Hangolle ruokaa!

Anonyymi

Hanhet vievät elinkeinon ja aiheuttavat verotulojen laskua, niin valtion kannattaa vihreiden mielestä alkaa ruokkimaan niitä. Täällä on ihmisiä, jotka näkee nälkää ja rahaa käytettäisiin haitta hanhien ruokkimisiin. Onko järkee, vai ei?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietitään. Hanhet eivät jätä tulematta tänne, vaikka emme haluaisi niiden tulevan. Kun ne tulevat, ne syövät. Jos kaikki niille kelpaava ruoka on pelloilla, jotka on tarkoitettu ihan muuhun asiaan, niin ne syövät juuri niiltä pelloilta. Taloudellisista tappioista on puhuttu paljon. Jos sen sijaan niillä on ruokaa muuallakin, ne syövät muualtakin.

      Tälläkin hetkellä niitä hätistellään, ammutaankin, mutta määrä on suuri ja ne palaavat syömään sinne, missä ruokaa on. Jos jatkossa on paikkoja, mistä niitä ei hätistellä, ne suosivat näitä paikkoja, kuten muuallakin.

      Näinhän se äärimmilleen yksinkertaistettuna menee. Riittää sitten naudoille ruokaa, että nälkää näkevät ihmiset saavat lihaa.

    • Anonyymi

      Järkee olisi tehdä pelto jonkun purettavan talon tontille. Siinä lähtisi hanhet ja talo-ongelmat samantien taivaisin :D
      t. avaaja

    • Anonyymi

      Onko Hangossa nälänhätä? Naantalistahan se jalostamo lopetetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      21
      6110
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5742
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3739
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3732
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1494
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1417
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1332
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1139
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1123
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1107
    Aihe