Huomenna odotetaan Berliiniin 2 000 000 ihmistä yhteen kasaan ja kenelläkään ei tule olemaan

kuonokoppia!

Kuinka tähän megalomaaniseen taphtumaan tulevat reagoimaan valtamediamme? Seuratkaa toki.
Itse veikkaan että näyttävät pikku siivuja ja sanovat paikalla olleen 10 000 ihmistä ja näyttävät suppeita kuvakulmia pikku rähinoistä poliisien kanssa.

Innolla odotan tämän oikean ja vastuullisen valtamedian uutisointia tapahtumasta.

19

91

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Totuutta venäläisistä valtionmedioista? Johan vitsin murjaisit! Vieläköhän ne käyttävät asiantuntijakommentaattorina Johan Bäckmania?


      • Anonyymi

        Virallinen Venäjä on elänyt aina totuutta edeltävää aikaa.


    • Anonyymi

      Siinähän sitten sairastavat.

    • Anonyymi

      Mitäs siellä sitten tapahtuu että pari milliä ihmistä kokoontuu?

    • "...Itse veikkaan että näyttävät pikku siivuja ja sanovat paikalla olleen 10 000 ihmistä ja näyttävät suppeita kuvakulmia pikku rähinoistä poliisien kanssa.
      Innolla odotan tämän oikean ja vastuullisen valtamedian uutisointia tapahtumasta."

      Ei välttämättä näytetä ollenkaan, mutta se mellakoista vaikeneminen voi hyvinkin olla jokin valtamedioiden oma-alotteinen linjaus, tai jopa who:n vetoomus suomen suurimmille mediataloille, mutta se ei välttämättä tarkoita muuta kuin tyhmää hätävarjelun liioittelua jos ei haluta lietsoa mellakkailmapiiriä näyttämällä sellaista. Selvästi on olemassa tietynlaista koronapolitiikkaa jossa sen vakavuutta halutaan korostaa ja se näkyy ylilöynteinä.

      Me ollaan kaukana maskipakosta. Keväällä THL ilmoitti suoraan ettei aio suositella maskeja koska niistä ei ole tiedossa tarpeeksi hyötyä, mutta haittaa niistä THL:n mukaan oli jos virus osuu käsien kautta maskiin ja sitten hengitetään sitä saastunutta maskia pitkään. Sen perustellun kannan muuttuminen vaikutti juuri sellaiselta koronapolitiikalta jossa oli paine muuttaa kanta muun maailman mukaiseksi, mutta silti se keväinen kanta näkyy nytkin siinä ettei peruskoululaisille annettu maskisuositusta vaikka amiksiin ja lukioihin annettiin.

      • Kiitos hra Polarizelle kommentistaan.
        Meitä alkaa jo olla aika moneksi ja toki valveutuneimmat ovat seuranneet hallituksemme hoipertelevia ohjeita ja määräyksiä jotka ovat usein olleet ristiriidassa seuraaviin.

        Tavis on sormi suussa seurannut jos maski olisi sen mahdollistanut. Itse en omaa maskia enkä sellaista ole käyttänyt.
        Maskipakkoa on vilauteltu mutta hallitus tietää että meitä jääräpäisiä suomalaisia on pilvin pimein joita tietysti täytyisi uhata jonkinlaisilla sanktioilla.
        Olisiko se mummujen pamputus Australian ja Kanadan malliin?
        Vankila- ja sakkotuomiot eivät tulisi kyseeseen oikeuslaitoksiemme rajallisuuden takia.

        Ainoa kyseeseen tuleva valvonta olisi kansalaisseuranta / ja / tai valvonta joista seuraisi vakavia ongelmia jos poliisin valtuuksia annettaisiin yksityisiin käsiin.

        Toki maskipakko jo olisi todellista jos olisimme kaikki määkiviä lampaita mutta meitä pässejä on joukossa runsain mitoin.....

        Taisin jo tuolla aiemmin mainostaa ihanan ja tervejärkisen nuoren naisen ajatelmia; mutta tässähän sitä on; olkaa hyvä:
        https://www.youtube.com/watch?v=AcNGbGDCIgo


    • Anonyymi

      Mukavaa että tuo sakki osaa itse hoitaa ongelman pois.

      Toivottavasti tauti leviää tehokkaasti kun siellä syljetään coronaa.

      Jokainen kuollut lisää planeetan älyä.

      • Kuis Ruotsissa?
        Siellähän jengi tanssii, laulaa ja voi paksummin kuin koskaan......


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        nasuvaan kirjoitti:

        Kuis Ruotsissa?
        Siellähän jengi tanssii, laulaa ja voi paksummin kuin koskaan......

        Millä tavalla muka sinä oley valveutunut? Uskot vasten kaikkia faktoja litteään maahan"facepalm"


      • Anonyymi

        Ei pidä estää kokoontumasta, vaan kandee eristää alue kokoontumisen jälkeen niin luonto hoitaa loput.


    • Anonyymi

      Voithan tehdä Kanta.fi tehohoitokiellon.

      "Mikäli sairastun koronaan niin kaikki tehohoito on kielletty".

      Säästyypahän valtiolta rahaa se nääs tuo hengityskoneen
      käyttö on melekosen kallista.

    • Anonyymi

      No se päivä oli eilen, miksei siellä sitten ollut niitä paria miljoonaa, ei valemedian eikä "oikean mediankaan" mukaan?

      • Anonyymi

        Oliko paikalla ketään?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Oliko paikalla ketään?

        Parikymmentätuhatta ihmistä oli loppujen lopuksi, Mutta ei mitään koko Berliiniä täyttävää mielenosoitusta loppujen lopuksi.

        Rajoittui lähinnä Tiergartenin puiston alueeseen jossa se vähän haittasi liikennettä.


    • Anonyymi

      Amnesty syyttää Ranskan pidättäneen tuhansia mielenosoittajia väärin perustein v. 2018 alkaen. Huvittavaa, että Macron auttaa
      Valko-Venäjän oppositiojohtajaa tai siis oppositiojohtajan vaimoa tai opposition keulakuvaa, vai mikä lie...
      mieleosoittajien perusteettomista pidätyksistä;D
      Entäs kun Espanja tukahdutti väkivalloin katalaanit;D

      Onneksi näillä mielenosoituksilla/mellakoilla, niin Yhdysvalloissa kuin EUssakin, ei näytä olevan mitään merkitystä koronan leviämisen kanssa;DD

      Tämä EUn arvomaailma ja oikeudet on niin monitahoisia. Muuttuu aina tilanteen vaatiessa ja riippuen eri ihmisryhmästä;D

    • Anonyymi

      Toivottavasti ovat kaikki 2015 tulleita, Syyrian kriisillä ratsastaneita irakilaisia ja afganistanilaisia turvapaikkaturisteja.

    • Anonyymi

      Nasu, mihin jäi kaksi miljoonaa?

      Mitä kävi, ihan omin sanoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      807
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      95
      721
    5. 31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      526
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      522
    9. 42
      519
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    15. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      413
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe