Nimettömät ilmoitukset lastensuojeluun ja eläinsuojeluun

Anonyymi

Kuinka mahdollista että voi tehdä nimettömänä ilmoituksia. Miettii kuinka paljon turhia ilmoituksia tehdään lastensuojeluun esim.katkerien ex puolisoiden toimesta. Turhaa sos henkilöiden ylityöllistämistä kun kulutetaan turhiin ilmoituksiin. Samoin eläinsuojeluun on nimettömänä tehty täysin turhia perättömiä ilmoituksia joskus pelkästä kateudesta joskus puhtaasti ilkeydestä.
Eikö ilmoittajan pitäisi tunnistautua pankkitunnuksin tms.
Ja turhista ilmoituksista mahdollisuus ilmoituksen uhrilla vaatia korvausta. Sehän on pahinta henkistä pahoinpitelyä tuollainen jota monesti ex puolisotkin"jatkavat"kun ero on tullut.
On esim äidille erittäin raskasta kun tietää hoitaneensa lapset hyvin että sosiaali toimi lastensuojelu alkaa ilmoituksen perusteella"epäillä"äidin vastuullisuutta. Tai vastaavasti jos isä saa huoltajuuden on vieläkin tavallisempaa että katkera ex vaimo tekee ilmoituksia.
Kyllä jos on asiastaan aivan varma että"naapuri"pitää lemmikkiään tai karjaansa huonosti,rääkkää tms voi silloin ilmoitusta tehdessään myös sanoa nimensä ja samoin lastensuojeluun ilmoittaessa.

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Justiin näin. Kyllä turhista ja ilkeydellä tehdyistä ilmotuksista pitäis voida vaatia korvausta.

    • Anonyymi

      Kansalaisaloite Lastensuojelun mielivaltainen oikeus lapsiimme korjattava.

      ....Usein tehdään myös perättömiä lastensuojeluilmoituksia, näin ei saisi olla. Lapsi joutuu eroon perheestä aiheetta. Lastensuojeluilmoitus pitäisi olla aina tehty tunnistetusti, jolloin lastensuojelu voisi ottaa yhteyttä ilmoituksen tekijään. Koska väärin perustein tehtyjä ilmoituksia on paljon ja perheet joutuvat niistä kärsimään, on kyse ihmisten elämien pilaamisista....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6251
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3421
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3028
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2252
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2161
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2043
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      1972
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1969
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1588
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1468
    Aihe