Raamattu on tieteen perustus

Kaiken tieteen pitää lähteä liikkeelle Jumalan sanasta eli Raamatun kirjoituksista. Jos joku tulkitsee havaintoja Raamatun kirjoitusten vastaisella tavalla, niin hän ei harjoita tiedettä vaan uskoo Jumalan sanaa vastaan. Näin se on ja aamen siihen päälle.
22112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tiede on siis uskon asia?
Uskokaa keskenänne ja unohtakaa tiede. Tosin nautit objektiivisen tieteen saavutuksista, mm kvanttifysiikka, jo istumalla koneen ääressä. Raamatun mukaan sen ei pitäisi olla mahdollista...

2Äänestä
  • Jumalan sana on totta niin ja aamen ikuisesti. Jos ns. tiede on eri mieltä Jumalan kanssa asioista, niin kumpikohan mahtaa olla oikeassa - sinun mielestäsi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumalan sana on totta niin ja aamen ikuisesti. Jos ns. tiede on eri mieltä Jumalan kanssa asioista, niin kumpikohan mahtaa olla oikeassa - sinun mielestäsi?

    Onko tämä vitsi... ;)
    Jos todellisuus ja havainnointi puhuvat raamattua (sic) vastaan, kuten vaikka että suhteellisuusteoria toimii ja kaikki siitä seuraavat johtopäätökset, niin tiedän kyllä kumpaan uskon. Kirjaimellinen raamatuntulkinta kun ei ole useimmille ihmisille uskon kulmakivi...Vai osoittaako väitetty rappeutuminen sinusta, että Jumala rakastaa meitä?

    2Äänestä

  • iowa kirjoitti:

    Onko tämä vitsi... ;)
    Jos todellisuus ja havainnointi puhuvat raamattua (sic) vastaan, kuten vaikka että suhteellisuusteoria toimii ja kaikki siitä seuraavat johtopäätökset, niin tiedän kyllä kumpaan uskon. Kirjaimellinen raamatuntulkinta kun ei ole useimmille ihmisille uskon kulmakivi...Vai osoittaako väitetty rappeutuminen sinusta, että Jumala rakastaa meitä?

    Lainkaan lukuunottamatta sitä, ettei mistään rappeutumisesta puhuta Raamatussa sanakaan ;)

    1Äänestä

Jumala loi äärettömässä viisaudessaan itsenäisesti toimivan järjestelmän. Galaksejakin suuremmat järjestelmät, aina äärettömiin asti. Hän loi myös pieneen päin menevät järjestelmät. Aurinkokunnat, planeetat, solut,molekyylit ,atomit ja sitäkin pienemmät järjestelmät, joista emme tiedä mitään. Nämä toimivat systeemit ovat olemassa,kuten tiedekin todistaa. Olemme tutkimassa tätä käsittämättömän viisauden luomaa systeemiä. Voimme ottaa oppia luonnon ihmeistä ja soveltaa niitä ihmiskunnan hyväksi.Jumala tietää kaikki,niitä on turha alkaa Raamatussa selittämään .Meille riittää Raamatun luomiskertomus, joka on yksinkertaisuudessaan täydellinen selostus sille ,joka lukee sitä niin monta kertaa Pyhässähengessä,että hänen sokeat silmänsä avautuvat.

Äänestä
  • Noinhan se on, itseorganisoituvasta järjestelmästä on kyse, mutta ilman Raamattuakin asian voi hyvin ymmärtää. Luomiskertomus on todellakin pelkkä yksinkertainen kertomus.

    "Ei ole koskaan osoitettu, että atomit ja molekyylit oppisivat jotenkin ajattelemaan maagisen fyysisen muutoksen kautta. Paras selitys on, että aivot eivät ajattele ensiksi. Mieli ajattelee, ja fyysisellä tasolla se suunnittelee aivot sovittamaan ajatuksensa."

    https://medium.com/@DeepakChopra/the-power-of-one-251d0792efcc

    Äänestä

Kirkkoisä Tertullianuksen mukaan ei kristitty tiedettä saa harrastaa ensinkään. Tiede on tämän maailman viisautta, ja kristityn on harjoitettava hulluutta!

2Äänestä

Näistä ei kyllä koskaan tiedä, onko läppää vai tosissaan päästötty. Veikkaan jälkimmäistä suhteessa 3:2.

Sen verran minussakin on dualistia, etten näe muita mahdollisuuksia.

