Paavi

Kommentoitiinko yleiskonfferenssissa mitenkään Paavin poismenoa? Ihan neutraali kysymys, ei sisällä mitään että olisi pitänyt tai ei olisi pitänyt kommentoida, ihan vaan mielenkiinnosta kysyn. Ja 2. kysymys: tapasiko Hinckley koskaan Johannes Paavali II:a??
9505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

SALT LAKE CITY — Following the death of Pope John Paul II, the First Presidency of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints issued the following statement.

President Gordon B. Hinckley, leader of the world's 12.2 million Mormons, read the statement at the beginning of the second session of the Church's 175th annual general conference which is broadcast in 75 languages to millions of Latter-day Saints in congregations around the globe:

“We join those throughout the world who mourn the passing of Pope John Paul II, an extraordinary man of faith, vision, and intellect, whose courageous actions have touched the world in ways that will be felt for generations to come."
“The Pope’s voice remained firm in defense of freedom, family, and Christianity. On matters of principle and morality he was uncompromising.
On his compassion for the world's poor, he has been unwavering.”

Äänestä
  • Tapasivatko ko. herrat koskaan toisiaan????

    Äänestä

Eikse olis päässy Bushin koneella samantien Roomassa käymään?

Äänestä
  • Mormonikirkosta meni paavin hautajaisiin vain pieni delegaatio, jossa oli mukana vanhin Luigi S. Peloni. Se on Länsi-Euroopan alueella seitsemänkymmenenä.

    Äänestä

Presidentti Gordon B. Hinckley sai Yhdysvaltain korkeimman siviilihenkilölle myönnetyn kunniamerkin kesäkuussa 2004.
Pres. Hinckley oli yksi niistä 13 henkilöstä, jolle kunniamerkki myönnettiin.
Muita kunniamerkin saajia olivat mm. paavi Johannes Paavali II

Pres. Hinckley sanoi mm. " Pidän suurena kunniana ottaa vastaan tämän arvossapidetyn kunniamerkin Yhdysvaltain presidentiltä.Olen syvästi kiitollinen. Laajemmassa mielessä se on tunnustus ja kunnianosoitus kirkolle, jonka kautta olen saanut niin monia tilaisuuksia ja jonka asiaa olen yrittänyt palvella.
Esitän kiitolseni kirkolle, työtovereilleni ja kansallemme kaikkialla ja jaan kunnian tästä tunnustuksesta yhdessä teidän jokaisen kanssa."

Äänestä
  • Ja mormoniprofeettojen seksiuhreille pitäisi myöntää takautuvasti orjuusmitali.

    Äänestä

  • Vai kuinka? kirjoitti:

    Ja mormoniprofeettojen seksiuhreille pitäisi myöntää takautuvasti orjuusmitali.

    olisi mukava kun voitaisiin keskustella asioista asialliseen sävyyn.
    Vapausmitali on kuitenkin tosiasia ja faktaa viime vuodelta.

    Äänestä

  • vastaako tämä alkuperäiseen kysymykseen?
    Vai tarkoitatko että koska sekä paavi että profeetta saivat saman mitalin he siis tapasivat toisensa??

    Äänestä

  • josefina1 kirjoitti:

    olisi mukava kun voitaisiin keskustella asioista asialliseen sävyyn.
    Vapausmitali on kuitenkin tosiasia ja faktaa viime vuodelta.

    Mutta faktaahan nuo jutut ovat. Etkö tunne kirkkosi historiaa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


porkkana kirjoitti:

Kommentoitiinko yleiskonfferenssissa mitenkään Paavin poismenoa? Ihan neutraali kysymys, ei sisällä mitään että olisi pitänyt tai ei olisi pitänyt kommentoida, ihan vaan mielenkiinnosta kysyn. Ja 2. kysymys: tapasiko Hinckley koskaan Johannes Paavali II:a??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu