Toimittaja-kirjalija Jessikka Arolle myönnetyn rohkeutta korostavan palkinnon perumisen taustalla olivat Aron tviitit, joissa hän kritisoi presidentti Donald Trumpia. Asia selviää Yhdysvaltain ulkoministeriön sisäisestä selvityksestä.
International Women of Courage -palkinto myönnettiin Jessikka Arolle hänen työstään venäläisten disinformaatiokampanjoiden paljastamiseksi. Työnsä johdosta Aro joutui pitkäkestoisen ja ankaran vihakampanjan kohteeksi.
Palkinnon alkuperäisestä myöntämisestä Arolle päätti ulkoministeri Mike Pompeo maan Suomen suurlähetystön suosituksen perusteella.
Ulkoministeriö sai kuitenkin tietää Aron tviiteistä ennen palkinnon jakamista ja päätti perua sen myöntämisen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/selvitys-jessikka-aron-palkinto-peruttiin-trumpia-kritisoivien-tviittien-takia-yhdysvaltain-ulkoministerio-valehteli-perumisen-oikeista-syista/7936242
International Women of Courage -palkinto myönnettiin Jessikka Arolle hänen työstään venäläisten disinformaatiokampanjoiden paljastamiseksi. Työnsä johdosta Aro joutui pitkäkestoisen ja ankaran vihakampanjan kohteeksi.
Palkinnon alkuperäisestä myöntämisestä Arolle päätti ulkoministeri Mike Pompeo maan Suomen suurlähetystön suosituksen perusteella.
Ulkoministeriö sai kuitenkin tietää Aron tviiteistä ennen palkinnon jakamista ja päätti perua sen myöntämisen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/selvitys-jessikka-aron-palkinto-peruttiin-trumpia-kritisoivien-tviittien-takia-yhdysvaltain-ulkoministerio-valehteli-perumisen-oikeista-syista/7936242
Vastaukset 95
Vanhimmat
Järki voi voittaa Pohjois-Amerikassakin. Voi tätä ilon ja riemun päivää!
Miksi sen piti Trumpia alka haukkuun vaikka sen agenda oli venäjän touhujen kaiveleminen?
Tyhmästä päästä saa kärsiä.
Kai siksi, kun Trump ja Putin ovat kuin paita ja perse.
Ei nyt sentään noin. Putin vain omistaa Trumpin.
"Voi tätä ilon ja onnen päivää". Pidätkö sinä "kansankynttilä" Trumpia hyvänä suurvallan presidenttinä?
Päinvastoin. Yhdessä Borin Jonsonin kanssa he ovat aasikaksikko, joille maailma nauraa makeasti.
Roskaa. Eipä ole Putinia paljon näkynyt kansainvälisissä päättäjien tapaamisissa. Ai miksi? Koska Trump ajoi Putinin sivuraiteelle. Aika paljon hallaa se paita tekee perseelle.
Niinpä!
Sitä kun on kunnon annos vauhtia päässä niin siinä saattaa harkintakyky pettää.
Tästä liiallisesta vauhdista omassa päässä syntyi vähitellen varsin pulmallinen ongelma Suomi 24:n sensuroijille.
Siis joo, jollakin on varaa paukutella henkseleitään...
Vastuulla jäänyt koulu kesken, näemmä.
Trump häntäkärpäsenä. Ilmankos kävi kuten kävi.
On tullut reippaasti hajurakoa Putinin ja Trumpin välille.
Jenkit on kuitenkin sivistysvaltio.
Taisi olla kamoissa jälleen.
Voi että olen iloinen
Eipä se trollien paljastus eposkaan tutkimuksellisesti mitään suitsutusta saanut.
Mitä trolleja ja missä?
Taitaa olla harhaluuloja koko trollipolli?
Ihan oikein ettei typerys saanut palkintoa.
Palkinto olikin huvittava. Maailmassa on kasapäin kyvykkäitä toimittajia ja muuta väkeä joka tutkii, tietää saman ja enemmän millä tuo tyttönen ratsasti. Miksi hän yleensä sai julkisuutta?
Faktantarkistus pysähdyttää Jessikan uran.
Aivan oikein, sillä kukapa odottaisi kyläkutsua jos olisi ensin haukkunut isännän.
Trumpetit eivät kestä totuuta vain toivat niin kuin pikkukakarat.
toimivat.
