Matala sosiaaliturvan taso pitää köyhät terveinä

Kun ei ole varaa syödä kuin juureksia ja ruisleipää, niin passiivinen sohvalla makailijakaan ei liho määräänsä enempää. Toista se olisi, jos rahat riittäisi tilata joka päivä kotiin toimitettuna suolaista ja rasvaista pitsaa.

Joten mitä pienempi on sosiaaliturvan taso, niin sitä hyväkuntoisempia ovat köyhät.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kukaan ei kiellä köyhääkään liikkumasta ja sekin on terveelistä. Ei ole pakko maata sohvalla.

Äänestä
  • Liikkuminen kuluttaa kalliita vaatteita ja kenkiä. Pitää elää säästöliekillä.

    Äänestä

  • Köyhät on laiskoja paskoja.

    Äänestä

Vaikka olisin köyhä, en kyllä ruisleipää söisi, on se niin pahaa.

Äänestä
  • Sama+tilanne+finanssipuolella,+mutta+en+muuta+syökään+kuin+100%+ruisleipää,+joka+on+tehty+juureen.+Hiivaleivät+homehtuvat+ja+maistuvat+pahalle.

    Äänestä

No, saattaa osua omaan nilkkaasi.

Äänestä

Härkäpavut ja turnipsit ovat hyviä ja maukkaita.

Äänestä

Suomessa köyhällä on varaa alkoholiin, tupakkaan ja makkaraan, ei ne muuta ravintoa yleensä edes osaa käyttää.

Äänestä
  • Kaljat ja tupakat ostetaan fattan rahoilla. Safkat käydään kokoomuksen leipäjonoista.

    Äänestä

Teltta-asuminen tuon ruokavalion päälle kruunaa köyhän pitkän ja terveen elämän, tuollainen elämä karaisee. Tosi suomalainen on sitkeä eikä vähästä hätkähdä.

Äänestä

Mikä köyhissä niin kirvelee

Äänestä

Saahan nyt kotonaan makaavat sos.pummit 75 euroa kuukaudessa jälkikäteen. Paljonko se tekee Koskenkorvassa laskettuna?

Äänestä
  • Siis saako kaikki maahanmuuttajat ja muutkin työtävieroksuvat sen 75 euroa kk takautuvasti ja loppuvuoden? Miten pieneläkeläiset ja työttömät, nekö ei saa.

    Äänestä

  • Kossusta en tiedä, kun on porttikielto viinakauppaan. Kolmisen lavaa saa Lidlin halvinta kurakaljaa.

    Äänestä

Köyhä ei ole sama kuin alkoholin suurkuluttaja, voi toki olla sitäkin. Myöskään kaikki alkoholin suurkuluttajat eivät ole persuja. Elämä ja ihmiset eivät ole ihan noin yksinkertaistettavissa ja lokeroitavissa.

Äänestä
  • Mitenkäs taas sen Persun tähän kaivasit, pakkomielle?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitenkäs taas sen Persun tähän kaivasit, pakkomielle?

    Missä fattan rahaa, siellä persu – ja fattan rahoilla ostettua viinaa.

    Äänestä

Köyhissä kommunistisissa maissa ihmiset ovat terveitä. Kuubassa taitaa olla maailman terveimmät asukkaat. Elintasosairaudet tulevat länsimaisen hapatuksen myötä.

Äänestä
  • Mitä enemmän valikoimaa ja isompi kauppa, sen enemmän sairauksia ja liikalihavuutta.

    Äänestä

  • Kuuba on hieno maa. Sikaritkin ovat halpoja (ja tuoreita).

    Äänestä

Aloittaja voisi mennä maahan, jossa ei ole mitään sosiaaliturvaa. Siellä niitä todella terveitä on paljon.

Äänestä
  • On-off-tyyppi taas vauhdissa. Hommaa väritelkkari.

    Äänestä

Kaikesta pitää valittaa, vaikka itse on täysi nolla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun ei ole varaa syödä kuin juureksia ja ruisleipää, niin passiivinen sohvalla makailijakaan ei liho määräänsä enempää. Toista se olisi, jos rahat riittäisi tilata joka päivä kotiin toimitettuna suolaista ja rasvaista pitsaa.

Joten mitä pienempi on sosiaaliturvan taso, niin sitä hyväkuntoisempia ovat köyhät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu