Koronapositiivisia tuodaan leireiltä Suomeen

Tämä on ministerin (0hisalo?) mielestä paras tapa taistella koronaa vastaan.
"Täällä Suomessa voimme eristää sairaat näin estää taudin leviämisen. Leireillä tämä on mahdotonta. Toki sairaalta toivomme omas suostumusta eristämiseen, oikeusvaltio ei voi pakottaa tämänkaltaiseen "vankeuteen".
(Ote ulkoministeriön tiedotteesta, eduskunta.)
36<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Voisiko suomi kenties testata kaikki afrikkalaiset ja arabit? Tao ainakin antaa heille "puhtaat paperit" ettei sairaus olisi rasistisena esteenä?

Äänestä

Mitäs sitten? Eikös tuo ole varsin hyvä toimintasuunnitelma?
Syynä juuri se, ettei karanteenia voi toteuttaa niissä oloissa.
Mikä tässä on vikana?

Äänestä
  • Ja sinullahan sitä rahanpaskaa on kylvää kaikille maailman tautisille?

    Äänestä

  • Millä todennäköisyydellä vapaaseen maahan päässyt aikaisemmin sodassa ollut ja sen jälkeen vankilamaisissa oloissa aikaansa viettänyt turvapaikanhakija malttaa noudattaa pyyntöä omatoimisesta karanteenista?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millä todennäköisyydellä vapaaseen maahan päässyt aikaisemmin sodassa ollut ja sen jälkeen vankilamaisissa oloissa aikaansa viettänyt turvapaikanhakija malttaa noudattaa pyyntöä omatoimisesta karanteenista?

    Joopa joo. Mutta nythän on kyse kiintiöpakolaisista. Muutama kymmenen henkilöä. Tottakai karanteeni meidän oloissa onnistuu.
    Miksi ei onnistuisi?

    Äänestä

  • Se, ettei korona ole MIKÄÄN PERUSTE HAKEA TURVAPAIKKAA YHTÄÄN MISTÄÄN MAAILMAN MAASTA!

    Puupää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millä todennäköisyydellä vapaaseen maahan päässyt aikaisemmin sodassa ollut ja sen jälkeen vankilamaisissa oloissa aikaansa viettänyt turvapaikanhakija malttaa noudattaa pyyntöä omatoimisesta karanteenista?

    Millä todennäkösyydellä yhtään mikään laki, EU-säännös, taikansainvälinen sopus velvoittaa Suomen ottamaan ainuttakaan turvapaikanhakijaa toisista turvallisista maista? :)

    Ja muistuttaisin nyt siitäkin, et ihan Suomen perustuslaissa lukee, että KAIKEN viranomaistoiminnan tulee PERUSTUA LAKIIN!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se, ettei korona ole MIKÄÄN PERUSTE HAKEA TURVAPAIKKAA YHTÄÄN MISTÄÄN MAAILMAN MAASTA!

    Puupää.

    Kiintiöpakolaisia.

    Äänestä

Vihervasemmiston hallitus toimii otsikon mukaisella tavalla.

Äänestä

Entä jos ei suostu tähän "vankeuteen"?
Saa vapaana levittää tautia, niinkö?

Äänestä
  • Mitä tuon olmin päässä on aivojen tilalla?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä tuon olmin päässä on aivojen tilalla?

    Unelmahöttöä varmaankin.

    Äänestä

  • Eikös ne siksi sen leirinkin polttaneet, kun oli määrätty karanteeniin, kuinka he täällä siihen suostuisivat? Miksi ihmeessä Suomeen pitäisi raahata ympäri maailman koronapotilaita, eikö täällä ole heitä riittävästi ja lisää altistuneita ilmenee joka päivä?

    Äänestä

  • Entäs saako Mariinilta vastineen siihen, että mihin lakiin perustuen Suomen valtiolla on oikeus kieltää turvapaikka koronaan sairastuneelta, jos moista suostumusta ei anneta?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikös ne siksi sen leirinkin polttaneet, kun oli määrätty karanteeniin, kuinka he täällä siihen suostuisivat? Miksi ihmeessä Suomeen pitäisi raahata ympäri maailman koronapotilaita, eikö täällä ole heitä riittävästi ja lisää altistuneita ilmenee joka päivä?

    Miksi Suomen pitää pelastaa jotakin ulkomaalaisia korona-oletettuja? Mikä ihmeen järki tässäkin on? Tämä on loputon suo jos tuotakin voi käyttää kyöräämisen perusteena

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entäs saako Mariinilta vastineen siihen, että mihin lakiin perustuen Suomen valtiolla on oikeus kieltää turvapaikka koronaan sairastuneelta, jos moista suostumusta ei anneta?

    Riittäisikö vastaukseksi vaikka tartuntatautilaki, jota soveltaa jo mm monet lentoyhtiöt, yritäpäs korona positiivisena päästä lennolle mukaan?

    Äänestä

On tämä kumma planeetta, naisen aivoilla saa ajokortinkin

Äänestä

Miksi noilta ministereiltä, ei vaadita täydellistä terveystarkastusta ? Presidentiltä sitä vaaditaan, mutta valtaa ei ole yhtään.

Äänestä

Tänne vain..meillähän sairaalapaikkoja ja (laina)rahaa riittää. Suomalaiset on tottuneet jonottamaan lähes kaikkea. Kas kun eivät anna jokaiselle lohtuämpäriä.

Äänestä
  • Ämpäri päähän ja täyteinen ämpärin kylkeen, lähtee korona ja narina

    Äänestä

Suomessa on jo 9992 covid - 19 virukseen sairastunutta ja ehkä parantuneita
on 7850 ja edelleen sairaina keskuudessamme on 2142 ihmistä. Joku ei nyt täsmää näissä luvuissa joita meille ilmoitellaan. lähde: Worldmeters.info.

Äänestä
  • "parantuneita
    on 7850 "

    Syö nyt saippuaa. Ei koronatauti ole on off nappi että sitä painelemalla siitä "parannutaan", tauti lähtisi hubs sen siliän tien kuin syyslunssa

    Koronalle ominaista on se että se elää kehossa vielä sen jälkeenkin kun potilas alkaa voimaan paremmin ja mielestään parantunut, korona runtelee sisuskaluja verisuonia, aiheuttaa äkkikuolemia ja elinikäisiä vaurioita eri puolille kehoa

    Äänestä

Belgian terveysasiantuntijat vaativat WHO: n täydellistä tutkimusta COVID-19-pandemian väärentämisestä.
Lääkäreiden ja muiden terveydenhuollon ammattilaisten koalitio Belgiassa on lähettänyt avoimen kirjeen, jossa vaaditaan koronaviruksen (covid -19) vuoksi aloitetun kaiken "hätä"-politiikan välitöntä lopettamista sekä täysimittaista Maailman terveysjärjestön (WHO) tutkintaa väitetyn pandemian väärentämisestä.
Koalitio mainitsee, että jatkuviin sääntelyihin ja pakollisiin maskien pukemisiin puuttuu täysin "lääketieteellinen perustelu" ja katsoo, että tarvitaan avointa keskustelua, jotta kaikki asiantuntijat, joilla on erilainen näkökulma, voivat olla edustettuina ja esittää kantansa ilman sensuuria tai kostoa.
Kirjeen allekirjoittajat varoittavat ihmisten pakottamisesta pysymään eristyksissä ja samalla kieltämästä normaalia kaupankäyntiä, vapaata matkustamista ja jopa töihin menemistä, sillä on lyhyellä ja pitkällä aikavälillä suurempi kielteinen vaikutus - minkä vuoksi kaiken tällaisen on loputtava välittömästi.
Belgian terveysviranomaiset eivät olisi koskaan asettaneet tällaisia ​​rajoituksia, ellei tämä olisi seurausta WHO: n harhaanjohtamisesta. Belgian korkein terveysneuvosto (BSHC) noudattaa yleensä minimalistista lähestymistapaa, mikä tarkoittaa, että se kannustaa ihmisiä omaksumaan terveelliset elämäntavat, jotka toimivat heidän hyväkseen, sen sijaan, että yrittäisivät pakottaa heitä noudattamaan sellaisia hallituksen määräyksiä, kuin tämä, joka tuli WHO: sta.
Uusin tiede ei tue WHO: n lähestymistapaa, joka vahingoittaa ihmisiä enemmän kuin auttaa heitä.
"Alkuperäisen covid -19: n ympäröimän paniikin jälkeen objektiiviset tosiasiat osoittavat nyt aivan toisenlaisen kuvan - millään hätätilanteella ei ole enää lääketieteellistä perustetta", kirjeessä lukee.
"Nykyisestä kriisinhallinnasta on tullut täysin suhteetonta ja se aiheuttaa enemmän vahinkoa kuin mitään hyvää", he sanovat. "Vaadimme kaikkien toimenpiteiden lopettamista ja pyydämme normaalin demokraattisen hallintomme ja oikeudellisten rakenteidemme sekä kaikkien kansalaisvapautemme välitöntä palauttamista."
Lue koko kirjoitus kirjoittamalla sana – n at ur a ln es – ilman välilyöntejä … linkissä olevien pisteiden väliin.
https://www. .com/2020-09-29-belgian-health-experts-demand-investigation-who-faking-covid19-pandemic.html

Äänestä

Jännä fantasia aloittajalla "Koronapositiivisia tuodaan leireiltä Suomeen" no pysyköön fantasiassa.

Asiaan on ainoastaan muutama konkreettinen este nimittäin
Koronapositiivisten kuljetus käsittää ainostaan maita jotka ovat vihreällä listalla:

https://um.fi/ajankohtaista/-/asset_publisher/gc654PySnjTX/content/matkustamiseen-ja-maahantulorajoituksiin-muutoksia-koronatilanteen-perusteella-1

Lisäksi kunkin maan hallitus arvioi tilanteen eikä päätöksiä tehdä lain ulkopuolella

Kolmanneksi kyllä terveydenviranomaiset ovat valmiita sorvailemaan diagnooseja jotta potilaan oikeusturvan ja edun/vaatimuksen mukaisesti

Äänestä
  • Tämä hallitus nyt vaan on päättänyt jälleen auttaa ulkomaan ihmisiä. Yksikään ei tule työperäisesti Suomeen, mutta elintasonsa täällä kylläkin ohittaa työtätekevien elintason.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä hallitus nyt vaan on päättänyt jälleen auttaa ulkomaan ihmisiä. Yksikään ei tule työperäisesti Suomeen, mutta elintasonsa täällä kylläkin ohittaa työtätekevien elintason.

    Osu ja upposi.

    Äänestä

Ok korona positiivarit leireiltä Suomeen, entä jos tartuttavat tautia ja Suomalaisia kuolee, no kenenhän turvallisuutta ministeri ajaa, kenen valtuuttamana ja kenen rahoilla?

Äänestä
  • Tuo korona "positiivisuuskin" on niin monijakoinen käsite, toki tauti häviää horisontista ajan kuluessa nk ei näy enää testeissä mutta ne sivutuotteet mitä tauti aiheuttaa ne on vasta kaiken ydin. Kun ja jos testitukokset näyttävät puhdasta niin jo samanaikaisesti elimistössä saattaa jyllätä jo joku Koronan aiheuttama sivutuote joka muodostuu kohtaloksi, puhutaan vakavista sisäelimiä vahingoittavista taudinkuvista, verisuonien tukkeutumisista jotka johtavat äkkikuolemiin, aivohalvaukset ja infarktit. Kaikkiin edellä mainittuihin terveydenhuollon viranomaiset suhtautuvat äärimmäisellä vakavuudella. Joskus asioita täytyisi katsoa hieman laajemmasta näkökulmasta kuin putkinäöllä tyyliin "korona tuli ja korona meni"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo korona "positiivisuuskin" on niin monijakoinen käsite, toki tauti häviää horisontista ajan kuluessa nk ei näy enää testeissä mutta ne sivutuotteet mitä tauti aiheuttaa ne on vasta kaiken ydin. Kun ja jos testitukokset näyttävät puhdasta niin jo samanaikaisesti elimistössä saattaa jyllätä jo joku Koronan aiheuttama sivutuote joka muodostuu kohtaloksi, puhutaan vakavista sisäelimiä vahingoittavista taudinkuvista, verisuonien tukkeutumisista jotka johtavat äkkikuolemiin, aivohalvaukset ja infarktit. Kaikkiin edellä mainittuihin terveydenhuollon viranomaiset suhtautuvat äärimmäisellä vakavuudella. Joskus asioita täytyisi katsoa hieman laajemmasta näkökulmasta kuin putkinäöllä tyyliin "korona tuli ja korona meni"