Trump on raukka.
Se on sille aivan oikein T:hiihtäjä 47 härmästä
Kauniisti on puettu sanoiksi JA:n rikkonainen elämä tuossa tarinassa
Korona vilkku vilkkuu korona vilkku vilkkuu korona vilkku vilkkuu
Kiva sekstinen lataus aamulle harvoin näkee näin hyviä juttuja täällä S24:llä
kuuuuumaaaaa
Varo ettei mene sukset ristiin. Ihan äskettäin vielä kehuit Trumpia ja haukuit Jessikkaa
Joko olet päättänyt, oletko Trumpin puolella vai Jessukkan puolella?
Kysymys on tarkoitus kohdistaa Härmän hiihtäjälle, joka tykkääTrumpista mutta solvaa Jessikka.
Mutta kommentit menevät ihan Nurinperin porin.
Ai, Jessikkan elämäntarinako nyt purkautumassa?
Matalafrekvenssistä, vähän vaikeasti kuultavaa...
Trump ei ollut missään tekemisissä jesikka Aron kanssa. Muut diplomaatit siihen rahalahjoitukseen puuttuivat.
Toivottavasti jesikka-parka on toipunut stressistään ja jaksaa puurtaa oikeusjuttujensa kanssa. Siinä ohessa hän voisi saada edes opintonsa loppuun vaikka vaan kandin tasolle.
Hammasremonttikin tulisi tarpeeseen...
Jessikka Aron käsitykset idän trolleista on tuulesta temmattuja satuja ja korostavat ainoastaan hänen omia mielenterveydellisiä häiriöitä, joista paranoidiset harhaluuloisuushäiriöt eivät ole niitä ensimmäisiä
Tuossa lienee iso annos totuutta.
Elämän meriitti jopa valkoinen talo tietää hänen mielenterveysongelmat. Onko maaimassa enää paikkaa missä hän voisi olla edes tunnin ilman että hänet tunnistetaan "siksi kaheliksi"
Jos tiputettaissi keskelle Saharaa, voisi hetki mennä.
Saharassakin kamelit tunnistaisivat heti ja nauraisivat
On taas pietarin trollit vauhdissa.
Kauheita juttuja meidän luokalla on homoi mutta ope ja äitikin sano että homoja ei saa tuijottaa tai osoittaa sormella
- Pikku-Silja -
Oli syytäkin perua
Jep. Trumpin hallinnon aiheuttama peruminen on hieno meriitti Arolle.
Mutta toisaalta :faktantarkastus pysähdyttää Aron uran toimittajana.
Oli virhe jo alunperin myöntää palkintoa tälle idiootille.
..ko. toimittajaa jaksaa jahdata paviaanimporukka suomesta. On käsittämätöntä, että jatkuva mielisairas ahdistelu saa jatkua vuodesta toiseen..
QANON ja paviaaniporukka? Mitä mielikuvia syntyy?
Naton trolli MOKASI! 😁
Kuinka v*tun tyhmä pitää olla, että kuvittelee Venäjän nettihäirinnän keskittyvän yhteen rakennukseen Pietarissa? 😂
Jessikka Aro on!
Täällä nämä öyhöttäjät paljastavat korttinsa. Palvovat venäläistä virtuaalisotaa ja narsistista setä-samia. Niidenkö tarkoitusperät ovat kauniita ja puhtaita. No ne ovat arjalaispuhtoisia.
Milloinka totuuden puhujia on rakastettu. Eivätkö nämä käsikädessä totalitarismia palvovat puusilmät tajua, että toimittajan tehtävä on puhua totta ja ottaa selvää.
Se ei sovellu kovaa kuria ja verta janoaville tollikoille. Ja mikä hupaisinta, jos poliisivaltio syntyisi, nämä räkätollikat olisivat ensimmäisinä rautasaappaan alla poljettavina.
Räkätollikoita on hiukan vaikea sijoittaa mihinkään arkistokaappiin.
Olisiko kyse ihmisryhmästä, jota olen mielessäni ajatellut tuuliviireiksi.
Antti Herlin sai sitten puhtaat paperit vuoden 2016 operaatioistaan.
Tuli vain mieleen, en tiedä liittyykö aiheeseen mitenkään, että onko tutkittu amfetamiinin pitkäaikaisen käytön vaikutuksia aivoihin ja lisääkö se esimerkiksi harhoja?