3Äänestä
  • Raamattu ei puhu mitään dualismista ja koska en tunne sanan merkitystä, niin jätän kommenttiisi vastaamisen tähän toteamukseen:

    Jumalan sana on kokonansa totta ja on sitä ikuisesti. Todellinen tieteellinen tutkimus voi vain vahvistaa Jumalan sanan ja pseudotiede on sitä vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raamattu ei puhu mitään dualismista ja koska en tunne sanan merkitystä, niin jätän kommenttiisi vastaamisen tähän toteamukseen:

    Jumalan sana on kokonansa totta ja on sitä ikuisesti. Todellinen tieteellinen tutkimus voi vain vahvistaa Jumalan sanan ja pseudotiede on sitä vastaan.

    Tästäkään ei voi tietää, onko läppää vai tosissaan päästötty. En veikkaa enää mitään.

    Sen verran minussakin on dualistia, etten näe muita mahdollisuuksia.

    1Äänestä

  • Elegantit karvaiset kielikorvani kertovat, että aloittaja yrittää parofioida Mark viitosta. Viimeinen lause menee hiukan yliampuvuuden puolelle. Toisaalta voin olla väärässäkin; sitäkin tapahtuu joskus, viimeksi muistaakseni toukokuussa 1994.

    Äänestä

  • salmiakkisaluki kirjoitti:

    Elegantit karvaiset kielikorvani kertovat, että aloittaja yrittää parofioida Mark viitosta. Viimeinen lause menee hiukan yliampuvuuden puolelle. Toisaalta voin olla väärässäkin; sitäkin tapahtuu joskus, viimeksi muistaakseni toukokuussa 1994.

    Muistat varmaan oikein. Kissoilla ja koirilla on erinomainen muisti. Surullista toki muistaa, että on ollut joskus väärässä. Mieluummin muistaisi mukavia asioita. 🙁

    Äänestä

Raamattuun vetoavia lahkoja on syntynyt jo liikaa kuten, helluntailaisuus, babtismi, viidesläisyys...

Äänestä

Kävely järven päälläkin on mahdollista talvella. Litteän maan aikaan 6000 vuotta sitten piti varoa reunalta tippumista.

1Äänestä
  • Oletko käynyt maan reunalla? Veikkaan että et ole. Voisi päätä huimata, jos näkisit syvyyden reunan takana...

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oletko käynyt maan reunalla? Veikkaan että et ole. Voisi päätä huimata, jos näkisit syvyyden reunan takana...

    Tää oli hyvä. 😄👍🏻

    1Äänestä

Usko kaikkivaltiaaseen Jumalaan, joka voi tehdä mitä vaan, milloin vaan ja missä vaan vie pohjan kaikelta luonnontieteeltä. Jokaisen havainnon selitys olisi silloin se, että Jumala näköjään tällä kertaa halusi tämän olevan näin - ensi kerrasta ei tiedä.

1Äänestä

Väitteesi perusta pettää:

"Jos joku tulkitsee havaintoja Raamatun kirjoitusten vastaisella tavalla, niin hän ei harjoita tiedettä vaan uskoo Jumalan sanaa vastaan."

Havaintojen tulkintaan eivät Raamatun kirjoitukset riitä, koska ne ovat keskenään ristiriitaisia ja tiedetään kokonaan ihmisten kirjoittamiksi. Ne ovat on myös ristiriidassa Jumalan luomakunnassaan antaman ilmoituksen kanssa, jota tiedeyhteisö havaitsee ja tulkitsee ristiriidattomalla tavalla.

Itse voit tietenkin uskoa Jumalaan ja Raamattuun haluamallasi tavalla. Yrityksesi vaatia toiset hyväksymään sitä ovat hengellisen ylpeyden syntiä:

"Kaiken tieteen pitää lähteä liikkeelle Jumalan sanasta eli Raamatun kirjoituksista."

Voit siis itse harjoittaa tiedettä tuolla tavoin, vaikkei menestyminen siinä liene mahdollista.

1Äänestä

Tosiaan, muutenhan naama on kuin paikattu vaate, josta yksi silmä on lähtenyt karkuun.

Äänestä

Raamattu on kokonaan Jumalan kirjoittama. Jumalan henki on ohjannut kirjoittajien käsiä ja vaikuttanut heidän ajatuksiinsa, niin että Raamattu on kokonaan erehtymätöntä ja virheetöntä Jumalan sanaa. Näin meille on seurakunnissa opetettu...

Parodiahorisontti ei sitten ylittynytkään...

t. avaaja

Äänestä

Hehee!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaiken tieteen pitää lähteä liikkeelle Jumalan sanasta eli Raamatun kirjoituksista. Jos joku tulkitsee havaintoja Raamatun kirjoitusten vastaisella tavalla, niin hän ei harjoita tiedettä vaan uskoo Jumalan sanaa vastaan. Näin se on ja aamen siihen päälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu