Pienuskontojen valtiontuki nousee yli puolitoistakertaiseksi ja on ensi vuonna jo 824 000 euroa, olettaen että hallituksen esitys menee läpi. (Ja pidän hyvin todennäköisenä, että se menee.)
https://uskonnonvapaus.fi/2020/talousarvio.html
Pienuskonnoille 300 000 euroa lisää
5
62
Vastaukset
Yleensähän eduskunta liki poikkeuksetta jakaa hiukan lisää rahaa hallituksen esitykseen nähden, ei leikkaa. Aika epätodennäköistä että tämäkään nyt putoaisi. Kuitenkin ehkä koronan ansiosta jotain saumaa siihen on.
- Anonyymi
Ja vaparit on raivona. Vapareillehan ei rahaa ole luvattu, mikä on aivan oikea virkamiesarvio, kun ottaa huomioon vapareiden ala-arvoisen toiminnan. Ylikoski tietysti taas sompailee puoluepoliittisia lehmänkauppojaan, mutta toivottavasti tänä vuonna ymmärretään pysyä argumentoidun virkamiesvalmistelun varassa.
Ei raivona, mutta harmissaan.
Pitäisikö sinusta kasvattaa pienuskontojen saamaa rahaa? Miksi?- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Ei raivona, mutta harmissaan.
Pitäisikö sinusta kasvattaa pienuskontojen saamaa rahaa? Miksi?Siis kumpi "harmittaa", pienuskontojen saama raha vai vaparien valtionavustuksen epääminen?
Anonyymi kirjoitti:
Siis kumpi "harmittaa", pienuskontojen saama raha vai vaparien valtionavustuksen epääminen?
Pienuskontojen tuki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21014753
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182160Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 1261171
- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73735
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80693Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688