Jessika on poliittinen toimittaja ja propagandisti. Tuo rohkeuspalkinto on puhtaasti poliittinen palkinto. Politiikassa pitää osata pelata korttinsa oikein. Jessika ei osannut. Jäi Musta-Pekka käteen.
Onko Aron kirja Venäjän trolleista ollut myyntimenestys? Ainakin mainosta teos sai jopa Ylen tasolla. Onko Jesikka Aro palkittu poliittisesta kirjastaan, onko hän nyt tietokirja-Finlandia -palkinnossa mukana?
Kovin hiljainen on mediakin ollut kirjan julkaisun jälkeen. Ehkä Ahon kannattaisi suorittaa ne kesken jääneet yliopisto-opintonsa loppuun, niin osaisi kirjoitella paremmin ja hoidella oikeusjuttujaankin järkevämmin. Yleinen sivistystaso kuuluu toimittajallekin jopa Ylen palveluksessa.
Joko Yleltä on joku vastannut usein toistettuun kysymykseen:
MIKSI HE MAKSAVAT JA:n oikeudenkäyntikuluja???
Kaikki ovat yhtä tietämättömiä, eller hur?
Niille on kuulemma kiusaaminen ja sananvapaus sama asia!
Yle ja Jessikan käräjöinti maksut?
Ristiriita kuullussa infossa lukitsee korvat.
Hopeakellon kilahdus varoittaa ihan eri tasolla.
Minkä kokosesta summasta oli kyse?
Trolli-bimbolle näytti kaikki mahdolliselta, kun osasi vedellä oikeista naruista niin sai hyväksyntää ja päänsilitystä.
Ei ollut niin väliä kuinka sekapäisiä kirjoitteli ja puhui, propagandassa isot valeet onkin parhaita. Eli tietämätön enemmistö ei usko että joku voisi ihan tyhjästä vetää sellaisia juttuja.
Mutta joku roti on ymmärrettävä pitää. Valtias valitsee hovinarrit, sellaiseksi ei voi hyödyllinen idiooti itse alkaa noin vain.
No, kerrankos sitä menee kysi päähän varsinkin kun on sitä kystä kyllin.
"propagandassa isot valeet onkin parhaita"
Hakematta tulee mieleen miten Molari sotkeutui tähän naiseen niinkin pahasti että tuli isoja ikäviä seurauksia.
Kumpi on uhri, Molari vai Aro?
antakaa sille 1- ilmainen opiaattipilleri
Jessikka Aro kosti Trumpille jahänen esti uudelleenvalinnan. Kaikki maailman toimittajat tulivat auttamaan ilomielin.
Johan pomppas. Oikein digiloikka. Eli rata on vapaa.
On kuitenkin faktaa. Seuraa uutisia!
Kyllä, kyllä, kyllä...
Suomi 24:n sensuroijien ongelmaksi tuli taas tänään tuo jälkimmäinen toteamus: rata on vapaa.
Jos Jessikka Aro olisi saanut pitää palkintonsa, Trump olisi voittanut vaalit. Tämä on fakta. Jos olette eri mieltä, näyttäkää todisteet.
Trump on suututtanut rikollisilla teoillaan satoja muitakin "Jessikka Aroja".
Trumpin kyydistä pudonneet ja kyydissä mukana olijat ovat saavuttamaasa saman tason: pohjakosketus!
Anna linkki, muuten vale!
Miksi toistat tuota linkki-lausettasi jatkuvasti kaikkialla? Seura itse uutisia.
Trump hävisi vaalit 306-232. Onko jotain epäselvää? Trump olisi tietysti voittanut vaalit, jos hän ei olisi varastanut palkintoa. Itsestään selvää kaikille muille paitsi sinulle.
Biden ei varastanut mitään eikä valehdellut kertaakaan. Ja voitti vaalit ylivoimaisesti. Yksinkertaista.
Tästä olemme samaa mieltä.
Trump on valehdellut yli 10000 kertaa ja varastanut miljardeja. Oletko vielä samaa mieltä?
Olen. Trump on tehnyt paljon muutakin pahempaa. Todellinen moniosaaja.
Kyllä tuota linkki lausetta paljon näki tietyissä väittelyissä.
Minäkin jo toisen kerran käytin sitä.
En muista, mihin keskusteluun sohaisin sen ensimmäisen kerran.
