Miljardi työntekijää tulossa Suomeen

Johan sillä työvoimapulaa paikataan.
On insinööriä ja lääkäriä, rakenusmestaria ja arkkitehtia.
5<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko vastatoimena suomalaisen työttömän laittaminen karenssille? Valtio säästää rahaa tuolla ihmisarvoa loukkaavalla toimenpiteellä. Mielestäni orjatyö ei saa olla vaintoehto karenssille. Kumman valitsee.

Äänestä
  • Työstä pitää maksaa alan TES-palkka ja noudattaa alan työehtosopimusta muutenkin. TES-palkattu työtön ei ole enää "työllistetty" työtön työnhakija, vaan hän on työntekijä osa-aikainen tai kokoaikainen.

    Työttömyyskorvauksella ja 9e ylläpitokorvauksella pakottaminen työhön alle ko. alan TES-palkalla on räikeää alipalkkausta ja orjatyötä sekä ihmisriistoa, joka pitäisi HETI kriminalisoida ja sanktioida ankarasti.

    Äänestä

Joo kokoomuksen Jyrki Katainen tilasi niitä Suomeen jo 1 800 000 lähivuosien aikana paikkaamaan työvoimapulaa, jota Suomen 550 000 - 600 000 työtöntä alipalkkaukseen ja ihmisriistoon tottumatonta kansalaista ei täytä.

Äänestä

Tiedätkö mikä ero on luvuilla tuhat, miljoona ja miljradi? Et taida tietää.

Äänestä
  • Kyllä niitä Lähi-idästä ja Afrikasta tulee ennen pitkää 1 000 000 000, mikäli Euroopan ja EU:n rajat avataan elintasosiirtolaisuudelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Johan sillä työvoimapulaa paikataan.
On insinööriä ja lääkäriä, rakenusmestaria ja arkkitehtia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu