain muutakin. Käsihän on nopeampi kuin hölmön silmä.
- Anonyymi
Varoitukseni ei liity mitenkään keskustelun aloituksen aiheeseen, mutta mainitsen silti:
https://www.kukasoitti.com/0400626602.html
Huomatkaa kommentit sivun alaosassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006404
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283210Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46979Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869