Huomenna odotetaan Berliiniin 2 000 000 ihmistä yhteen kasaan ja kenelläkään ei tule olemaan

kuonokoppia!

Kuinka tähän megalomaaniseen taphtumaan tulevat reagoimaan valtamediamme? Seuratkaa toki.
Itse veikkaan että näyttävät pikku siivuja ja sanovat paikalla olleen 10 000 ihmistä ja näyttävät suppeita kuvakulmia pikku rähinoistä poliisien kanssa.

Innolla odotan tämän oikean ja vastuullisen valtamedian uutisointia tapahtumasta.

19

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Totuutta venäläisistä valtionmedioista? Johan vitsin murjaisit! Vieläköhän ne käyttävät asiantuntijakommentaattorina Johan Bäckmania?


      • Anonyymi

        Virallinen Venäjä on elänyt aina totuutta edeltävää aikaa.


    • Anonyymi

      Siinähän sitten sairastavat.

    • Anonyymi

      Mitäs siellä sitten tapahtuu että pari milliä ihmistä kokoontuu?

    • "...Itse veikkaan että näyttävät pikku siivuja ja sanovat paikalla olleen 10 000 ihmistä ja näyttävät suppeita kuvakulmia pikku rähinoistä poliisien kanssa.
      Innolla odotan tämän oikean ja vastuullisen valtamedian uutisointia tapahtumasta."

      Ei välttämättä näytetä ollenkaan, mutta se mellakoista vaikeneminen voi hyvinkin olla jokin valtamedioiden oma-alotteinen linjaus, tai jopa who:n vetoomus suomen suurimmille mediataloille, mutta se ei välttämättä tarkoita muuta kuin tyhmää hätävarjelun liioittelua jos ei haluta lietsoa mellakkailmapiiriä näyttämällä sellaista. Selvästi on olemassa tietynlaista koronapolitiikkaa jossa sen vakavuutta halutaan korostaa ja se näkyy ylilöynteinä.

      Me ollaan kaukana maskipakosta. Keväällä THL ilmoitti suoraan ettei aio suositella maskeja koska niistä ei ole tiedossa tarpeeksi hyötyä, mutta haittaa niistä THL:n mukaan oli jos virus osuu käsien kautta maskiin ja sitten hengitetään sitä saastunutta maskia pitkään. Sen perustellun kannan muuttuminen vaikutti juuri sellaiselta koronapolitiikalta jossa oli paine muuttaa kanta muun maailman mukaiseksi, mutta silti se keväinen kanta näkyy nytkin siinä ettei peruskoululaisille annettu maskisuositusta vaikka amiksiin ja lukioihin annettiin.

      • Kiitos hra Polarizelle kommentistaan.
        Meitä alkaa jo olla aika moneksi ja toki valveutuneimmat ovat seuranneet hallituksemme hoipertelevia ohjeita ja määräyksiä jotka ovat usein olleet ristiriidassa seuraaviin.

        Tavis on sormi suussa seurannut jos maski olisi sen mahdollistanut. Itse en omaa maskia enkä sellaista ole käyttänyt.
        Maskipakkoa on vilauteltu mutta hallitus tietää että meitä jääräpäisiä suomalaisia on pilvin pimein joita tietysti täytyisi uhata jonkinlaisilla sanktioilla.
        Olisiko se mummujen pamputus Australian ja Kanadan malliin?
        Vankila- ja sakkotuomiot eivät tulisi kyseeseen oikeuslaitoksiemme rajallisuuden takia.

        Ainoa kyseeseen tuleva valvonta olisi kansalaisseuranta / ja / tai valvonta joista seuraisi vakavia ongelmia jos poliisin valtuuksia annettaisiin yksityisiin käsiin.

        Toki maskipakko jo olisi todellista jos olisimme kaikki määkiviä lampaita mutta meitä pässejä on joukossa runsain mitoin.....

        Taisin jo tuolla aiemmin mainostaa ihanan ja tervejärkisen nuoren naisen ajatelmia; mutta tässähän sitä on; olkaa hyvä:
        https://www.youtube.com/watch?v=AcNGbGDCIgo


    • Anonyymi

      Mukavaa että tuo sakki osaa itse hoitaa ongelman pois.

      Toivottavasti tauti leviää tehokkaasti kun siellä syljetään coronaa.

      Jokainen kuollut lisää planeetan älyä.

      • Kuis Ruotsissa?
        Siellähän jengi tanssii, laulaa ja voi paksummin kuin koskaan......


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        nasuvaan kirjoitti:

        Kuis Ruotsissa?
        Siellähän jengi tanssii, laulaa ja voi paksummin kuin koskaan......

        Millä tavalla muka sinä oley valveutunut? Uskot vasten kaikkia faktoja litteään maahan"facepalm"


      • Anonyymi

        Ei pidä estää kokoontumasta, vaan kandee eristää alue kokoontumisen jälkeen niin luonto hoitaa loput.


    • Anonyymi

      Voithan tehdä Kanta.fi tehohoitokiellon.

      "Mikäli sairastun koronaan niin kaikki tehohoito on kielletty".

      Säästyypahän valtiolta rahaa se nääs tuo hengityskoneen
      käyttö on melekosen kallista.

    • Anonyymi

      No se päivä oli eilen, miksei siellä sitten ollut niitä paria miljoonaa, ei valemedian eikä "oikean mediankaan" mukaan?

      • Anonyymi

        Oliko paikalla ketään?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Oliko paikalla ketään?

        Parikymmentätuhatta ihmistä oli loppujen lopuksi, Mutta ei mitään koko Berliiniä täyttävää mielenosoitusta loppujen lopuksi.

        Rajoittui lähinnä Tiergartenin puiston alueeseen jossa se vähän haittasi liikennettä.


    • Anonyymi

      Amnesty syyttää Ranskan pidättäneen tuhansia mielenosoittajia väärin perustein v. 2018 alkaen. Huvittavaa, että Macron auttaa
      Valko-Venäjän oppositiojohtajaa tai siis oppositiojohtajan vaimoa tai opposition keulakuvaa, vai mikä lie...
      mieleosoittajien perusteettomista pidätyksistä;D
      Entäs kun Espanja tukahdutti väkivalloin katalaanit;D

      Onneksi näillä mielenosoituksilla/mellakoilla, niin Yhdysvalloissa kuin EUssakin, ei näytä olevan mitään merkitystä koronan leviämisen kanssa;DD

      Tämä EUn arvomaailma ja oikeudet on niin monitahoisia. Muuttuu aina tilanteen vaatiessa ja riippuen eri ihmisryhmästä;D

    • Anonyymi

      Toivottavasti ovat kaikki 2015 tulleita, Syyrian kriisillä ratsastaneita irakilaisia ja afganistanilaisia turvapaikkaturisteja.

    • Anonyymi

      Nasu, mihin jäi kaksi miljoonaa?

      Mitä kävi, ihan omin sanoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      231
      8993
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      120
      6429
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      5914
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4130
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      68
      3948
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      33
      3249
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      2865
    8. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      2863
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      2837
    10. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      47
      2720
    Aihe