    Elämässä+VOI+kuolla+moniin+ikäviin+sairauksiin.+Tällä+hetkellä+perusterveen+alle+60+vuotiaan+todennäköisyys+kuolla+koronaan+tai+sen+sivuTUOTTEISIIN+(?)+on+noin+0,0000001%.Että+suosittelen+ottamaan+pään+pois+pyllystä,+lopettamaan+PELKÄÄMISEN+ja+alkamaan+nauttimaan+elämästä.+28/5+500+000+kuolemaa+kahdeksan+kk+aikana!+Alle+60v.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elämässä+VOI+kuolla+moniin+ikäviin+sairauksiin.+Tällä+hetkellä+perusterveen+alle+60+vuotiaan+todennäköisyys+kuolla+koronaan+tai+sen+sivuTUOTTEISIIN+(?)+on+noin+0,0000001%.Että+suosittelen+ottamaan+pään+pois+pyllystä,+lopettamaan+PELKÄÄMISEN+ja+alkamaan+nauttimaan+elämästä.+28/5+500+000+kuolemaa+kahdeksan+kk+aikana!+Alle+60v.

    Juuri. Koronaan itsessään saattaa kuolla prosentuaalisesti vaatimaton määrä mutta Koronan idea perustuu sen sivutuotteissa jotka lopulta kohtaloksi ja tyypillisiä:

    - sydäninfarktit
    -aivoinfarktit
    -sisäelimien vauriot
    -keuhkovauriot
    -verenkiertosysteemin tukkeutuminen ja lamaantuminen
    ym.

    Huomioitava lisäksi että Korona aktivoituu kohtaloksi herkästi usealle myös tämän monen aiemman taudin myötä, esim sepelvaltimotaudit vanhuksilla jne

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri. Koronaan itsessään saattaa kuolla prosentuaalisesti vaatimaton määrä mutta Koronan idea perustuu sen sivutuotteissa jotka lopulta kohtaloksi ja tyypillisiä:

    - sydäninfarktit
    -aivoinfarktit
    -sisäelimien vauriot
    -keuhkovauriot
    -verenkiertosysteemin tukkeutuminen ja lamaantuminen
    ym.

    Huomioitava lisäksi että Korona aktivoituu kohtaloksi herkästi usealle myös tämän monen aiemman taudin myötä, esim sepelvaltimotaudit vanhuksilla jne

    Moni sairaus aktivoituu ihmisen kuolemaksi. Joka päivä kuolee miljoonia ihmisiä. Pystytkö elämään sen asian kanssa? Korona EI ole aiheuttanut missään maailmalla piikkiä pitkän aikavälin kuolintilastoissa.

    Äänestä

Mikä on Ohivuodon vastuu tulijoista kun osa tulijoista raiskaa 30 pikkulasta?

Äänestä

Estää taudin etenemistä seurataan tarkasti saavat hyvääkin hoitoa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tämä on ministerin (0hisalo?) mielestä paras tapa taistella koronaa vastaan.
"Täällä Suomessa voimme eristää sairaat näin estää taudin leviämisen. Leireillä tämä on mahdotonta. Toki sairaalta toivomme omas suostumusta eristämiseen, oikeusvaltio ei voi pakottaa tämänkaltaiseen "vankeuteen".
(Ote ulkoministeriön tiedotteesta, eduskunta.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu