Dat Autohus Bockel Saksa

Onko kokemuksia kyseisestä autoliikkeestä?Ois tarkoitus kesällä lähtä tutustuun.
114998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

itse reisuun ja ko. liikkeeseen, saat kyllä sitten kokemuksia.

Näillä toisten kokemuksilla ei ole mitään merkitystä.

Äänestä
  • Olen käynyt jo pari autoa hakemassa etelä saksasta. oisin vaan ystävällisesti kyselly liikkeestä...

    Äänestä

Se on asiallinen firma, kaupat tehdään ota - tai jätä periaatteella, tinkiä ei voi, joudut maksamaan hinnassa olevat sentitkin, autot ovat sitä mitä luvataan ( ex leasingautoja) ja hyväkuntoisia, kilometrit pitävät paikkansa, myyjillä on kaikenaikaa hitonmoinen kiire, joten voit joutua odottelemaan vuoroasi , koeajomahdollisuutta ei ole, autoille tehdään kuntotesti läheisessä "autotohtorissa", saat raportin mukaasi, siinä on mainittu kaikki pienetkin viat,

Äänestä
  • Mikä on nettohinta ja "incl vat" hinta, veroton ja verollinen hinta? Onhan nuo selvästi halvempia kuin muut vastaavat, mikä jekku niissä on? Esim. -01 525 tourinki 132 tkm: incl. VAT
    13.450, Net.11.595,-

    Äänestä

  • pasi kirjoitti:

    Mikä on nettohinta ja "incl vat" hinta, veroton ja verollinen hinta? Onhan nuo selvästi halvempia kuin muut vastaavat, mikä jekku niissä on? Esim. -01 525 tourinki 132 tkm: incl. VAT
    13.450, Net.11.595,-

    Se pienempi hinta on ilman saksan ALV,tä
    (MwsT 16%) Ja se isompi hinta luonnollisesti tuon sisältää ALV,n.

    Jos viet Auton EU,n ulkopuolelle niin auto kannattaa tietysti ostaa ilman veroa, mutta esim, Suomeen tuotaessa ei kannata "vaihtaa" Saksan 16 % veroa Suomen 22% ,n veroon. Joten osta se auto veroineen, tulee halvemmaksi !

    Äänestä

tuntuu vaan aikas kalliilta noi hinnat....

Äänestä
  • Ekös se ole vanha totuus ettei halvalla saa hyvää. Myytävät autot on kyllä mielestäni hieman halvempia kuin merkkiliikkeiden vastaavat. Ja liikkeen politiikkaa tuntuu oleva että ne myydään semmoisina kuin ne ovat.

    Harmittaa aina iänikuinen marina hankintahinnan kalleudesta. Monasti siinä kuitenkin loppujen lopuksi säästää sekä harmeja että rahaa, kun ei osta autoa halvimmasta neljänneksestä.

    Äänestä

  • oletus kirjoitti:

    Ekös se ole vanha totuus ettei halvalla saa hyvää. Myytävät autot on kyllä mielestäni hieman halvempia kuin merkkiliikkeiden vastaavat. Ja liikkeen politiikkaa tuntuu oleva että ne myydään semmoisina kuin ne ovat.

    Harmittaa aina iänikuinen marina hankintahinnan kalleudesta. Monasti siinä kuitenkin loppujen lopuksi säästää sekä harmeja että rahaa, kun ei osta autoa halvimmasta neljänneksestä.

    No niin, Autohuussin autot eivät ole ollenkaan niin hyviä kuin väitetään, kannaattaa mennä itse paikan päälle katsomaan..

    Äänestä

Hain Autohusista tammikuussa Volvo V70:sen, vm 2002. Autohusin autot ovat siistissä kunnossa ja homma toimii. Saat siirtokilvet suoraan paikan päältä. Varaa käteistä mukaan, niin paperihommat hoituu n. puolessa tunnissa. Huvittaa, kun Volvo S80 Classicia mainostetaan kaikkien aikojen parhaiten varusteltuna Volvona. Multa ei puutu kuin bixenonit ja joku otsonimuunnin, muuten kuta kuinkin samat releet.
Se autojen määrä hämmästytti ensikertalaisen.

Äänestä

olen tuonut ko liikkeestä n.200 kpl, kaikki autot ovat olleet ok.ja suosittelen ko liikettä

hessu.

Äänestä

Mielenkiintoista!
Avaa asiaa hieman, sillä minua kiinnostaa, toitko ne kaikki yksitellen vai kerralla?
Kysyn siksi, koska olen itse takavuosina kerran kiertänyt niitä autokenttiä.
Keskeistä tässä on se, että myytävät autot ovat uudehkoja ja olivat ainakin
silloin lähes malleittain ja automerkeittäin vierekkäin esillä.
Merkittävää on, että autoja säilytettiin ulkosalla.
Autoja ei juurikaan ahtauden vuoksi voinut koeajaa, eivätkä ne olleet kilvissä.
Kaikki eivät ainakaan olleet myyntikuntoisia, sillä lähes jokaista olisi tavalla
tai toisella pitänyt sieltä sun täältä vähän "paikata", joka olisi kyllä käynyt
työstä ja vaatinut toimitiloja ja henkilökuntaa, mikäli työtä ammattimaisesti
olisi harrastanut.
Mikäli toimintaan saadaan tarpeeksi volyymia, niitä autoja voi jo tuoda rekas-
sakin, ei se kuljettaminen niin kallis meroerä ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakeen kirjoitti:

Onko kokemuksia kyseisestä autoliikkeestä?Ois tarkoitus kesällä lähtä tutustuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu