Suomi ei ole tarkoitettu vain suomenkielisille vai?

Miksi Perussuomalaisilla on niin tiivit yhteykset fasistisella Suomalaisuuden Liitolla. Puolueen webmasteri istuu Liiton hallituksessa ja Soinikin oli aikoinaan siinä mukaan.
7374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomalaisuuden liitto ei ole fasistinen. Tähän tuskin tarvitaan edes minkäänlaisia perusteluita. Oli niin tyhmä kysymys.

Äänestä
  • Suomalaisuuden liiton rotuajattelija Pentti Huttunen ei sitten onnistunut nostattamaan "oikeita suomalaisia" ruotsinkielisen sukunimen omaavia Suomen kansalaisia vastaan? Miksipä olisikaan? Suomalaiset ovat sopuisaa ja tervehenkistä kansaa, eivätkä tällaiset sairaat ajatukset idä kuin muutaman kiihkoilevan äärinationalistin päässä. Huttusen kunniaksi on toki sanottava, että hän onnistui paitsi menettämään SL:n valtionavut myös pilaamaan lopullisesti Suomalaisuuden liiton maineen. Siitä hän voi olla ylpeä koko loppuelämänsä ajan. Niin makaa kuin petaa.

    Äänestä

Suomalaisuuden Liiton kantavista voimista muistan vain äärikommunisti Otto-Ville Kuusisen. Tuon Terijoen-hallituksen pääministerin, joka vaikuttai SL:ssä 30-luvulla. O-V tapatti aikoinaan Neuvostoliitossa satamäärin Suomalisia. -Pojat ovat mielenkiintoisessa seurassa.

Äänestä
  • Otto-Wille Kuusinen vaikutti kyllä vuodesta 1918, Moskovassa ja kaiken maailman politbyroissa ja Karjalan Asiain komissioissa Äänislinnassa. Kyllä Suomalaisuuden Liitto on hänelle yhtä vieras kuin Perussuomalaiselle saippua ja kampa ja partakone. Mut joko Perussuomalaisissakin kirjoitetaan historia uusiksi tarpeen mukaan, niinkuin aikoinaan Suuressa ja Mahtavassa Ystävyyskansassamme.

    Äänestä

  • Hiski kirjoitti:

    Otto-Wille Kuusinen vaikutti kyllä vuodesta 1918, Moskovassa ja kaiken maailman politbyroissa ja Karjalan Asiain komissioissa Äänislinnassa. Kyllä Suomalaisuuden Liitto on hänelle yhtä vieras kuin Perussuomalaiselle saippua ja kampa ja partakone. Mut joko Perussuomalaisissakin kirjoitetaan historia uusiksi tarpeen mukaan, niinkuin aikoinaan Suuressa ja Mahtavassa Ystävyyskansassamme.

    Noin viikko sitten tämä asia kerrottiin radiossa. Ehkä Hiski ei kuuntele niin vanhanaikaista kapinetta. Sinisilmäisen hiskin kannattaa varmistaa asia Jussi Niinistöltä.

    Äänestä

  • Urkin lehtolapsi kirjoitti:

    Noin viikko sitten tämä asia kerrottiin radiossa. Ehkä Hiski ei kuuntele niin vanhanaikaista kapinetta. Sinisilmäisen hiskin kannattaa varmistaa asia Jussi Niinistöltä.

    Kaikki mitä radiossa sanotaan on totta.

    Perun puheeni ja lupaan maksaa radiolupani.

    Toivottavasti saan radioni kanikonttorista ulos.

    Äänestä

  • Hiski kirjoitti:

    Kaikki mitä radiossa sanotaan on totta.

    Perun puheeni ja lupaan maksaa radiolupani.

    Toivottavasti saan radioni kanikonttorista ulos.

    Eihän Urkin jälkeläinenkään voi olla väärässä? Täydellisyys ja kaikkitietävyys on tullut veren perintönä. Kirjaston kirjoistakin asia löytyy. Tulee lupamaksua halvemmaksi. Tosin pelkästä radiosta ei tarvitse maksaa lupamaksua. Mutta jos Hiski välttämättä tahtoo...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pauli kirjoitti:

Miksi Perussuomalaisilla on niin tiivit yhteykset fasistisella Suomalaisuuden Liitolla. Puolueen webmasteri istuu Liiton hallituksessa ja Soinikin oli aikoinaan siinä mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu