Miten on mahdollista että SDP puolueena sallii pääministerin jatkaa tällä ristiriitoja ja kansakuntaa jakavalla linjalla?
Mehän olemme tilanteessa jossa hallitus (pääministeri) on jatkuvasti napit vastakkain yrityselämän kanssa KUN sen pitäisi päinvastoin luoda yrittämiseen ja yrittäjille suotuisammat olot toimintaa varten koska sieltähän se hyvinvointi loppupeleissä meille kaikille tulee!
Mehän olemme tilanteessa jossa hallitus (pääministeri) on jatkuvasti napit vastakkain yrityselämän kanssa KUN sen pitäisi päinvastoin luoda yrittämiseen ja yrittäjille suotuisammat olot toimintaa varten koska sieltähän se hyvinvointi loppupeleissä meille kaikille tulee!
Vastaukset 43
Vanhimmat
Ei ole soveliasta nimitellä ketään pöljäksi mutta ei Sanna Marin ole pätevyyttään millään lailla osoittanut, vaikka jotkut niin väittävätkin. Tähän asti tehdyt hallituksen toimet vievät Suomea pois hyvinvointivaltiosta ja laskua maksavat vielä vuosikymmeniä tulevat sukupolvet.
Sanna marin sdp sumen kansan etua ajatteleva toimija
Tasapuolinem
Ei riistä köyjää
Ei kepuloi
Ei ole itseä.
Asialinjalla
Poustu aktiivileikkurin
Suomen kansan asialla
Ei pelaa omman pussiin
Maksaa omat kulunsa
Maksaa omat häänsä.
Ei julkisuuden kipee.
Haluaa suomen parasta.
Kiitos.
Oikeisto kepulit
Täysi vastakohta edelliselle listalle
Jo nähty viimeiset 20 vuotta suomen tuomista
P. Urpo
M. Vanhanen
Juhantalo
Jäteenki
Sipilä sarjakurjistaja
Ekhäkäpönttö
Torkkupitto
Anttila s
Vartiainen totkkupeitto
Jne
Tämä on hieman vaarallinen yhdistelmä kun on nuori ja kokematon ja samalla pitäisi saada uskottavuutta muiden silmissä. Kun tähän vielä yhdistetään yltiöpäinen vasemmistolainen aatemaailma niin soppa onkin valmis.
Setä Arkadialta ihan hyvää pohdiskelua asian tiimoilta!
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006656809.html
EK:n ja Kokoomuksen äänitorvi Timo Haapala. No just.
Kerro toki mikä ei pidä paikkaansa!
Se ainakin pitää paikkansa että Timo Haapala on EK:n ja Kokoomuksen äänitorvi. Etkö tuota ole ymmärtänyt, vaikka muut on?
Setä Timolle on vääränvärinen hallitus, pitäis olla sininen niinku edellinen hallitus.
Eipähän silloin sanonut, että on sinivihreä, mutta joo, porvarihallitus pitäis olla.
Ymmärsinkö tästä että kolumnissa ei ollut asiavirheitä.
Jos oikein tarkkoja ollaan, niin mikään juttu ei ole kokonaisuudessaan totta. Pystytkö todistamaan olenko väärässä ? Kerro toki mikä pitää paikkansa ?
Minä kysyin ensin että mikä ei pidä paikkaansa. Jos et osaa siihen vastata niin eikös se sitten ole selvä juttu että kaikki piti paikkansa?
Sipilälläkö oli koulutusta suomen johtoon.
Pelasi kaikki vaan omana ja kavereiden pussiin törkeen epäoikeuden mukaisesti
Sanna on parasta suomen kansalle sitten talvisodan päättymisen
No ainakin meriiteiltään on kehnoin ikinä.
Jälkeenpäin ei toivottavasti tarvitse katsoa katastrofaalisia päätöksiä, joita tämä kokemattomuus tuo tullessaan.
Oppirahat on aina maksettava jossainvaiheessa uraa, nyt näitä Marinin oppirahoja tulee maksamaan koko kansakunta. Kenties yksi suomalainen sukupolvi.
Toivottavasti olen väärässä ja Marin osoittaa, ettei elämänkokemusta tarvita tuollaisessakaan asemasa, vaan asioita voi hoitaa kesätyötaustalta.
Luonteeltaan Marin on vielä hyvin jääräpäinen, eikä vaivaudu kuuntelemaan muiden vastaväitteitä.
Pelkään todella pahinta, pidän käteni ristissä että olen väärässä. Kukaan ei tietenkään halua, että Suomessa ei olisi hyvä jatkossa elää ja asustaa.
Voitko kertoa mitä sanna marin on tehnyt täysin väärinetkä vaan selitä kokemattomuutta.
Sipilä hän kokemuksella risti kansaa rikkaiden hyväksi sekö on kokemusta.
Yksiloi mitä on tehty väärin ja miten olisi pitänyt tarkslen tehdä
Palsta persut taas vauhdissa. Hajottaa elämäänne.
Kertoo kaiken suomalaisten enemmistöstä joka on tämän tilan aiheuttanut.
NO KAKARAHAN TÄÄ PUOTI PUKSU ON JA 100 VARMAA KANNATTAS PIKA PIKAA MENNÄ NEUVOTTELU TAITO KURSSILLE SIIS NEUVOTTELU TAITO JA KOKO HALLITUS. TOSI PÖLJÄÄ VÄKEE KOKO HALLITUS ASIAT HOMMAT KUN MENIS PERSE EELLÄ KUORITTUUN PUUHUN.
Eihän sipilä kepulikaan mi y ään neuvoyåtellut vei vaan eläkeläisiltä tuhkatkon pesäsätä
Kikyt ja muut kurjistukset vaan työtätekeville.
Rikkialle vaan lisää vaikaeivät olis tatvineetkaan
Kansan ostovoima nolaa.
Kauppiast hutaa y t itystukii kun kansallameei ostovoimaa.äsitänse on kun otetaan kaikkin pois misllä ostat ja elä y ät kivijalka ja anppikauppiaat kun kaikki tah t mene everoihin elämiseen ja asunn i nmksuun
Vaikea sanoa, kun on aina "sairaana" kun olisi televisiossa suorassa lähetyksessä tiukka poliittinen keskustelu.
Ei kait Marinissa ole mitään yllättävää? Uhosi jo monta vuotta sitten että kääntää demareiden kurssin jyrkästi vasemmalle. Opiskeluaikoina oli jo vahvasti kokoomusvastainen. Samalla myös kehittyi yritysvastaisuus. Linjana on ensin demarit, sitten AY, sitten muun suomen etu jos etua ei tule em vihattaville kohteille.
Se mikä on aavistuksen yllättävää on hermojen pettäminen jo useampaan otteeseen sekä ilmeisesti jonkin asteinen kusen nousu päähän jos demari-lähteitä on uskominen.
Ei ei ei se yritys mitään hyvinvointia luo, vaan sen työntekijät. Tämä hallitus on jo liikaa silitellyt yrityksiä ja maksanut tukia. Mikä on kiitos, se että laitetaan tuottava yritys kiinni ja valitellaan palkkojen suuruutta, vaikka palkat on vaan pieni osa menoista. Tuollaisilta yrityksiltä pitäs periä kaikki maksetut tuet takaisin korkojen kera, oppisivat leikkiin valtion kanssa.
Pitäisi nyt sen suunsa kiinni kun ei ymmärrä taloudesta eikä firmojen pyörittämisestä mitään. Helppo sen on jakaa velkarahaa suruttomasti. Loppettaisi yritysten haukkumisen. Nainen jakaa liikaa Suomea.
Suomessa yrityksen pyörittäminen perustuu yritytukiin ja niillä keplotteluun.
Valitetaan vaan kokoajan että yrittäminen ei kannata.
Kuitenkin jättiosingot ja bonukset jihtsjille ja ennätys tulokset.
Voitot yksityisiä
Kulut yhteiskunnalle
Kokoomus urpot
Sosialismi ja markkinatalous ei vain sovi yhteen. Marin äärisosialistina ei vain ymmärrä sitä, eikä osaa toimia muuten. Eikä Marin olekaan mitään muuta kuin demareiden "logo".
Rittäjille voitot ovat yksityisiä ja kulut valtion maksuun.
Veroja ei voi maksaa kun kulut niin suuret.
Sanna kansan suosio lähentelee taivasta
Sauli ja urpo kateellisia
Kertokaapa Itä Marinon tehnyt täysin väärinja
Miten tarkalleen olisi pitänyt toimia.
Nyt tämä anonyymi liioittelee! Kansa on suhteellisen tyytyväinen nykyhallitukseen. Lähinnä kokoomus ja PS ovat ärhennelleet turhaan, kun eivät itse ole olleet kelvollisia muodostamaan hallitusta. Se on kokoomuksen ja PS:n kannalta vähän sitä, että "asiasta en oikein ymmärrä mitään, mutta vastustan." Suurta ihmetystä herättää lukijassa, kun lukee kokoomuksen kantaa: Hallitus ei ole noudattanut hallitusohjelmaansa. Nämä kaksi mainittua Kok ja PS ovat hyvin erilaisia, Kokoomus on ollut hallituksessa kun näitä maahanmuuttajia on tuotu Suomeen runsaasti, ja on siellä ollut myös PS tai siniset. Kun tämä koronapandemia tuli, on selvää, että mikään hallitus ei tässä uudessa tilanteessa voi toteuttaa hallitusohjelmaansa, vaan on pakko suunnata voimavarat pandemian torjuntaan. Siinä tilanteessa on ollut pakko ottaa lainaa - niin olisi tehnyt myös kokoomus, jos olisi ollut hallituksessa. PS sen sijaan vaikuttaa yhden asian liikkeeltä - se on, vastustaa maahanmuuttajien tuloa Suomeen. Sillä ei pitkälle pötkitä. Lisäksi PS sisältää ääriliikkeitä, ja on monissa asioissa suoraan sanottuna yksinkertainen. Niillä eväillä ei maailmaa rakenneta. Nämä kaksi nyt ärhentelevät, että" lainaa otetaan ja maahanmuuttajia tulee Suomeen". Niin tuli kokoomuksen aikanakin ja kokoomuskin ottaisi lainaa jos olisi hallituksessa. Ja kyllä myös yrittäjien ja yritysten tulee olla isänmaallisia. Ei se ole virhe, vaan hyvä asia koko Suomelle. Tietysti pääministeri on vähän kokematon ja ilmaisee asian joskus epädiplomaattisesti, mutta muuten on mennyt melko hyvin tähän asti. Koko maailman tilanne on nyt p o i k k e u k s e l l i n e n. Kyll ä kokoomuskin sen tietää.
Minä olen lukenut, että hallitus on ottanut valtavasti lainaa ja avustanut yrityksiä miljardeilla euroilla. Näin hallitus pyrkii siihen, että konkurssien määrä jäisi pieneksi. Erityisesti PS on ollut tyytymätön. Kuoroon on liittynyt myös kokoomus Orpon toimesta. Jos tehtaita lakkautetaan, vaikka ne tuottavat voittoa, ei se ole kovin isänmaallinen teko. Ei sitä voi puolustella. Jättimäiset osingot saaneet ulkomaiset rahamiehet ovat ilmeisesti siinä takana. Kun nyt korona-aikana tehdas tuottaa tappiota, niin heidän kannaltaan on parempi myydä tehdas ja sijoittaa rahat tuottavampaan kohteeseen, todennäköisesti ei Suomen alueelle. Tietysti se ei ole Suomen etu! Ilmastotoimet ja maahanmuuttajat jakavat mielipiteitä täysin riippumatta siitä, mikä on hallituksen kokoonpano. Eniten siinä toimivat vihreät ja kokoomus, vaikka kokoomus itse hallituksessa on tehnyt samaa kuin tämä nykyinen hallitus. Nämä erilaiset ovat olemassa riippumatta hallituksesta.
Naapurimaassamme Ruotsissakin arvostetaan upeaa pääministeriämme!
"Ruotsalainen iltapäivälehti Expressen hehkuttaa pääkirjoituksessaan Suomen saavutuksia monilla aloilla.
Lehti nosti asian esiin, kun ilmeni että Suomen pääministeri Sanna Marin edustaa
Ruotsia tämän viikon EU-huippukokouksessa. Ruotsin pääministeri Stefan Löfven ei pääse osallistumaan kokoukseen äitinsä hautajaisten vuoksi.
Pääkirjoituksen mukaan Marin voisi edustaa useamminkin Ruotsia, koska Suomessa asiat ovat monilla yhteiskunnan osa-alueilla paremmin kuin Ruotsissa. Lehti on otsikoinut pääkirjoituksensa vapaasti suomennettuna näin: "Rakas Suomi, auttaisit vähän pidempäänkin".
Lehti myös listasi asiat, joissa Ruotsi voisi ottaa Suomesta mallia."
https://yle.fi/uutiset/3-11573990
Et kai nyt tosissasi kuvittele että asiat jotka ovat suomessa monilla yhteiskunnan osa-alueilla paremmin kuin ruotsissa OLISIVAT TÄMMÄN HALLITUKSEN JA PÄÄMINISTERIN ansiota!
Tämä ruotsalaisten tunnustushan menee nimenomaan hallituksille jotka ovat hallinneet suomea tällä vuosituhannella JA kuten täälläkin on ollut esillä niin oikeistoenemmistöiset hallituksethan ovat olleet vallassa 16 kunnes Marin astui puikkoihin.
Poliisi muuten mainittiin ensimmäisenä tuossa listassa! Nythän sisäministerimme on jo pariinkin otteeseen kyseenalaistanut poliisin toiminnan, eli tätä menoa vasemmisto saa tuhottua ruotsalaistenkin ihannoiman suomen poliisin!
ÄLÄ UNTA NÄE, että Ruotsin pääministeri Stefan Löfven olisi pyytänyt vastaavassa tilanteessa esim. Orpon tai Sipilän edustamaan Ruotsia!!!
Sanoinko noin?
Hallitus sai eduskunnan luottamuksen korona-ajan ensimmäisessä luottamusäänestyksessä:
Luottamusäänestyksen taustalla oli kaikkien neljän oppositiopuolueen esittämä välikysymys hallituksen TALOUS- JA TYÖLLISYYSPOLITIIKASTA!
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 102–75. Poissa oli 22 edustajaa.
Miten tämä nyt liittyy aloitukseen? Etkö sä muka tiedä miten sitä peliä siellä eduskunnassa pelataan?
Ai niin olihan eduskunta kesällä sitäkin mieltä että Mäenpään syytesuojaa ei ole syytä murtaa!
Marin avasi rajat ja tässä on tulos?
Hänen oli pakko keksiä jokin syyllinnen joka olisi muu
kuin hän?
Sítten jollakin tuli AHAA elämys?
"Syyllistetään ravintolat niin se vie katseet pois meistä
jotka itse olemme syyllisiä!
Ravintoloitten kiinnipano tuo suomeen helposti
vähintään 200 000 työtöntä.
Pelkästään siitä johdosta että Marin aukaisi rajat?!!!!
Hallitus on totaalisesti mokannut koko covid pandemian
hoitamisen siitä syystä hallitus tulee erottaa.
Hjallis Harkimo olisi oiva pääministeri.
Hän on yrittäjä henkinen ja osaa katsoa sekä tulkita tapahtumia
etukäteen.
Koronakriisin hoitaminen nosti Sanna Marinin hallituksen suosion ennätyksellisen korkealle!
