Kirkon kannattaa pitää perustuslain takaama itsemääräämisoikeus itsellään, eikä sitä pidä luovuttaa millekään sateenkaariyhdistyksille minkäälaisen painostuksen alla.
Hyvä neuvo
14
51
Vastaukset
- Anonyymi
Koska ja kuka on vaatinut että "sateenkaariyhdistys" määrää Suomen kirkkoa? Voisitko kertoa?
Eihän kirkko ole luovuttanutkaan mitään itsemääräämisoikeuttaan yhtään kenellekään.
Kirkon ongelma on nyt se, että jos se alkaa uhkamaan erottamisella (eli varoittamaan) ns. sateenkaaripappeja, niin kirkko kokee ennen näkemättömän eroaallon, tai ainakin se pelkää sitä.Ylipäätään kirkon tilanne on hankala. Samalla kun se puhuu seksuaalivähemmistöistä tasa-arvoisina lähimmäisinä jne. se ei sitten oikein voisi toimia räikeästi vastoin puheitaan. Ja tällaiseksi toimimiseksi sateenkaaripappien rangaistukset tulkitaan. Imagon tahrautumiselta ei voi tällöin välttyä.
a-teisti kirjoitti:
Ylipäätään kirkon tilanne on hankala. Samalla kun se puhuu seksuaalivähemmistöistä tasa-arvoisina lähimmäisinä jne. se ei sitten oikein voisi toimia räikeästi vastoin puheitaan. Ja tällaiseksi toimimiseksi sateenkaaripappien rangaistukset tulkitaan. Imagon tahrautumiselta ei voi tällöin välttyä.
Isä rakastaa ja lyö?
Isä vaikuttaa sosiopaatilta.
Siinäpä kirkolla dilemma, konsut tuskin välittäisi, paitsi että mitään erotsunamia nekään ei halua, pienin poikkeuksin.qwertyilija kirjoitti:
Isä rakastaa ja lyö?
Isä vaikuttaa sosiopaatilta.
Siinäpä kirkolla dilemma, konsut tuskin välittäisi, paitsi että mitään erotsunamia nekään ei halua, pienin poikkeuksin.ps käytännössä ainoa tapa vaikuttaa kirkkoon on erota siitä
https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/- Anonyymi
qwertyilija kirjoitti:
ps käytännössä ainoa tapa vaikuttaa kirkkoon on erota siitä
https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/Eroamiseen se vaikutusvalta sitten loppuukin.:D
Anonyymi kirjoitti:
Eroamiseen se vaikutusvalta sitten loppuukin.:D
Kirkon sisällä vaikutusmahdollisuudet on likimain nolla ja eroaminen voi vaikuttaa kirkkoon jos ei muuta niin rauhoittavasti.
- Anonyymi
Kirkko on niin monta kertaa antanut myöten ulkopuolisille voimille, ettei mikään ihme, että se tässäkin asiassa antaa.
- Anonyymi
Mille ulkopuolisille voimille? Kyseessä on kirkon sisäinen keskustelu. Ulkopuolisilla ei ole missään kirkossa sananvaltaa.
Anonyymi kirjoitti:
Mille ulkopuolisille voimille? Kyseessä on kirkon sisäinen keskustelu. Ulkopuolisilla ei ole missään kirkossa sananvaltaa.
Näin minäkin ajattelen. Kirkon sisällä on monenlaisia käsityksiä ja mielipiteitä.
- Anonyymi
Niskoittelijat pois sitten uskovat voivat liittyä takaisin kirkkoon.
- Anonyymi
Älä pidättele henkeäsi. Voi mennä toisinkin päin.
- Anonyymi
Kirkon kannattaa pitää määräämisoikeus jumalalla 🤣
- Anonyymi
Sinänsä, ja luodut on jotain ihan muuta kuin luomat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1076211Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3585848Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie615116Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3273825Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42305Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1422258Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1091326- 111095
- 178967
- 56793