Maailmassa on noin miljardi ihmistä, joilta puuttuu virallinen identiteetti. Tämä estää pääsyn moniin peruspalveluihin kuten pankkitiliin, puhelimeen ja sosiaaliturvaan. Samalla identiteetin puuttuminen altistaa hyväksikäytölle kuten esimerkiksi orjuudelle. Identiteetin puuttumisen ongelma on pahin köyhimmissä maissa, alimmissa tuloluokissa, naisissa ja nuorissa.
Väitän, että maailman ateisteista lähes kaikilla (99,99%) on virallinen identiteetti? Miksi näin? Teistinä olemiseen riittää se, että on altistunut vanhempien taikauskolle. Lisäksi identiteetin puute, takapajuisuus ja teismi kaikki korreloivat vahvasti keskenään.
Ateistiksi päätyminen edellyttää aina itsenäistä ajattelua, usein vanhemmilta opitusta uskosta luopumista tai ainakin ympäröivän teistisen yhteiskunnan valtavirrasta poikkeavaa ajattelua. Tämä johtaa myös siihen, että ateisti ymmärtää itsensä muista erottuvaksi yksilöksi, jolla on ihmisarvo, ja joka ymmärtää myös virallisen identiteetin merkityksen.
https://blogs.worldbank.org/voices/global-identification-challenge-who-are-1-billion-people-without-proof-identity
Virallisen identiteetin puuttuminen
6
<50
Vastaukset 6
Identiteetin puuttuminen estää joutumasta pikavippien tuhoavaan kierteeseen. 🤔
Nälkää nähdessään voi ihminen joutua ryöstö- ja rosvouskierteeseenkin. Toisaalta siinä saa ennemmin tai myöhemmin katon pään päälle, muonan ja harrrastusmahdollisuuksiakin.
he-ma kirjoitti:
Nälkää nähdessään voi ihminen joutua ryöstö- ja rosvouskierteeseenkin. Toisaalta siinä saa ennemmin tai myöhemmin katon pään päälle, muonan ja harrrastusmahdollisuuksiakin.
Ja paikan suihkumorsiamena, jos on yhtään nätti.
- Anonyymi
Autuaita ovat hiljaiset, sillä he saavat maan periä. Iloitkaa ja riemuitkaa, sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa.
- Anonyymi
Se on kumma kun taivaspaikka väki hakee järjestäytyneen yhteiskunnan piiriin ja jatkaa siellä sitä mitä perimä ohjaa. Ateisti luo taivaan maanpäälle, eikä odota sitä kuoleman jälkeen 😀
"
"Matteus 6:26 Katsokaa taivaan lintuja: eivät ne kylvä eivätkä ...www.bible.com › FINPR
Katsokaa taivaan lintuja: eivät ne kylvä eivätkä leikkaa eivätkä kokoa aittoihin, ja teidän taivaallinen Isänne ruokkii ne. Ettekö te ole paljoa suurempiarvoiset kuin ..."
Oisko se kristillisen taivaan piikki auki tosiuskovaiselle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061281
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94908Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31824- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93642- 32635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476