Vastaajista 69 prosenttia arvioi hallituksen onnistuneen tehtävissään vähintään melko hyvin. Tulos on ylivoimaisesti paras vuonna 1991 alkaneiden mittausten sarjassa.
Pääministeri Marin viisikkohallitus hoitaa hommat Suomessa kaikkien parhaaksi!
Kerro nyt meille muillekin että mitä tehtäviä se hallitus on oikein tehnyt, muuta kuin koronaan liittyviä?
Eikös hallituksen tehtävä ole hoidella Suomen asioita KAIKILLA SEKTOREILLA eikä pelkästään jollain yhdellä osa-alueella joka itse asiassa vaatii erikoisosaamista! Hallitushan ei ole tässäkään asiassa tehnyt mitään muuta kuin toimeenpannut asiantuntijoiden suosituksia - Aika vähissä ovat hallituksen toimet joilla on vaikutusta esim. työllisyyteen, joka sentään oli ykkösprioriteetti hallituksen aloittaessa!
No tässä on hyvä esimerkki, tässä oli vajaa puoli vuotta valmistautua tulevaan toiseen aaltoon. Kiurun mukaan mitään ei tehty kun oli kesälomat eikä niiden jälkeen taidettu muistaa että pitäisi valmistautua toiseen aaltoon. Eli nyt aloitetaan valmistautumisen selvitys?
Epäilen että valmistelutyöryhmässä on samoja henkilöitä jotka ovat pohtineet työllisyysasioita reilun vuoden.
En tiiä onko Marin pöljin mutta on se ainakin kova maalaamaan
mustan valkeaksi (muunnettu totuus)
Tuo on kyllä sosialisteille tyypillistä, siitä ei Marin juurikaan poikkea.
Kummallista on se että muunnettu totuus uppoaa kansaan
Minusta Marin maalaa kaiken sateenkaarwn väriseksi.
Kyllähän me tiedetään, että akat räksyttää. Silloin on realismi kaukana. Lisäksi, kun on vielä kuukautiset ja hermot kireällä
On vastuutonta ottaa Pääministerin virka vastaan kun ei ole kokemusta,osaamista ,koulutusta.
Pelkkä esiintymiskoulutus ,ei pitkälle vie .
Ja,nyt se juuri näkyy kaikessa toiminnassa.
Miljoonia jaellaan sinne tänne ja ihmetellään kun rahoja vielä jäänyt jaettavaksi ,eikä kukaan hae niitä.
Varmaan kaikki tiedätte työntekijät että juuri me maksamme veroissamme kaiken tämän järjettömyyden.
Lisänä vielä EU, satojen miljardien ilmaisjako.
Tukien saajat ,saavat satoja euroja jopa tuhansia kuussa ,korona rahoja /riippuu henkilömäärästä.Useita kuukausia ,riippuen koronasta.
Kunnat nostavat veroäyriä ja työläiset maksaa ,ei mitään koronatukia tulossa.
Näin tekee SDP pääministeri ,maksattaa työväestöllä .
Eläkkeet ei nouse mutta kunnallisvero pitää huolen eläkkeen laskusta .
Eläkeläisillä alenee tulot.
On se pöljin , siitä ei ole kahta sanaa .
On se demokratia ihmeellinen juttu kun "kuka vaan" voi päästä pääministeriksi vaikka vaalien aikaan olisi vielä "nobody"!
Tämä osoittaa oikeastaan SDP:ltä täydellistä vastuuttomuutta nimittää nyt pääministeriksi täysin siihen tehtävään sopimatonta ihmistä ihan vaan oman puolueen profiilin nostoyrityksen takia, joka tulee päättymään Suomen kannalta surullisesti!
Nyt on vaikeat ajat ja pitäisi puhaltaa yhteiseen hiileen - MITÄ TEKEE PÄÄMINISTERI? Luo vastakkainasettelua ja käytännössä haukkuu yrittäjiä epäisänmaallisiksi -> Kohta alkaa jo Trumpkin tuntumaan järkimieheltä tähän meidän pääministeriin verrattuna!