Tulipa ajateltua, että mikä olisi sopiva maahanmuuttajien määrä Suomessa. Siitä ajatus pomppansi siihen, että jospa maahanmuuttajien sopeutumista helpotettaisiinkin sillä, että he saisivatkin asua Suomessa kuin lähtömaassaan. Kun venäläiset ovat yksi suurimmista maahanmuuttajaryhmistä, niin miltäs venäläiskortteli kuulostaisi?
Jos yksi kortteli olisi venäjänkielisten asuttama, niin johan siinä alkaisi venäjänkielinen kivijalkakauppa pärjätä. Naapurikorttelissa voisi sitten olla venäjänkielinen päiväkoti ja alakoulu.
Nykytilanteesta on toki hieman vaikea päästä hetkessä tuollaiseen yhden maahanmuuttajaryhmän kortteliin tai muutaman korttelin alueeseen, mutta kyllä se hyvällä tahdolla ja rahoituksella järjestyisi.
Miltä tuollaiset "pienois-Pietarit", "pienois-Tallinnat" ja "pienois-Mogadishut" kuulostaisivat?
Jos yksi kortteli olisi venäjänkielisten asuttama, niin johan siinä alkaisi venäjänkielinen kivijalkakauppa pärjätä. Naapurikorttelissa voisi sitten olla venäjänkielinen päiväkoti ja alakoulu.
Nykytilanteesta on toki hieman vaikea päästä hetkessä tuollaiseen yhden maahanmuuttajaryhmän kortteliin tai muutaman korttelin alueeseen, mutta kyllä se hyvällä tahdolla ja rahoituksella järjestyisi.
Miltä tuollaiset "pienois-Pietarit", "pienois-Tallinnat" ja "pienois-Mogadishut" kuulostaisivat?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Herttoniemenranta ja Vuosaari osittain ovat venäläisten asuttamia.
Onvai? Katselin venäläisiä ravintoloita, ei löytynyt Hettoniemenrannasta.
Ei segregaatio ole Suomessa sallittua, PAITSI yhdessä poikkeustapauksessa! Nimittäin ruotsinkielisille varattiin oma kortteli uuteen Jätkäsataman alueelle.
Jos suomenkielisille suomalaisille olisi pyritty varaamaan oma alue, niin jo olisi metakka syntynyt mediassa ja poliitikoissa!
Se olisi näet tuomittu oitis etno- nationalismiksi ja rasismiksi. Tällaista on elämämme svekokratiassa...
Siinävaiheessa kun Suomessa äidinkieleltään venäjänkieliset ohittavat väkimäärässä ruotsinkieliset, Putin puuttuu asiaan venäläisten syrjintänä, jos venäjänkielisille ei tarjota samoja oikeuksia kuin ruotsinkielisille. Tässä eräs hyvä syy purkaa Rasistisen KansanPuolueen kieliohjelmat ja samalla vähentää muuttovirtaa Venäjältäkin niin pitkään kuin ruotsilla on etuoikeuksia mantereella. Ahvenanmaa erikseen.
Niinpä! Tosin muuten Ruotsi on aina puuttunut Suomen " kielipolitiikkaan " eli ruotsin kielen eli Ruotsin edun asemaan.
En näe mahdolliseksi, että alkaisimme rakentamaan eri ryhmille omankielisiä päiväkoteja, kouluja ja sairaaloita yms. Rahat ei riitä. Kuvaamasi tilanne on yleinen isoissa kaupungeissa esimnerkiksi New Yorkissa on eri kansanryhmillä tuollaisia juttuja mutta he itse maksavat kaikki asunnot, koulut, päiväkodit jne.
Helsinki on edesauttanut tuota ideaasi. Helsingissä on jokunen mamulähiö joiden kouluihin ei tavalliset suomalaiset halua lapsiaan opiskelemaan suomenkielen alkeita. Samoin stadin vuokrataloissa on kuulemma hankalaa asua meidän vuorokausirytmillä varustetun ihmisen. Helsinki on myös ostanut osakehuoneistoja joihin on asutettu joskus hankalia mamuperheitä ja se on aiheuttanut taloissa hankaluuksia.
No Suomi kansainvälistyy.
Rahojen riittämättömyys on toki ongelma Suomessa, mutta kumpiko on halvempi:
1) päiväkodissa kaikki puhuvat samaa kieltä
2) päiväkodissa on erikielisille lapsille äidinkielisensä henkilökunta kullekin.