Huijarit liikkeellä

Anonyymi

Onko kukaan törmäänyt valkoiseen Volvoon suomen rekisterikilvillä jossa kaksi Italialaista miestä, ovat olevinaan lahjoittamassa vanhuksille takkeja muta yksi takki pitäisi maksaa....kiertelevät huijaamassa vanhuksia?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aiemmin noita liikkui Turun suunnalla Piikkiössä.
      Kaveri osti kaksi takkia, toisen sopivan ja toisen liian iso. Hän antoi ison minulle. Se oli sopiva, mutta vetoketju hajosi melkein heti. Ei taatusti ollut oikeaa nahkaa nuo takit. Taisi saada halvalla, ehkä 50€ yhteensä.

      Joskus esiintyy italialaisina esiintyviä työkalujen ja romukoneiden kauppiaita. Ovat uuden näköisiä, ilmeisesti kiinalaisia toivottomia aggregaatteja, joissa on vikaa. Voidaan kaupata kalliimman merkin laatulaitteina. Tarina on sama. Ovat tulossa työkalumessuilta vaikka Helsingistä, ja heidä kannata olla myymättä esittelylaitteitaan, koska palaavat lentokoneella takaisin Italiaan. Kerran laitoin kauppiaan suomalaisen rek.numeron muistiin. Se oli autovuokraamon auto.
      Joskus myynnissä on ollut myös ruokailuvälinesarjoja, siis veistä, haarukkaa yms.
      Siihen aikaan sai vielä ilmaiseksi Trafilta tietoja. Nyt pelästyivät ja tiedot ajoneuvoista ovat niukempia. Taitaa kaikki tällaiset tiedonannot olla ulkoistettu.

    • Anonyymi

      Etelänpänä noiden huijaukset ei onnistu joten täältä löysivät otollisen työmaan. Vuosikausiahan nuo ovat samoinen tarinoineen pyörineet ympäri Suomea. Voi siinä maksun yhteydessä kadota jotain muutakin. Käsihän on nopeampi kuin hölmön silmä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      27
      2011
    2. En halua miestä joka

      Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll
      Ikävä
      264
      1766
    3. Keskisarja todettiin rasistiksi

      Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän
      Maailman menoa
      442
      1585
    4. Mitähän tapahtuisi?

      Jos meidät tiputettaisiin tunniksi samaan huoneeseen kaksin? 😏
      Ikävä
      140
      1537
    5. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      27
      1483
    6. Yllättyisit miten iso, paksu ja esteettisesti kaunis minulla on!

      Haluaisin tehdä sillä vaikutuksen sinuun ihana nainen. ❤️❤️🧡💛💚
      Tunteet
      14
      1369
    7. Olitkohan koskaan

      yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos
      Ikävä
      86
      1119
    8. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      281
      975
    9. Ensitreffit alttarilla: Heti outo ratkaisu uusilta asiantuntijoilta: "On tehty reippaitakin..."

      Ensitreffit alttarilla uudistui ja mukana on kaksi uutta asiantuntijaa: Joonas Pesonen ja Iida Mäkikallio. Kari Kanala j
      Ensitreffit alttarilla
      13
      947
    10. Etkö muka halua

      Et nähdään.
      Ikävä
      89
      947
    Aihe