Mistä siinä on kyse että väitetään ihmisten kehittyneen pikku hiljaa apinasta, ja että on ollut eri ihmislajeja. Kyse on rasismista , ne olivat vain eri etnisiä ryhmiä, vanhan ajan julkaisuissa oli vierekkäin valkoihoisen,tummaihoisen ja apinan kallo(tieteen nimessä) ja se viestitti suurinpiirtein niin että afrikkalaiset ihmisen ja apinan välimuoto.
Emme tiedä mitä kaikkea mitä cro magnonit ja neanderthaalit olisivat pystyneet sekulaari viihteessä niitä kuvataan silleen että puhuvat alkeellisella kurkkuäänellä eli hiukan rasistisesti. Kuvaus eri ihmislajeista säilyi opetuksessa koska ei ole ollut neanderthaaleja loukkaantumassa asiasta. Summa summarum yliopistoissa opetetaan rasistisia teorioita antirasistisena aikana. Väitän että nykyihminen ei ole 100% homo sapiens vaan nykyihmiseen jäänyt cro magnonin ja neanderhaalin piirteitä.
Neanderthal, cro magnon, homo sapiens
1
123
Vastaukset
- Anonyymi
Niin? En oikein ymmärtänyt pointtiasi.
Homo sapens ihmislaji levisi Itä- Afrikasta muuhun maailmaan syrjäyttäen muut ihmislajit. Sen jälkeen pitkän ajanjakson kuluessa kehittyivät eri rodut. Ja myöhemmin eri kansat.
Ja sehän on tietysti hyvä asia, koska monimuotoisuus on rikkautta. Kuten nimenomaan edistykselliset ja suvaitsevaiset ihmiset sanovat.
Kuitenkin nuo samat ihmiset väittävät, että rotuja ja kansoja ei ole olemassakaan ja niihin uskovat ovat taantumuksellisia rasisteja!?
Mitä mieltä sinä olet tuosta dilemmasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2805411- 704996
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413428
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv672958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232698