'kaikille muille' (!)...... Hi
Jossittelija voittaa, vai kuinka, eller hur?
Faktantarkistaja juuttuu fiktioon.
Jessikka Aro ei pystynyt mitenkään vaikuttamaan USA:n presidentinvaaleihin. Ainoa vaikutus vaaleilla oli siihen että nyt myös maan turvallisuustaso pingottuu huippuunsa ja viimeistään nyt näinkin vakavista mielenterveysongelmista kärsivällä kuin Arolla ei ole mitään asiaa enää maahan, rajavalvonta ja marshallit ovat valvonnassa aivan eri tasolla kuin ennen.
Aro on muuten edelleen valkoisen talon mustalla listalla koodeilla jotka ova tulkittavissa suomeksi "turvallisuusuhka" "uhka yhdysvalloille", eikä akka siltä listalta poistu koskaan.
Voipi olla että Aro käännytetään jo lentokoneesta pois kun seuraavan kerran pyrkii maahan, kasvot on helppo tunnistaa vaikka olisi kaksi koronamaskia päälleikkäin
Tapaus osoittaa, ettei Jessika Aron älykkyysosamäärä liene siellä keskiarvon paremmalla puolella. Kaikkihan tietävät ettei trumpin monissakaan tekemisissä ole järjen häivääkään, mutta sen sanominen ei ole aron tehtävälistalla.
Yhdysvalloilla on historiastaan johtuen erittäin herkkä suhde etnisyyksiin ja kansallisuuksiin. Ja yhtä kärkäs tarve voimallisestikin löytää käyttökelpoisia vihollisuuksia. Tässä ristiallokossa on ajoittain pakko käyttää ilmaisuja jotka kiteyttävät laajennetun viholliskuvan esim. johonkin kansaan loukkaamatta niitä saman etnisyyden omaavia, jotka ovat kuitenkin yhdysvaltojen kansalaisia. Esimerkiksi vaikkapa kiinalaisten suhteen tilanne on tällä hetkellä haasteellinen.
Yhdysvaltojen ulkovaikutus-organisaatioille Aro on pelkkä työkalu. Hyödyllinen. kunhan täyttää tarkasti hänelle määrätyn roolin. Vaikka trumppi on mitä on, niin propagandapyssyn tehtävä ei ole hyökätä Yhdysvaltojen istuvaa presidenttiä vastaan. Sellainen pyssy on "loose gun" johon ei voi enää luottaa.
Koirahan on hyvä, jos se haukkuu naapurin juopon isännän tämän palatessa ryyppyreissultaan. Mutta koira joka ärhentelee omalle humalaiselle isännälleen, saattaa helposti tulla lopetetuksi.
Trump siis vain istuu ei tee mitään?
Aro on Pietarin trolleille paha paikka, kun he eivät pärjää älyssä edes apinalle.
👍🙏👍
Niin, niin, puolison ilmavaivat!
Tuo nyt on taas näitä idioottien avustuksia.
Pieni kertaus epätietoisille:
Jos Jessikka Aro olisi saanut pitää palkintonsa, Trump olisi voittanut vaalit. Tämä on fakta. Jos olette eri mieltä, näyttäkää todisteet.
Pikkujutut ratkaisevat, jos niitä on riittävän paljon. Muistakaa tämä.
Lisää tuollaista oikeaa journalismia oikeaa asioihin perehtymistä , hienoa että on osaamista ja perehtymistä vaikkei se kaikkien persunahalle sovikaan totuus.
Persunahka? Varsin suorasukainen kannanotto politiikkaan.
Vai onko niin ettei muuta voi odottaakaan kun on kyse poliittisesta propagandakirjoittelusta.
"anna linkki, muuten vale"
Niin siinä käy että kun tiettyä narratiivia on syöttänytputkeen riittävä kauan alkavat seinät toistaa omia iskulauseita.
Koiran pitää tietää mihin suuntaan on luvallista haukkua.
Niin, ymmärtäneeko Martina Kronström sen?
Tai sotatieteentohtori Jantunen?
Jessikan kirja Putinin trolleista on jo alennusmyynnissä! Ei se tainnutkaan mennä hyvin kaupaksi, kun näin nopesti tuli alennusmyyntiin!
Mutta kertoo totuuden ryssistä ja heidän toimistaan.